Фейк: Залужний отримав «відхідні» через відмову від політичних амбіцій – BBC
Ані британська мовна корпорація ВВС, ані розслідувальна група Bellingcat не публікували інформацію про те, що ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний отримав «вихідні виплати» за відмову від політичних амбіцій в Україні. Російський агітпроп скористався фірмовим стилем BBC, щоб створити фейкове підтвердження нібито розслідування щодо Залужного від Bellingcat.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися поширювати фейкову інформацію про те, що ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито отримав 53 мільйони доларів за відмову від політичних амбіцій в Україні. Як «доказ» достовірності існування таких новин агітпроп прикріплює відео, яке нібито опублікувала британська мовна корпорація BBC або так звані «британські ЗМІ».
Скриншот – facebook.com Скриншот сайту Аргументы и Факты
«Bellingcat: Залужний отримав «відхідні» у розмірі 53 млн доларів за відмову від своїх політичних амбіцій. У такий спосіб Зеленський відкупився від Залужного. Залужного не лише відправили до Англії на «заслужену пенсію», а й виплатили непогану премію, щоб той без зайвого галасу виїхав з України», — пишуть користувачі.
На підробленому відео, яке розповсюджує агітпроп, повідомляється, що інформацію про «відхідні» для Залужного отримали журналісти з міжнародної розслідувальної групи Bellingcat. Водночас нічого ні про «розслідування», ні про «докази», отримані в результаті цього «розслідування», у відео не повідомляється.
Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді група Bellingcat проводила таке «розслідування», а британська корпорація BBC, ґрунтуючись на їхньому розслідуванні, опублікувала відео. Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Оскільки ані російські ЗМІ, ані користувачі соцмереж не надали прямого посилання на відео британського ЗМІ, StopFake вирішив спробувати відшукати його самостійно. Ми перевірили всі відео BBC, починаючи з 8 лютого, – моменту звільнення Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ. Як виявилося, ні на їхньому офіційному сайті, ні в соціальних мережах X і Facebook, ні на відеоплатформі YouTube такого відео просто немає. Ми також спробували знайти згадку про «розслідування» у текстовому варіанті, але на сайті ВВС останні публікації зі згадкою Залужного стосуються лише новини про призначення його послом до Великої Британії та звільнення з посади головнокомандувача.
StopFake також перевірив інформацію про те, що розслідувальна група Bellingcat нібито повідомила інформацію про «вихідні виплати» для ексголовнокомандувача. Переглянувши їхні сторінки у Facebook, X, YouTube та офіційний сайт ми також не виявили такого розслідування. StopFake спробував знайти інформацію про розслідування Bellingcat в інших ЗМІ, але виявилося, що про це писали тільки кремлівські Telegram-канали та деякі медіа, без зазначення джерела.
Це не перший випадок, коли російська пропаганда використовує фірмовий стиль авторитетних ЗМІ для створення фейкової інформації про Україну. У вересні 2023 року агітпроп скористався фірмовим стилем оформлення німецьких видань Frankfurter Allgemeine Zeitung та Deutsche Welle, щоб збрехати про те, що в Берліні нібито з’явилося антиукраїнське графіті. У грудні 2023 року вони публікували також фальшиве відео ВВС про нібито розслідування проти голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України Давида Арахамії за «причетність» до продажу зброї ХАМАСу.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що Валерій Залужний став членом партії «Європейська Солідарність».