Маніпуляція: Україна продає компоненти для створення брудної бомби терористам, – Daily Mail
У публікації Daily Mail ніде не сказано про те, що українська влада нібито таємно продає терористам компоненти для створення брудної бомби. Навпаки, у статті йдеться про незахищеність Запорізької АЕС, яка з березня 2022 року перебуває під контролем російських окупаційних військ. Автор публікації також звертає увагу на той факт, що росія, не надавши жодних доказів, неодноразово звинувачувала Україну у створенні «брудної бомби».
У мережі з посиланням на публікацію в Daily Mail поширюється інформація про те, що Україна нібито має компоненти для створення брудної бомби. Автори публікацій запевняють, що у Великій Британії почали розцінювати Україну як потенційну небезпеку для Європи, оскільки Київ нібито «торгує зброєю без розбору кому і куди» – внаслідок цього терористи зможуть незаконно перевезти ядерні матеріали через Європу до Великої Британії.
Йдеться про публікацію в Daily Mail із назвою «Радіоактивні речовини можуть бути вивезені контрабандою з України під час заворушень, пов’язаних із вторгненням, і зрештою будуть використані у «брудних бомбах» на вулицях Великої Британії, якщо прикордонний контроль не буде посилено в країнах НАТО, попереджає експерт з атомної енергії» від 12 грудня 2023 року.
Кремлівський агітпроп неодноразово використовував тему «брудної бомби» для дискредитації України в очах західних партнерів. У цьому випадку пропагандисти вирішили зманіпулювати тезами публікації Рейчел Баньян у Daily Mail, щоб у черговий раз зобразити Україну як неконтрольовану країну, що становить небезпеку для всього світу.
Насправді в публікації Daily Mail ніде не сказано про те, що українська влада нібито незаконно продає терористам компоненти для створення «брудної бомби». Навпаки, автор публікації звертає увагу на те, що небезпеку становлять неправомірні російські атаки на українські атомні електростанції.
Доктор Гіассі, науковий співробітник аналітичного центру Товариства Генрі Джексона, у коментарі для Daily Mail звертає увагу на те, що захоплення росією Запорізької АЕС, однієї з найбільших у світі атомних електростанцій, регулярні обстріли та відключення електроенергії роблять неможливою безпечну експлуатацію цієї станції. На думку експерта, ще більш небезпечною робить ситуацію той факт, що понад 3000 відпрацьованих ядерних паливних стрижнів, які містять високорадіоактивні речовини та плутоній і зберігаються в металевих контейнерах на Запорізькій АЕС, уразливі для атак з повітря.
Доктор Гіассі в коментарі для Daily Mail заявив, що повітряні атаки на атомну станцію та завдані ними збитки можуть «полегшити завдання терористам або маріонетковим групам, які діють на користь ворожих держав з метою незаконного придбання радіоактивних речовин для створення ядерних «брудних бомб». Експерт вважає, що незахищеність Запорізької АЕС несе «серйозні загрози безпеці для України та країн за її межами, включаючи Велику Британію». Він закликає країни посилити контроль на сухопутних та морських кордонах, зокрема, збільшивши кількість детекторів радіації на контрольних пунктах.
Більше того, видання нагадує своїм читачам і про те, що від самого початку повномасштабного вторгнення росія, не надавши доказів, звинуватила Україну в тому, що Київ, можливо, планує використовувати у війні «брудну бомбу». Вона з посиланням на опитаних експертів пише, що «брудні бомби» є відносно примітивною та неточною зброєю, і використовується терористами «швидше як психологічна зброя» для залякування людей.
Раніше експерти неодноразово заявляли про те, що російська агресія проти України підвищила ядерну загрозу в світі. Раніше члени Національної комісії з радіаційного захисту населення України Анатолій Носовський та Віктор Долін в інтерв’ю журналу Science повідомили, що під час окупації російськими військами Чорнобильської атомної станції було здійснено варварський набіг на лабораторію радіаційного моніторингу «Екоцентр», її фактично розграбували. На думку вчених, у лабораторії росіяни могли вилучити радіоактивні ізотопи, які використовувалися для калібрування приладів і залишків радіоактивних відходів.
«Ці матеріали можна змішати із звичайними вибуховими речовинами, щоб створити «брудну бомбу», яка поширюватиме забруднення на велику територію», – повідомив Носовський.
Раніше журналісти StopFake ретельно аналізували кремлівський пропагандистський наратив про нібито створення Україною «брудної бомби». Боехливі заяви росії про «українську брудну бомбу» та «українську ядерну провокацію» спростовувалися не лише українським урядом, а й міжнародними організаціями, включаючи ООН. Крім того, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) за результатами позапланової перевірки, проведеної на запрошення України у листопаді 2022 року, не виявило ніяких ознак противоправної ядерної діяльності на українських ядерних об’єктах. Більше про це читайте у матеріалах «Фейк: Україні «дозволили зробити брудну ядерну бомбу» і застосувати її на російській території» і «Фейк: Україна «робить брудну бомбу» з використанням каліфорнію-252».