Фейк: В Україні хочуть мобілізувати росіян і білорусів зі статусом політичних біженців
В Україні немає жодних ініціатив з боку українського військового командування щодо мобілізації росіян та білорусів зі статусом політичних біженців. В Управлінні зв’язків з громадськістю Збройних Сил України відповіли StopFake, що поширена інформація не відповідає дійсності. Крім цього, «документ», який нібито підтверджує такі наміри, містить низку помилок, невластивих для носія української мови.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж почали поширювати фейкову інформацію про те, що в Україні нібито хочуть мобілізувати росіян і білорусів, які перебувають у країні зі статусом політичних біженців. У таких новинах агітпроп прикріплює фальшивий «документ», в якому Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський нібито звертається до Міністра оборони України Рустема Умєрова з відповідною ініціативою.
«В Україні можуть мобілізувати росіян та білорусів зі статусом політичних біженців. Фото відповідного документа з’явилося у Мережі. У ньому йдеться про те, що українське командування ініціювало призов громадян РФ і Білорусі, які мають статус політичних біженців, на службу в спецпідрозділі, сформованому з іноземців», — пишуть користувачі.
Скриншот — facebook.com Скриншот сайту Репортер
«Документ», який публікує агітпроп, містить вихідні дані Генерального штабу Збройних сил України та нібито підписаний особисто Головнокомандувачем Олександром Сирським. Якоїсь додаткової інформації про те, хто опублікував «документ», ані кремлівські ЗМІ, ані користувачі соцмереж не повідомляють. Незважаючи на це, російська пропаганда почала не лише публікувати новини з ним, а й обговорювати його з різноманітними експертами у пропагандистських передачах.
Після розповсюдження такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді в Україні хочуть мобілізувати росіян і білорусів зі статусом політичних біженців. Очікувано, ця інформація виявилася вигадкою, а документ — підробкою.
StopFake звернувся з інформаційним запитом до Управління зв’язків із громадськістю Збройних Сил України. Ми запитали, чи справді існує така ініціатива і документ, який нібито підписав Олександр Сирський. Нам відповіли, що ця інформація не відповідає дійсності.
«За результатами опрацювання, повідомляється, що поширювана в мережі інтернет інформація із зазначеним у Вашому додатку змістом — не відповідає дійсності», — відповіли у відомстві.
Скриншот відповіді Управління зі зв’язків із громадськістю ЗСУ
Крім цього, факт підробки «документа» підтверджується наявністю низки грубих помилок, вочевидь, зроблених людиною, яка не володіє українською мовою. Наприклад, агітпроп вживає слово «клопочимо» у реченні, де слід було б написати «закликаємо». Швидше за все, пропагандисти неправильно переклали російське слово «хлопочем» (намагатися сприяти кому-небудь), використання якого в документі російською мовою було б доречнішим. Ще один приклад зі словосполученням «питання заклику іноземців». Слово «заклик» (кликати, запрошувати) неправильно використане у контексті звернення «про мобілізацію». Агітпропу слід було написати «питання призову(мобілізації) іноземців» «питання призову(мобілізації) іноземців» (вопрос призыва(мобилизации) иностранцев)..
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що в Україні масово мобілізують жителів російськомовних областей.