Фейк: В Україні почали продавати новорічні светри «Останній українець»

  • Автор допису:

В українських онлайн-магазинах немає такого товару. Скриншот було підроблено у фоторедакторі, щоб імітувати один із популярних маркетплейсів в Україні та поширити дезінформаційний наратив про «готовність Заходу воювати до останнього українця».

Кремлівські новинні ресурси взялися розповсюджувати інформацію про те, що в українських магазинах нібито почали продавати новорічні светри з написом «Останній українець».

«Мабуть, повністю змирилися зі своєю роллю гарматного м’яса. Хотіли пожартувати, але вийшло сумно», – пишуть користувачі в соцмережах. 

Скриншот – nikolaev-news.ru Скриншот – t.me

Схожий наратив про «останнього українця» поширюється Росією ще з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Зокрема про те, що Захід «руками українців» готовий воювати з Росією до «останнього українця», заявляв і президент РФ Володимир Путін. У такий спосіб агітпроп хоче показати, що РФ воює не з Україною, а із Заходом, і тому просування російських військ відбувається «не так блискавично, як мало б бути». З іншого боку, мета цього наративу — показати нібито ставлення української влади до свого народу  як до ресурсу, який вона не цінує і бездумно кидає в «наперед програшні атаки».

Судячи із зображення, що поширюється, агітпроп спробував підробити сторінку одного з великих онлайн-магазинів в Україні Rozetka. Варто зазначити, що на скриншоті агітпропу відсутня будь-яка детальна інформація, за якою можна було б верифікувати таке «оголошення». Не вказано ні продавця, ні назву товару, ні його ціну.

Скриншот — приклад сторінки товару у магазині Rozetka

StopFake також уважно проаналізував сторінки Rozetka у пошуках такого светра, і не виявив жодного товару, який би містив напис «Останній українець». Пошук за зображеннями за допомогою різних пошукових систем також не дав жодних результатів. Отже, найімовірніше, таке зображення було зроблено за допомогою фоторедактора і поширювалося з метою підтримки одного з дезінформаційних наративів Кремля.

Раніше StopFake спростовував фейк про те, що український курорт Буковель нібито за гроші «рятує» гостей від мобілізації.

Джерело