Фейк: Українським біженцям у Дрездені роздають «консерви з тарганів»

Журналістам StopFake не вдалося знайти жодної інформації, що підтверджувала б повідомлення про те, що українські біженці в німецькому місті Дрездені отримували такі консерви як гуманітарну допомогу. Поширюване відео, найімовірніше, було знято з метою провокації. На це, зокрема, вказує і той факт, що таргани не входять до переліку комах, дозволених до вживання в ЄС.

Користувачі мережі масово поширюють відео з консервами з тарганів, які нібито роздають як гуманітарну допомогу українським біженцям у Дрездені. «Хотіли до Європи, жуйте тарганів», – коментують цю «новину» деякі користувачі.

Скриншот – facebook.com 

На відео можна роздивитися консервну банку, на якій німецькою мовою написано «Wiener schmorgulasch» («Віденський тушкований гуляш») і нижче йдуть подробиці: «heuschrecken und gebratene kakerlaken» («коники та смажені таргани»). Чоловічий голос на відео стверджує, що «цю гуманітарку» їм видали у Дрездені.

Журналістам StopFake не вдалося знайти жодної інформації, яка б підтверджувала той факт, що українські біженці в Дрездені або в якомусь іншому місті отримували такі консерви як гуманітарну допомогу.

Більше того, консерви з такою назвою взагалі немає у продажу в німецьких чи австрійських онлайн-магазинах. Схожі консерви дійсно можна купити на великих маркетплейсах – але не як продукт харчування, а лише як «розважальний подарунок на Геловін».

StopFake з’ясував, що німецька компанія Eifeler Fleischwaren має лінійку продукції з м’яса із назвою Wiener schmorgulasch. Саме стилістику цього бренду повторює консервна банка на відео.

На обох банках (тій, що на відео, та консервах від Eifeler Fleischwaren) можна помітити низку подібностей – блакитне небо над написом Wiener schmorgulasch, однаковий колір напису Wiener schmorgulasch і тексту під ним, а також однакову стилістику та колір плашки з назвою продукту (темно-коричневе тло, обмежене жовтими лініями). Все це дає підстави припустити, що саме продукцію німецької компанії Eifeler Fleischwaren було взято за основу для створення фейкових консервів.

Колаж – StopFake

Не менш важливий і той факт, що це відео поширюється виключно так званими Z-каналами в Telegram і деякими російськими ЗМІ.

Раніше деякі кремлівські ЗМІ вже використали тему вживання комах як їжу в деяких країнах Заходу у своїх пропагандистських цілях, вибудовуючи наратив про занепад Заходу і шкоду антиросійських санкцій. Приводом для поширення такої дезінформації стала постанова Європейського управління з безпеки харчових продуктів від 24 січня 2023 року на основі регламенту ЄС про нетрадиційні харчові продукти (Novel-Food-Verordnung der EU) про внесення цвіркуна домового (Acheta domesticus) та черв’яка буффало (Alphitobi diaperinus) до списку дозволених для приготування комах. На сьогодні цей список, окрім названих двох комах, включає також жовтих борошняних черв’яків (Tenebrio molitor) і саранчу перелітну (Locusta migratoria). Водночас ні про яке масове виробництво та вживання комах не йдеться – метою цієї постанови є врегулювання питання безпеки харчових продуктів.

Отже, навіть якщо припустити, що консерви, зображені на відео, дійсно існують, вони не могли бути виготовлена або реалізовані на території ЄС, оскільки в її складі є комахи, а саме: таргани, які не входять до списку дозволених до вживання комах Європейського безпекового управління харчових продуктів.

Журналісти DW повідомляють що поїдання комах обходиться у ФРН набагато дорожче, ніж вживання м’яса. Це пов’язано з тим, що в Німеччині працюють лише кілька ферм із вирощування їстівних комах і велике масове виробництво поки що не налагоджено. Їжа, приготовлена з додаванням комах, залишається екзотикою.

Раніше журналісти StopFake спростовували дезінформацію про те, що Польща нібито скасувала виплати українським біженцям з 1 січня 2024 року.

Джерело