Маніпуляція: Українку засудили до 5 років ув’язнення «за роботу в ЖКГ під час окупації»

Судове рішення ніяк не порушує Женевську конвенцію. Жінку було ув’язнено не за виконання своїх обов’язків у ЖКГ, як заявляють пропагандисти, а за співпрацю з російськими загарбниками.

У соцмережах та проросійських джерелах поширюється інформація про нібито неправомірний вирок української влади мешканці Харківської області. У публікаціях стверджується, що Валентину Ропало засудили до 5 років позбавлення волі лише за роботу начальницею житлово-комунального господарства у місті Вовчанськ під час його окупації. Це, на думку пропагандистів, порушує Женевську конвенцію, яка забороняє кримінальне переслідування людей, які забезпечували життєдіяльність на окупованих ворогом територіях. 

Скриншот — facebook.com

Жодна з публікацій не послалася на конкретну статтю Конвенції про захист цивільного населення під час війни. Це спричинено тим, що у Конвенції не йдеться про кримінальну відповідальність за колабораціонізм — це питання регулюється не міжнародним, а національним законодавством. Українська Гельсінська Спілка з прав людини роз’яснює різницю між двома формами колабораціонізму: існує гуманітарний колабораціонізм, який полягає у забезпечення життєдіяльності, вирішення побутових проблем населення окупованих територій. По суті, цей вид діяльності може ніяк не відрізнятися від звичайного виконання людиною своїх трудових обов’язків. На противагу йому виокремлюють власне «воєнний колабораціонізм», що передбачає безпосередню допомогу державі-агресору в узурпації влади на окупованій території. 

Саме за «воєнний», аж ніяк не гуманітарний, колабораціонізм мешканку Вовчанська засудили до 5 років позбавлення волі. Жінка не просто продовжувала працювати головою ЖКГ, як заявляють пропагандисти. За повідомленням Харківського антикорупційного центру, жінка погодилася на пропозицію обійняти посаду начальника у незаконно новоствореному органі окупаційної влади. На цій посаді вона вербувала співробітників у відділ та виділяла їм житлові приміщення, готувала об’єкти соціальної сфери та ЖКГ до осінньо-зимового періоду та ще багато внутрішніх документів для роботи незаконного органу влади на тимчасово окупованій території. Вирок суд виніс з урахуванням пом’якшувальних обставин — щирого каяття підсудної, визнання нею провини та активної співпраці зі слідством. 

Розвінчання схожої маніпуляції про судовий вирок за колабораціонізм читайте у матеріалі Маніпуляція: В Україні пенсіонера засудили до 15 років в’язниці за «нібито сприяння російським силам». 

Джерело