ФЕСТИВАЛЬ “КОЛЯДУЙМО РАЗОМ” 2024 У ЧИКАГО

У неділю, 14 січня, у катедрі святого отця Миколая відбувся щорічний Фестиваль “Колядуймо Разом”, який є давньою доброю традицією усієї місцевої української громади. У, мабуть, найхолодніший день року, коли температура сягала до -25 за Цельсієм, незважаючи на тріскучий мороз, колядники та відвідувачі переповнили катедру.

На цьому щорічному Фестивалі традиційно дебютують нові колективи і твори. Культурна дипломатія теж є частиною події, адже у ній беруть участь і колективи спільнот інших національностей.

На Фестивалі цього року виступили 19 місцевих хорів та ансамблів, зокрема – гості від Лирік-опери Чикаго (Lyric Theatre of Chicago) та співаки від Камерної опери Чикаго. А минулого року відвідувачів тішили своєю майстерністю волинкарі та барабанники правоохоронців Чикаго і словенський чоловічий хор ім. отця В. Шпендова.

Приємно відзначити, що серед учасників були два новостворені колективи: дебютували дитячий хор “Ангелик” парафії Непорочного Зачаття міста Палатайн та дитячий ансамбль “Смарт Майндс” (Smart Minds).

Дуже зворушливим моментом Фестивалю стало спільне виконання усіма присутніми коляди “В сумнім 23-ім році” під керівництвом дириґeнта Володимира Поповича.

За усі зібрані кошти під час Фестивалю лікуватимуть українських захисників і захисниць. Завдяки щедрості усіх хорів, усіх парафій та організацій, усіх спонсорів та гостей Фестивалю цього року вдалося зібрати на спільній коляді 21198 доларів США для цієї благородної мети.

Кошти, зібрані від імені усієї громади Чикаго, з допомогою отців Донецького екзархату УГКЦ передадуть для лікування наших захисників на лінію фронту з допомогою отців Донецького екзархату УГКЦ, а також – у Львівський Військовий Шпиталь та двом благодійним організаціям: Revived Soldiers Ukraine та UMANA-Illinois.

Тепер детальніше про саму програму.

Фестиваль розпочався з привітання отця Павла Дроздяка, адміністратора катедри св. Миколая. Одразу після привітального слова талановиті маленькі співаки і співачки хору школи св. Миколая під керівництвом Ірини Дичій спільно виконали “В’язанку Колядок”, замилувавши слухачів майстерністю маленьких хористів.

Далі свої вміння та талант презентували чудові та добре знані учасники дитячого хору “Надія” при парафії святого Йосифа Обручника, виконавши три колядки під керівництвом Ольги Допілко, вчительки музики з 30-річним стажем роботи з дітьми.

Після виступу хору “Надія” ведучі Фестивалю Христина Мусій та Данило Мельник привітали і запросили до короткого слова Валентину Шульгу, маму героя Андрія Шульги з третьої штурмової бригади, розміновувача із Запоріжжя. Воїн зараз перебуває у Чикаго для реабілітації і високого протезування кінцівок завдяки фонду Revived Soldiers Ukraine, а також завдяки парафії святого Йосифа Обручника, яка опікується нашими героями з допомогою цілої громади Чикаго.

Коротка глибока промова Валентини Шульги надзвичайно зворушила всіх присутніх.

Після цього до виступу запросили новостворений дитячий ансамбль “Ангелик”, який успішно дебютував серед ширшого кола слухачів з колядкою “День Різдва”. Їх змінив дитячий хор “Водограй” Школи Українознавства “Рідна Школа” при осередку СУМ міста Палатайн. Хор виконав дві cучасні різдвяні пісні українських композиторок. Керівниця обидвох дитячих колективів – Марія Кириченко.

Наступними виступали юні хористи Ансамблю “Смарт Майндс” (керівниця Центру розвитку “Смарт Майндз” – Галина Андросюк, музична керівниця Ансамблю – Марта Фрейзер).  Особливо вразила своїм виконанням юна солістка Евеліна Вівчарик.

Добре знаний та люблений Ансамбль Бандуристок Чикаго виступав у складі Мотрі Пошиваник Каудиль, Лесі Клімченко, Яни Мацевич, Христини Мусій і Аліни Чемерис. Присутні могли насолодитися під звуки бандури відомою колядкою Василя Барвінського “Що то за Предиво” і колядкою “Во Вифлеємі Зоря Сіяє” в обробці Олега Махлая.

Чудовий чоловічий хор “Ставрос” парафії святого Йосифа Обручника під керівництвом Руслана Рольного підготував у притаманній їм власній особливій манері колядки “Свята Ніч” і “Пречистая Діва”.

Співаки з Лирік-Опери міста Чикаґо Шері Воткінс, Пем Вільямс, Бретт Поттс та Майкл Кавальєрі виконали 500-річну німецьку колядку “Ой, Як Квітне Троянда” та 200-річну корнуольську колядку “Найперше Різдво”. Тексти цих гарних старовинних колядок глибоко охоплюють теологію Різдва від Старого до Нового завіту.

Хор “Благовість” Собору свв. Володимира і Ольги під керівництвом Олени Новик-Балабан, чудової дириґeнтки і меццо-сопрано, виконав твори “Христос Родився” і “Землю Юдейську”. Колектив скоро святкуватиме своє 25-річчя. За цей час хор брав участь у багатьох церковних подіях не тільки в Чикаго і околицях, а й також в Індіані, Міссурі, Огайо і навіть у Торонто (Канада). Потрібно зазначити, що парафія свв. Володимира і Ольги щорічно надає своє паркування для всіх гостей Фестивалю.

Вшанувавши хвилиною мовчання памʼять полеглих героїв, ведучі запросили присутніх щедро жертвувати під час цьогорічного збору необхідні кошти на медичне лікування українських захисників.

Волонтери Фестивалю йшли між рядами, збираючи датки, а усі присутні співали коляду “В сумнім 23-ім році” під керівництвом дириґeнта Володимира Поповича. Слова роздали ще перед початком події. Особливо зворушив і вразив понад півтисячний хор людей. Присутні не могли стримати сліз і щиро плакали. Прості слова колядки торкали кожного до глибини серця.

Першу частину фестивалю завершив виступ чудового великого хору Української Церкви Християн Віри Євангельської під керівництвом трьох дириґeнтів. У супроводі кількох музикантів хористи виконали “Послав Бог Сина” (дириґент – Павло Дроф’як), “Ми Зі Сходу Троє Царів” (дириґент – Тимофій Кучер) та “Слава Тобі” (дириґент – Павло Туз).

У перерві в авдиторії під катедрою усіх пригощали смачними канапками і солодким щедрі спонсори ресторан “Чарівний глечик”, кафе “Шоколад”, а також – організації при катедрі святого Миколая “Матері в Молитві” та Спільнота Святого Духа.

Другу частину Фестивалю розпочав зведений хор під керівництвом Володимира Поповича. У складі цього прекрасного хору були хор Oсередку СУМ ім. М. Павлушкова в Чикаґо, хор “Славута” Української Католицької Катедри св. Миколая та хор “Боян” Православної Катедри св. Володимира. Під супровід спеціально зібраної для цієї події оркестри величавий чудовий хор подарував присутнім три твори, а саме: “У нашому Дворі”, “Грайте, Дзвони” і “Сієм, Сієм”.

Наступним слухачів чарував співом жіночий фольклорний колектив “Свашки” під керівництвом Ольги Допілко. “Свашки” виконали “А в Україні сталась новина” у супроводі тромбона, баяна та акордеона.

“Бог Предвічний Воплотився” та “В Вифлеємі Тайна” прозвучали у виконанні прекрасного хору Української Православної Церкви Святої Трійці. Дириґeнтка – Оксана Гребеньовська.

Уся громада радо вітала ще одних гостей Фестивалю – Саймона К’янґа Лі, Барбару Лендіс, і співаків з Чиказької камерної опери, які під фортеп’янний супровід Анатолія Торчинського вразили присутніх вокальною композицією “Ніч Святості”. Їхні потужні красиві голоси лилися до найдальшого закутка просторої катедри.

Хор православної катедри святої Софії під керівництвом Олі Кметь заспівав оригінальні колядки “Ой, Там На Вкраїні” та “Гой Питалася Княжа Корона” і ще й додав до свого виступу дримбу, давній музичний інструмент з Карпатських гір.

“Українська Душа” потішила слухачів оригінальними обробками “Радуйся, Світ” і “Зіронька Ясна” для трьох голосів, фортеп’яно, скрипки і сопілки.

Наступними виступали талановиті вокалісти Прикарпатського квінтету, колективу, якому лише другий рік, але він вже встиг сильно полюбитися нашій громаді. Керівниця – Богдана Чепіль.

Вокальний ансамбль “Анафора”, під керівництвом Володимир Лимара, чарував прекрасним виконанням тропаря Різдва Христового та колядки “Нова Радість Стала”. Ансамбль складається з парафіян Православного Собору св. Володимира та студентів музичного факультету Університету DePaul у Чикаго, яких об’єднує любов до української духовної музики.

На завершення другої частини величний хор “Ірмос” під керівництвом Богдана Кулешка подарував слухачам три колядки. Особливо запам’яталося чудове виконання хором останньої колядки з солісткою Тетяною Вахновською.

Після того всі хори вийшли наперед, щоб спільно прославити Бога з цілою громадою словами різдвяного гімну “Бог Предвічний” і попрощатися до наступного року виконанням твору “Будьте здорові”.

Програму Фестивалю формують щороку таким чином, що твори не повторюють, а кожен колектив, в основному, виконує лише дві колядки і обмежений у часі. Такі умови участі дозволяють учасникам якнайбільше зважати на якість виконання, і це зауважують відвідувачі. То ж, щороку фестиваль представляє відвідувачам нову унікальну програму.

Хоч програма цього року була дуже насичена, проте її новизна та динамізм не давали увазі глядачів розпоришитися, як і – розмаїття виконання. Крім академічного хорового співу можна було почути колядки та щедрівки у фольклорному та оперному стилі, твори у супроводі бандури, скрипки, акордеону, баяну, дримби, тромбону, флейти, гітари, сопілки та інших інструментів.

Як поділилася голова комітету Фестивалю “Колядуймо разом” Христина Мусій: “Фестиваль колядок у Чикаго – унікальний, бо він і музичний, і християнський, і насамперед – це фестиваль єдності, нашої єдності як християн і як української громади. Ми – єдині у любові до Предвічного Бога, народженого у Вифлеємі, і єдині у любові один до одного.

І цим, звісно ж, ми завдячуємо усім попередникам, які творили цю традицію спільної коляди.

Також дякуємо усім хорам та їх керівникам за чудову коляду, всім волонтерам за щедру допомогу і співпрацю. Над підготовкою і проведенням програми фестивалю працювали понад 200 волонтерів! Велика шана і сердечна подяка їм усім! Особливо дякую членам організаційного комітету Фестивалю Наталці Кокорудз-Попович, Юрію Матвіїшину та Анатолію Муштуку.

Комітет фестивалю висловлює величезну вдячність усім жертводавцям та спонсорам фестивалю, зокрема: Фундації “Спадщина”, Наталці Асеведо і Сергію Даніву та Acevedo Team, Кредитівці “Самопоміч”, родині Муштуків.

Дякуємо усім парафіям за підтримку події, а катедрі святого Миколая – за гостинність та всебічне сприяння.

Подяка звуко-інженерові Адріанові Павлюку, режисерці/відео-операторці Оксані Свідрук з Vitaminka Film Pro, відеографу Олегові Мелешку, фотографам Петрові Ковтуну та Марті Матвіїшин-Фуоко.

Усі фото- і відео-матеріали опубліковано на Фейсбук та Інстаграм-сторінках Фестивалю @CarolingTogether. То ж запрошуємо приєднуватися.

Наша чудова громада завжди прагне все робити разом та узгоджено. Ми гуртуємося, об’єднуємося та колядуємо разом, допомагаємо разом. Щоб з маленьких речей могли разом творити великі речі”.

Це була прекрасна і памʼятна подія у житті громади Чикаґо. З нетерпінням чекаємо наступного року!

У статті використано фотографії Петра Ковтуна, Марти Матвіїшин-Фуоко, Христини Мусій.

 

  

Джерело