Фейк: В Україні шукають провокаторів для коментарів під інтерв’ю Путіна
В Україні не шукали провокаторів для коментарів під інтерв’ю президента Росії Володимира Путіна, яке він дав американцю Такеру Карлсону. Російський агітпроп взяв справжні вакансії з українських сайтів пошуку роботи і змінив їхній опис для створення чергового фейку про Україну.
Користувачі соціальних мереж та кремлівські ЗМІ поширюють неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито з’явилися вакансії «провокаторів». Повідомляється, що вони мають залишати негативні коментарі під інтерв’ю президента Росії Володимира Путіна американському журналісту Такеру Карлсону. У таких новинах агітпроп прикріплює фейкові скриншоти вакансій з українських сайтів пошуку роботи.
«Україна шукає провокаторів для коментарів під інтерв’ю Володимира Путіна Такеру Карлсону. Оплачуватимуть негативні коментарі під відео дуже щедро — обіцяють до 30 тисяч гривень», — пишуть користувачі.
Скриншот – pravda.ru Скриншот –facebook.com
Після розповсюдження такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді на українських сайтах з’явилися згадані вакансії. Як виявилось, ця інформація не відповідає дійсності.
Як правило, агітпроп прикріплює три різні скриншоти таких «оголошень». Перший нібито був зроблений на сайті Robota.UA, другий – на WORK.UA і третій – на Jooble. В описі до вакансій йдеться, що майбутньому співробітнику потрібно буде переглянути інтерв’ю Карлсона з Путіним, після чого негативно його прокоментувати. Оскільки агітпроп не надав жодних посилань на ці вакансії, StopFake спробував відшукати їх самостійно.
З першого фейкового оголошення на Robota.UA видно, що вакансію «провокатора» – «медіастратега» – нібито розмістила компанія «Телемаркетинг 24». Ми знайшли таку компанію на цьому сайті, проте вакансії «медіастратег» не виявили. Водночас серед позицій, запропонованих компанією, є оголошення, дуже схоже на те, яке поширює агітпроп — System Administrator. В оригінальному оголошенні співпадає час публікації, пропонована зарплата, місце та умови роботи, але немає завдання залишати коментарі під інтерв’ю Путіна. Зважаючи на все, саме опис цієї вакансії і було перероблено на фейкове оголошення.
Скриншот фейкового оголошення Скриншот оригінального оголошення
Друга фейкова вакансія — «співробітник на технічну підтримку» на WORK.UA — була нібито опублікована компанією «Новий медіа-простір». StopFake також вдалося знайти таку компанію, але серед пропонованих нею вакансій вказаної позиції немає. Натомість є вакансія «менеджер продажів», в якій запропоноване місце роботи, зарплата та умови аналогічні зазначеним у фейковому оголошенні. Жодної пропозиції залишати коментарі під інтерв’ю Путіна там також немає.
Скриншот фейкового оголошення Скриншот оригінального оголошення
Третя фейкова вакансія – «копірайтер» із сайту Jooble – була опублікована компанією Recruiting Group. Така компанія, як у першому й другому випадках, також існує і справді шукає «копірайтера». Але в оригінальній вакансії немає жодного слова щодо роботи з коментарями під інтерв’ю Володимира Путіна Такеру Карлсону. Однак умови, місце роботи та частина опису аналогічні тим, які публікує агітпроп.
Скриншот фейкового оголошення Скриншот оригінального оголошення
Зважаючи на все, російський агітпроп взяв справжні вакансії, які були опубліковані на українських сайтах з пошуку роботи. Змінивши їхній опис, він спробував створити черговий фейк, який дискредитує Україну. StopFake також намагався зв’язатися з компаніями Recruiting Group та «Телемаркетинг 24», але на момент публікації не отримав відповіді.
Раніше StopFake розібрав основні фейки російського президента Володимира Путіна, які він озвучив в інтерв’ю американському журналісту Такеру Карлсону.