«Нас вісім – противника більше сотні». Завдяки вмілим діям українських військових ворог почав обстрілювати свої ж позиції

Дві доби п’ятеро прикордонників разом з трьома нацгвардійцями вели бій з понад сотнею озброєних противників і змогли так повернути ситуацію, що агресор почав обстрілювати свої ж позиції. Це сталося 20 липня минулого року поблизу населеного пункту Сергіївка, що на Харківщині.

Того дня противник здійснив масштабний прорив по правому та лівому фронту і оточив з усіх боків позицію, яку тримали вісім українських захисників. Їх штурмував спецпідрозділ «барс-3».

«По голосам, які лунали, можна було сказати, що він комплектувався вихідцями з півдня європейської частини росії, – розповідає прикордонник Роман. – Нас обстрілювали з АГС, мінометів, БМП, але ворог так і не зміг до нас підійти. Нам пощастило, що наша позиція була облаштована наче пташине гніздо і її можна було обійти тільки позаду. Бій тривав цілий день, у нас майже закінчилися боєприпаси. На щастя, їх нам підвозили, але тільки за 1,5 км від позиції, і нам доводилося бігати та тягнути ящики з боєприпасами весь цей шлях під щільними обстрілами. Ми дуже багато вистріляли набоїв, кулемети клинили, стволи були вже білими. Утім ми витримали цей бій, не в останню чергу завдячуючи нашій вигідній позиції. Ворог був у нас як на долоні».

Згодом, оцінивши обстановку, військові прийняли рішення відійти на 100 метрів у тил і зайняти нову позицію для оборони. Глибокої ночі захисники помітили що з тильної сторони до них ідуть люди. Було прийнято рішення, що старший групи та Роман вийдуть невідомим на зустріч і, якщо це ворог, вступлять в бій.

«З сусідньої позиції прикордонників нам повідомили по радіостанції, що ми перебуваємо в повному оточенні ворога, – продовжує Роман. – Противник підійшов до нас метрів за 30-50, пропонував здатися в полон. Однак ми їх відбили, передали координати ворожих мінометів та САУ, щоб трішки нам підсобили. Наші прикордонні мінометники почали по кругу нашої оборони наносити вогневе ураження по противнику, таким чином дали нам хвилин 40, щоб ми відійшли. У нас вже закінчилися боєприпаси, був розбитий кулемет, не було води».

Старший групи прийняв рішення на відхід групи в сторону однієї з позицій Сил оборони. Хлопці, маневруючи, почали відходити, а Роман разом зі старшим залишилися прикривати відхід. Це, згадує, було дуже складно, оскільки противник заходив з усіх боків.

«Ми настільки продумали маневр і ввели в оману противника, що ворожі фланги деякий час вели вогонь між собою. Це дало можливість відійти основній групі, а згодом і нам. Але попереду нас чекало поле, нашпиговане сигнальними ракетами, які спрацювали. Ворог вирахував наше місцеперебування і почав накривати нас мінами та застосовувати СПГ-9», – згадує Роман.

Відступаючи, українські військові натрапили на третю ворожу групу. Агресор, зрозумівши, що обстрілює свої ж позиції, перекинув вогонь, але знов-таки не на українців, а на свою групу. У цей час наші захисники змогли вийти і дійти до української розвідки, яка очікувала на цьому напрямку ще одну ворожу групу в кількості близько 100 осіб.

Ворогу не вдалося взяти українських захисників, хоча він переважав і в озброєнні, і значно в живій силі. На жаль не обійшлося без втрат – серед складу групи був один поранений і один боєць загинув.

Роман говорить, що ці дві доби запам’яталися йому на все життя.

«Тоді здавалося, що нам допомагала рідна земля і Всевишній. Ми розуміли, що при такій навалі противника, в оточенні, можемо загинути. Але думалося лише про одне – знищити якомога більше ворога, який прийшов на нашу землю з війною. Я хочу, щоб моя родина, троє дітей та онук, жили у вільній, незалежній країні, на своїй рідній землі. Не дивлячись на те, що у нашому підрозділі майже всі люди цивільних професій, сьогодні ми, в першу чергу – захисники», – каже прикордонник.

Роман у 2015-2016 роках проходив службу під час мобілізації у 25-ій окремій повітряно-десантній бригаді, увесь цей час брав безпосередню участь в Антитерористичній операції на сході України. Демобілізувавшись, працював столяром і покрівельником на будівництвах. У 2017 році призвався до лав Державної прикордонної служби України.

З початку повномасштабного вторгнення, у 2022 році, в складі прикордонного підрозділу він брав участь у звільненні території Харківської області, у бойових діях на Харківщині у 2023 році, а зараз виконує завдання щодо захисту й оборони державного кордону на Сумщині.

Джерело