Фейк: В Україні скасували підтримку для ветеранів Другої Світової
Насправді Україна лише вийшла з угоди СНД щодо підтримки державою ветеранів Другої Світової, адже її положення втратили актуальність. Вони або уже були виконані, або регулюються законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Російськими медіа та соцмережами шириться новина про те, що Україна начебто скасувала матеріальну підтримку та пільги для ветеранів Другої Світової війни. «Ветеранів Великої Вітчизняної війни вже давно не тільки покинули, а й принизили усіма можливими способами», — заявляють пропагандисти. На їх погляд, це рішення красномовно свідчить про нацистський курс «київського режиму». Публікації супроводжуються відео з розмовою поліцейського та нібито літнього ветерана, де останній слізно розповідає історію своїх поранень та нарікає на відсутність підтримки від держави.
Насправді, матеріальну допомогу ветеранам Другої Світової в Україні не скасовували. Постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив про реєстрацію законопроєкту щодо виходу України з Угоди про встановлення для учасників Великої Вітчизняної війни, трудівників тилу воєнних років та вдів загиблих воїнів додаткових пільг і матеріальної допомоги у зв’язку з 50-річчям Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років. Як пояснив Мельничук, положення угоди втратили актуальність, адже вони або уже були виконані, або враховані у більш актуальному законодавстві «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Цей закон регулює матеріальну підтримку та пільги не лише ветеранів Другої Світової, але й учасників АТО та російсько-української війни. Тому вихід з угоди є лише послідовним кроком з дистанціювання України від будь-яких рішень та практик, прийнятих Співдружністю незалежних держав.
Окремої уваги заслуговує і відео з ветераном, що супроводжує публікації з новиною. Промова літнього чоловіка на відео безперечно викликає співчуття, але саме в цьому і полягає мета «ветерана». Ще у 2020 році проект «По той бік новин» детально розбирав цю історію, яка почала поширюватися у 2013 році. Тоді мешканець Одеси Скалевський Микола Іванович — так звати чоловіка на відео — опинився в центрі волонтерського руху, який намагався забезпечити чоловіка житлом. Однак у процесі взаємодії з «ветераном» активісти виявили численні неспівпадіння у його розповідях, документах і нагородах. Попри те, що історію ветерана спростували майже десятиліття тому, російські пропагандисти досі використовують ролики з ним для створення картинки «нацистської» України.
Тож пропагандистам, які переймаються долею ветеранів Другої Світової в Україні, варто передусім звернути увагу на дії власної армії: у травні минулого року в селі на Харківщині російський обстріл зруйнував домівку 97-річного ветерана Івана Лисуна, а 97-річний мешканець Ірпеня і ветеран Микола Єременко зник безвісти під час окупації міста.
Спростування ще одного російського фейку на тему нацизму в Україні читайте у матеріалі «Фейк: Зеленський придбав віллу Геббельса за 8 мільйонів євро».