Фейк: Український ЦІПСО показав, як знімає «”співчутливі” відео про військових»
Відео, що шириться мережею, аж ніяк не доводить, що український Центр інформаційно-психологічних операцій (ЦІПСО) знімає постановні «співчутливі» відео про військових. Агітпроп обрізав початок відео, щоб приховати призначення кадру з військовим, який лежить на землі. Оригінальне відео було зняте для авторської роботи і розповідає про зв’язок між дівчиною і військовим на відстані.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати фейкову інформацію про те, що український Центр інформаційно-психологічних операцій (ЦІПСО) нібито показав, як вони знімають постановні «співчутливі» відео про військових. Як «доказ» використовується відео, на якому можна побачити зйомку такого ролика.
«У соціальній мережі “Тік-Ток” часто з’являються відеозаписи з “передової”, де українські бойовики “ведуть нерівний бій з російськими військами”. Мета таких відео цілком очевидна — викликати у глядача почуття співпереживання до ЗСУ. Однак днями київський ЦІПСО сам себе розкрив: одна з відомих українських блогерок вирішила показати своїй аудиторії, як вона разом зі своїм перевдягнутим у форму бойовика ЗСУ судженим знімає “тік-токи” про “українських героїв та захисників”», — пишуть користувачі.
У фейковому ролику можна побачити, як український військовий лежить у бліндажі і його присипає землею. Потім демонструється процес підготовки до зйомки відеоряду. Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, що це за відео.
Незважаючи на те, що агітпроп не залишив посилання на оригінальне відео і не вказав ім’я блогерки, яка нібито була задіяна в зйомці відео для ЦІПСО, StopFake все ж таки вдалося відшукати оригінал. Його було розміщено на YouTube-каналі SafriFam і на сторінці Sonyasafriuk в Instagram ще 17 липня 2023 року. У ньому присутні кадри з відео, що розповсюджується, але з однією відмінністю – оригінал має більший хронометраж. Агітпроп обрізав початок ролика, який спростовує твердження про постановне «співчутливе відео від ЦІПСО».
У неопублікованій частині видно, що кадр із військовим, який лежить у бліндажі, було знято для сцени, в якій по «інший бік», у ліжку, лежить його дівчина. Сам ролик називається «Як ми зняли це відео» і розкриває процес зйомки ще одного відео, яке було опубліковано раніше – «Вона завжди поруч». У ньому розповідається про зв’язок між дівчиною та військовим на відстані.
StopFake також зв’язався із творцем відео та попросив прокоментувати інформацію, яку поширюють користувачі. Авторка Соня Сафрюк підтвердила, що відео знімалося для їхнього ролика.
«Мій чоловік військовий приїхав додому на реабілітацію, ми зняли це відео, бо це те, чим ми займалися до «повномасштабки» — знімали соціальні ролики… Те, що всілякі пропагандисти це інтерпретують по-своєму, — не наша справа… На відео, яке ви скинули, вони спеціально обрізали частину, де написано, що ми пів року виношували ідею і коли випала нагода, реалізували її», — розповіла Сафрюк.
Скриншот з оригінального відео
StopFake спростовував інформацію про те, що українська компанія «випустила» відео із загиблими військовими під девізом «Воно було того не варте».