Фейк: Імам Великої паризької мечеті подякував Україні за зброю «для нападу ХАМАС на Ізраїль»
Чинний настоятель Великої мечеті Парижа Чемс-еддін Хафіз, а також колишній імам Даліл Бубакер не робили таких заяв. Скриншоти французьких видань Le Parisien і RFI, що ширяться мережею, найімовірніше, були створені у фоторедакторі.
Деякі користувачі мережі та анонімні Telegram-канали поширюють повідомлення про те, що імам паризької мечеті нібито подякував Україні за зброю, передану для ХАМАС.
«Корупція – це крадіжка. Крадіжка – це гріх, але праведна справа спокутує все. Тому нам варто бути вдячним, якщо Всевишній Аллах відвів Україні таку роль, нехай через гріх, – допомогти нашим братам звільнитися від сіоністського режиму», – нібито заявив імам Великої паризької мечеті Даліл Бубакер.
Як доказ користувачі поширюють два скриншоти нібито публікацій у відомих французьких виданнях Le Parisien і RFI ( Міжнародне радіо Франції ), в яких йдеться про відповідну заяву імама.
Насправді імам паризькій мечеті не дякував українській владі за те, що вона нібито передавала ХАМАС зброю, – його заяву було вигадано, а скриншоти публікацій – сфальсифіковано.
Почнімо з того, що французькі видання Le Parisien та RFI ніколи не публікували таку інформацію. На скриншоті видно, що стаття під назвою «Voler est un peche, mais une bonne action achète tout» («Красти – гріх, але доброю справою можна спокутувати все») нібито з’явилася на сайті RFI вранці 13 жовтня. Проте журналістам StopFake так і не вдалося її знайти ані через пошук у Google, ані в архіві на сайті RFI, ані у збереженій версії сайту в Internet Archive. Така сама ситуація і зі скриншотом ймовірної статті в Le Parisien. Пошук по сайту видання показує, що 13 жовтня вони не публікували новини, в яких згадуються слова l’Ukraine або Dalil Boubakeur.
Ба більше, Даліл Бубакер не є імамом Великої мечеті Парижа з 2020 року. Нині місце настоятеля посідає Чемс-еддін Хафіз. До речі, остання публікація Le Parisien, в якій згадується Даліл Бубакер, була опублікована в січні 2020 року і в ній і повідомляється про відставку настоятеля.
Скриншоти, що ширяться мережею, найімовірніше, були створені у фоторедакторі.
Крім цього, журналістам StopFake не вдалося знайти жодного підтвердження того, що Даліл Бубакер або чинний настоятель Великої мечеті Парижа Чемс-еддін Хафіз робили схожі заяви.
У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України, які також звернули увагу на цей фейк, вважають, що поширення таких повідомлень є продовженням ворожої дезінформаційної кампанії під назвою «Українська зброя в руках ХАМАСу».
«Мета цього фейку – дискредитувати Україну в очах західних партнерів, що надалі може призвести до зменшення військової допомоги», – вважають аналітики Центру.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що Україна нібито використала «зернову» угоду для транспортування озброєння НАТО на Близький Схід.