Фейк: Український військовополонений із татуюванням нацистського кітеля — фото

  • Автор допису:

Чоловік на світлині — зовсім не український військовополонений, а білорус. Він був затриманий Головним управлінням боротьби з організованою злочинністю та корупцією Білорусі ще влітку 2022 року за свої татуювання, а зовсім не як військовополонений.

Користувачі соціальних мереж поширюють брехливу інформацію про те, що до російського полону нібито потрапив український військовий із татуюванням нацистського кітеля. Як «доказ» достовірності такої інформації агітпроп та користувачі соцмереж розмістили фотографії чоловіка із татуюваннями, додавши підпис: «Бравий хлопець із західної України потрапив у полон».

Скриншот – facebook.com

Після появи такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи дійсно на світлині зображено українського військовополоненого. Як з’ясувалося, інформація, що поширюється в мережі, є фейковою.

Розглядаючи фотографії, які поширює агітпроп, StopFake побачив водяний знак «centr_ex». Ввівши його в пошуковій системі Google, ми виявили, що під цією назвою  раніше існував  близький до білоруських силовиків Telegram-канал «Центр Э». На ньому  постійно публікувалися новини про затримання людей, яких звинувачували у поширенні нацистської символіки в Білорусі. Зараз він  недоступний, але Google  видає веб-архів цього каналу з зображенням, що публікується. В описі сказано, що людину було затримано Головним управлінням боротьби з організованою злочинністю та корупцією в Білорусі ще влітку 2022 року. Інформації про те, що він може бути українським військовополоненим, там немає.

«Цей фашист завжди мріяв стати гітлерівським генералом, тому набив собі цілий кітель із усіма брязкальцями Третього рейху. Зрозуміло, повз такого фашиста співробітники ГУБОЗ не пройшли і уточнили його ідеологічні уподобання», — йдеться в описі до світлини.

Скриншот – Google Скриншот – Google Скриншот – Archive.today

В архівному повідомленні також є посилання на відео з цією людиною. Однак воно веде на іще один видалений Telegram-канал gggzxf. Незважаючи на це, в тому ж архіві за контурами татуювань видно, що відео дійсно існувало. І ми вирішили його знайти.

Скриншот – Archive.today

В онлайн-інструменті Tgstat збереглася частина публікацій з Telegram-каналу «Центр Э», які супроводжуються посиланнями на інші соціальні мережі цього каналу. Одне з них робоче і веде на російську соціальну мережу VK. Там ми і знайшли відео з цим чоловіком. У ньому він просить вибачення за татуювання і каже, що зобов’язується звести їх найближчим часом. Про те, що він військовополонений, там також не сказано.

Скриншот – VK

При пошуку оригіналу зображень StopFake також знайшов інформацію, що схожий фейк із цією людиною з татуюваннями активно поширювався грецькою мовою ще в 2022 році. Про це писали фактчекери з  Ellinika Hoaxes. Також ми виявили повідомлення деяких користувачів, які помилково писали, що на фотографії зображено російського військовополоненого. Раніше StopFake  спростовував інформацію про те, що українських танкістів у Німеччині нібито попросили «не малювати свастику і не зигувати».

Джерело