Фейк: В Україні ввели штраф за костюми Діда Мороза і Снігуроньки
Ніяких заборон на використання костюмів Діда Мороза і Снігуроньки в Україні немає. В інтернеті можна знайти безліч оголошень із пропозиціями запросити в гості до дитини Діда Мороза і Снігуроньку, а в комплект костюмів святого Миколая, які стали частіше використовувати після відходу від нав’язаного в СРСР Діда Мороза, входять і халат, і шапка, і довга біла борода, які, як стверджують пропагандисти, було заборонено.
Низка російських ЗМІ поширюють інформацію про те, що в Україні нібито заборонили Діда Мороза і Снігуроньку, а за використання аніматорами таких костюмів навіть запроваджено штраф – 20 тисяч гривень. Разом із «новиною» поширюється і «пам’ятка», в якій повідомляється, що «одяг Діда Мороза (халат, шапка, черевики, біла довга борода) заборонено», що «Дід Мороз – педофіл, який ходив із неповнолітньою, Снігуронька заборонена. Святий Миколай ходить із ангелом».
«Бути Дідом Морозом чи Снігуркою в Незалежній у наші дні — все одно, що негром-рабом – втікачем на плантаторському та рабовласницькому Півдні США. Втім, бути рабом-втікачем, напевно, все ж таки краще», – пише Комсомольская правда.
Скриншот – mk.ru Скриншот – x.com
Ніяких штрафів за використання костюмів Діда Мороза та Снігуроньки в Україні не існує. Немає таких указів ні від Міністерства культури та інформаційної політики України, немає і окремих указів для освітніх установ від Міністерства освіти й науки України.
Така «пам’ятка» поширювалася насамперед російськими Telegram-каналами, а потім – російськими ЗМІ, і немає жодних підтверджень того, що зазначена «пам’ятка» висіла десь в українській установі. Більше того, сам документ не має детальних даних про те, хто саме ввів такий «штраф», про яку «адміністрацію» йдеться, яка організація чи відомство оголосили про таку «заборону».
В інтернеті також можна знайти безліч оголошень із пропозиціями запросити Діда Мороза та Снігуроньку до дітей у різних містах України.
Скриншот – приклад одного з оголошень у соцмережах Скриншот – приклад одного з оголошень в інтернеті
У Центрі протидії дезінформації також спростували цей фейк, вказавши, що це — «низькоякісний російський фейк, який був створений і сфотографований у РФ. Ніякі подібні пам’ятки на території України не поширюються».
Агітпроп не вперше поширює подібний наратив напередодні новорічних та різдвяних свят. Так, StopFake спростовував ще 2014 року, що в Україні нібито «забороняють Новий рік, тому що Дід Мороз — росіянин», а торік – фейк про те, що в Україні нібито «каратимуть» тих, хто святкує Новий рік за московським часом».
Водночас на тимчасово окупованих територіях російська влада дійсно ввела заборону на святкування Дня Святого Миколая, закликавши місцевих вчителів донести до дітей інформацію, що такого свята в РФ немає, і його «не святкують».