Фейк: Київ готує провокацію із застосуванням хімічної зброї
На запит StopFake пресслужба Міноборони України спростувала цю інформацію, а сам «документ» містить багато помилок. Попередні звинувачення ЗСУ з боку РФ у використанні хімзброї також не мали достовірних підтверджень. Водночас існує низка доказів того, що російська армія використовує хімічну зброю як проти українських військовослужбовців, так і в інших війнах — наприклад, у Сирії.
Російські ЗМІ, а також низка Telegram-каналів поширюють чергову заяву про те, що Україна нібито готує провокацію із застосуванням хімічної зброї. Доказом буцімто підготовки цієї провокації слугує скриншот документа, в якому наведено «результати дослідницьких випробувань засобів ураження від отруйних речовин».
«Україна на полі бою нічого зробити не може, тому вони все активніше вдаються до тактики терористичних дій», — так пояснює агітпроп «підготовку провокації».
Скриншот – aif.ru Скриншот – kherson-news.ru
У документі, що поширюється, йдеться про таке собі випробування «тактико-технічних характеристик засобів ураження «Фосген», «VX» та «апаратно-програмного комплексу імітування зараження «Лілія» і «Звіробої», які серед іншого нібито прикріплювалися до дронів під час випробувань.
StopFake звернувся по коментар до Міністерства оборони України, де спростували цей черговий російський фейк. Крім цього, на фейковість документа вказують і вже звичні для таких підробок помилки в тексті,— пропущені слова, неправильне написання слів, відсутність ком. Документ загалом не відповідає всім вимогам оформлення таких звітів. У самому тексті, в якому нібито мали бути вказані результати дослідження, жодних результатів немає — крім згадки, що «дослідження пройшли успішно».
Росія не вперше намагається звинуватити Україну у застосуванні хімзброї на полі бою, але попередні «докази» також спростовувалися і не мали достовірних підтверджень. У Збройних Силах України підкреслили у коментарі для Reuters, що українська армія ніколи й ніде не використовувала хімічну зброю, на відміну від російської.
Україна є учасницею Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення. У 1990-х роках було знищено весь хімічний арсенал, який Україна отримала в спадок від СРСР, що було зафіксовано міжнародними спостерігачами.
Існує низка доказів того, що це саме Росія використовує під час бойових дій хімічну зброю проти противника, хоч і заявляла про знищення арсеналу цієї зброї ще у 2017 році. Після розпаду СРСР саме Росія стала спадкоємицею найбільшого у світі арсеналу хімічної зброї (близько 40 тисяч тонн), що включав іприт, фосген, люїзит та VX. Нервово-паралітичний газ «Новачок» ГРУ використала у Великій Британії проти ексшпигуна Сергія Скрипаля, а також опозиціонера Олексія Навального. Неодноразово фіксувалося використання хімічної зброї, зокрема зарину й хлору, у війні в Сирії, де Росія підтримує режим президента Башара Асада, проводячи спецоперацію. І там Росія також активно заперечувала використання хімічної зброї та проводила дезінформаційні кампанії.
Наприкінці січня 2024 року представник Українського центру дослідження трофейного і перспективного озброєння та військової техніки Генштабу України капітан Андрій Рудик заявив, що російські військові почали застосовувати гранати РГ-В із хлорацетофеноном — різновидом сльозогінного газу, який використовується для боротьби з масовими заворушеннями, також відомого як «Агент із боротьби з масовими заворушеннями». Також у Генштабі повідомили, що 14 грудня російські війська почали використовувати новий тип спеціальної газової гранати, яка містить газ CS, і що російські війська застосовували хімічну зброю щонайменше 51 раз протягом перших двох тижнів 2024 року. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Сили оборони України зафіксували 626 фактів використання РФ боєприпасів, споряджених отруйними хімічними речовинами.
Раніше Україна фіксувала випадки артилерійських обстрілів із використанням хімічних речовин у серпні 2023 року та застосування подразнюючих аерозолів і хімічних гранат біля Авдіївки Донецької області у травні 2023 року.
StopFake також спростовував схожі фейки в матеріалах «Фейк: ЗСУ застосували заборонену хімічну зброю — відео» , «Фейк: Міноборони РФ зафіксувало хіматаку на російських військових з українського безпілотника», «Фейк: Україна “готує провокацію” із застосуванням хімзброї — за прикладом “постановки” в Сирії» та інших.