Маніпуляція: В ООН заявили, що Київ виносить вироки невинуватим
Доповідь ООН присвячена більшою мірою «кричущим і невпинним порушенням прав людини» під час повномасштабного нападу РФ на Україну. У доповіді не заявляється, що Україна виносить вироки за колабораціонізм невинним людям. В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини лише висловили стурбованість у зв’язку з тим, що «частина заарештованих і навіть засуджених постраждали за свої дії, до яких, в принципі, їх могла примусити держава-окупант», зважаючи на агресивну політику Росії на тимчасово окупованих територіях України.
Деякі російські ЗМІ пишуть, що в ООН нібито звинувачують «київський режим» у тому, що він виносить вироки невинним людям. Йдеться про майже шість тисяч кримінальних справ за співпрацю з Росією. Таку заяву начебто зробила заступниця Верховного комісара ООН з прав людини Нада аль-Нашіф під час свого виступу на засіданні Ради з прав людини ООН 9 жовтня 2023 року.
У деяких медіа ця інформація поширюється вже із посиланням на заяву Тетяни Москалькової, уповноваженої з прав людини в РФ, яка звинуватила «українські спецслужби» в тому, що вони «беруть під варту» вчителів Херсонської області. За словами Москалькової, Україна позбавляє волі вчителів лише за те, що вони «не порушили свого професійного обов’язку і продовжували навчати дітей».
9 жовтня 2023 року у Раді ООН з прав людини обговорили останню доповідь Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації в Україні. Серед тем, які обговорювалися на раді, було питання кримінальних справ за колабораціонізм. Зокрема, аль-Нашіф повідомила, що на підконтрольній Україні території українська влада порушила майже 6000 кримінальних справ за колабораціонізм і продовжує ухвалювати велику кількість обвинувальних вироків у цих справах. Але заступниця Верховного комісара ООН з прав людини не робила заяв про те, що Україна нібито «виносить вироки невинуватим». В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини лише висловили стурбованість у зв’язку з тим, що «багато із заарештованих і навіть засуджених постраждали за свої дії, до яких, в принципі, їх могла примусити держава-окупант». У цьому контексті в Управлінні зазначили, що вони «з глибоким занепокоєнням» спостерігають політику масового надання російського громадянства місцевим жителям на території України, тимчасово окупованій Російською Федерацією.
Водночас російські ЗМІ проігнорували ту частину доповіді, в якій Управління Верховного комісара ООН з прав людини звернуло увагу на те, що через півтора роки після повномасштабного збройного нападу Росії на Україну світ продовжує отримувати дані «про кричущі та безперервні порушення прав людини». Так, в ООН зазначили, що лише за шість місяців, з 1 лютого по 31 липня 2023 року, жертвою цього конфлікту став ще 4621 мирний житель, 1028 осіб загинули і 3593 отримали поранення. В ООН припускають, що реальні цифри, швидше за все, можуть бути вищими.
«У показах свідків постраждалі описували жорстокість, яку важко собі уявити, зокрема тортури електричним струмом, сексуальне насильство та жорстокі побиття, які в деяких випадках призводили до переломів кісток і вибитих зубів, – заявила Аль-Нашіф, – Знову повідомлялося про жахливі умови утримання під вартою, серед яких брак продовольства та медикаментів, погані умови утримання та позбавлення сну».
В ООН також звернули увагу на те, що Росія не зробила жодних кроків для притягнення до відповідальності за порушення та злочини, вчинені її силовиками. Навпаки, в ООН упевнені – новий закон «фактично амністував російських військовослужбовців за скоєння кола злочинів, що посилило атмосферу безкарності».
Заява Тетяни Москалькової, уповноваженої з прав людини в РФ, про те, що Україна ув’язнює вчителів Херсонської області лише за те, що вони «не порушили свій професійний обов’язок та продовжували навчати дітей» не відповідає дійсності.
Насправді згідно зі статтею 111 Кримінального кодексу України кримінальну відповідальність передбачено зовсім не за факт викладання в окупації, а за «здійснення громадянином України пропаганди у навчальних закладах незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та затвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальних закладах».
Скриншот – Кримінальний кодекс України
Заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць у коментарі для Радіо Свобода звернула увагу на те, що «сам факт того, що людина проживала на тимчасово окупованій території або зараз проживає, не дорівнює автоматично тому, що така людина є колаборантом».
Валерія Коломієць зазначила, що у Кримінальному кодексі України йдеться не про кримінальну відповідальність за викладання на тимчасово окупованій території, а про здійснення освітнього процесу згідно з порядками, затвердженими в Російській Федерації – тобто мається на увазі такий процес, який нав’язує українським дітям проросійські наративи.
Чиновниця також заявила, що відомі випадки, коли українські вчителі в окупації були змушені проводити освітній процес під тиском, побоюючись за своє життя та життя рідних. Відповідно, досудове розслідування та суд повинні враховувати всі обставини справи.
«У Кримінальному кодексі, крім того, що передбачено відповідальність, передбачено таке правило, коли, наприклад, певна дія, фактично схожа на злочин, все ж таки не є злочином. Це коли людина щось робить із фізичного чи психологічного примусу або діє у стані крайньої необхідності. Тому обов’язковим є цей етап перевірки і обов’язковим є те, щоб правоохоронні органи, органи досудового розслідування з’ясовували щодо кожної конкретної особи не сам факт формального порушення, умовно кажучи, здійснення того, що передбачено Кримінальним кодексом, а умови, за яких це було вчинено», –заявила Валерія Коломієць у коментарі для Радіо Свобода.
Раніше журналісти StopFake аналізували маніпулятивні повідомлення російських ЗМІ про те, що ООН нібито звинуватила «українських силовиків у тортурах цивільних».