Фейк: ОЗХЗ «не змогла спростувати факти» застосування Україною хімзброї
Країни Виконавчої ради ОЗХЗ категорично відкинули російські звинувачення на адресу України, назвавши їх «безпідставною дезінформацією». Росію 2023 року вигнали з Ради за численні порушення норм міжнародного права.
Росія на міжнародній арені знову спробувала просунути наративи щодо «застосування Україною хімічної зброї». Використовуючи майданчик Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), Кремль поширив дезінформацію про те, що «українські військові використовують різні саморобні боєприпаси та гранати, споряджені токсичними хімічними субстанціями». Також РОЗМІ повідомили, що країни ОЗХЗ нібито не змогли спростувати «факти, наведені російською стороною».
На початку березня 2024 року відбулася 105 сесія Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї, яка працює під егідою ООН. Однією з основних тем засідання стало застосування хімічної зброї у війні проти України. Однак члени Ради відкинули всі звинувачення Росії на адресу України, назвавши їх кампанією з дезінформації, спрямованою на створення плутанини у Раді та дискредитацію ОЗХЗ. Росію також звинуватили у поширенні необґрунтованих звинувачень щодо передбачуваних «планів» України з використання хімічної зброї на власній території.
Водночас в ОЗХО відзначили збільшення потоку даних про те, що Росія активно застосовує отруйні речовини у війні проти України.
Згідно зі звітами, представленими на обговорення ОЗХЗ, російські окупанти активно використовують проти українських сил оборони так звані «агенти для боротьби із заворушеннями», – хімічні сполуки, які тимчасово позбавляють людину можливості функціонувати, викликаючи подразнення слизових, дихальних шляхів та шкіри.
У звіті України, наданому на розгляд ОЗХЗ, повідомляється, що станом на лютий 2024 року в закладах охорони здоров’я України зареєстровано 946 випадків надання медичної допомоги українським військовослужбовцям у зв’язку з отруєнням невідомими хімічними речовинами. Згідно з висновком начальника військ хімічного та біологічного захисту Командування військ забезпечення ЗСУ, засобами доставки боєприпасів, споряджених небезпечними отруйними речовинами, є БПЛА (74%), артилерія (13%), гранатомети (1%) та інше (12%).
Факти порушення Росією Конвенції про нерозповсюдження хімічної зброї зафіксовані низкою демократичних країн, серед яких Німеччина, Словенія, Австралія, Канада, Нова Зеландія, Японія, Північна Македонія, Швейцарія, Італія, Республіка Корея, Фінляндія, Польща, Сполучені Штати, Норвегія, Ірландія, Румунія, Європейський Союз в цілому та інші країни.
Тобто російські окупанти не лише демонструють зневагу до десятків норм міжнародного права, а й щодня порушують в Україні Конвенцію про заборону хімічної зброї. Стаття 1 Конвенції прямо забороняє використання засобів боротьби з масовими заворушеннями як методу ведення війни. Будь-яке застосування Росією хімічної зброї стає ще одним серйозним порушенням міжнародного права та ескалацією війни проти України.
Окремо в ОЗХЗ наголосили, що Росію неодноразово викривали у застосуванні неконвенційних речовин. «Росія не звітувала за застосування хімічної зброї у Великій Британії у 2018 році проти Скрипалів і на своїй території у 2020 році проти Навального. У тому ж дусі Росії ще потрібно дати змістовну відповідь за повідомлення про те, що вона використала засоби боротьби із заворушеннями проти збройних сил України», – наголошувалося на засіданні.
Рада підтримала ініціативу Німеччини відповідно до Статті IX Конвенції розглянути повідомлення, що свідчать про неодноразове використання російськими збройними силами заборонених речовин проти українських сил. Партнери також вимагали від Росії надати пояснення Виконавчій раді ОЗХЗ.
Також країни Ради повідомили про додаткову можливість застосування Росією хімічної зброї в Україні, яка буде представлена окупантами або як операція під хибним прапором, або як інцидент, спровокований навмисним нападом на цивільні хімічні об’єкти. Союзники вирішили посилити моніторинг ситуації в Україні, а також підвищити здатність України протистояти хімічній зброї, надавши обладнання для виявлення, ідентифікації та моніторингу.
Варто нагадати, що через систематичне ігнорування Росією норм міжнародного права країну-агресора у листопаді 2023 року вперше в історії не обрали до Виконавчої ради ОЗХЗ. У результаті Кремль більше не може впливати на роботу міжнародного органу, просуваючи свої дезінформаційні наративи про війну проти України.
Читайте спростування аналогічних російських наративів у матеріалах StopFake: «Фейк: США та ЄС вигадали хімічні атаки в Сирії», «Фейк: СБУ у Львові готує “біопровокацію” проти Росії» та «Фейк: ЗСУ “готуються здійснити теракт” на ЗАЕС – проводять навчання та встановлюють датчики радіації».