Фейк: ЗСУ «перешкоджають евакуації цивільних» із Часового Яру
Українські військові та волонтери евакуювали з Часового Яру майже 90% місцевих жителів. З городянами, що залишилися, щодня проводиться роз’яснювальна робота.
З метою дискредитації Збройних сил України прокремлівські медіа поширили черговий фейк про українських військових. Пропагандисти стверджують, що Сили оборони України нібито перешкоджають евакуації цивільного населення з міста Часів Яр Донецької області. РосЗМІ, посилаючись на дані росіянина Ігоря Кімаковського, заявляють, що ЗСУ «використовують людей як живий щит для зупинки російського наступу».
Агітпроп систематично поширює дезінформацію про евакуацію цивільного населення з прифронтових українських населених пунктів, традиційно замовчуючи, що першопричиною катастрофічної ситуації є російська агресія проти України, щоденні обстріли, вбивства мирного населення, руйнування критичної інфраструктури населених пунктів.
Часів Яр Донецької області не став винятком, російські окупанти методично стирають місто з лиця землі, обстрілюючи кожен метр населеного пункту. Добровільна евакуація цивільного населення розпочалася там ще 2022 року, у серпні 2022 року евакуація жителів Донеччини стала обов’язковою, а до березня 2023 року українські військові евакуювали з міста всіх дітей.
Станом на квітень 2024 року в Часовому Яру залишилося близько 700 осіб – до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в місті проживало 16 тисяч осіб. Тому говорити за таких умов про будь-яке перешкоджання з боку українських військових процесу порятунку людей – це множити цинічні фейки російської пропаганди. За даними начальника Часовоярської міської військової адміністрації Сергія Чауса, із цими людьми щодня проводиться роз’яснювальна робота, проте основним аргументом для евакуації стає лише руйнування житла.
«В останні тижні ми фактично бачили невелике посилення евакуації. Щодня не змінювалася кількість: одна-дві, максимум три особи, але фактично щодня люди їхали… може настати та хвилина, коли ми просто фізично не зможемо цього зробити. Це ми говоримо відкрито, попереджаємо людей», – наголосив Чаус в інтерв’ю Радіо Свобода 15 квітня 2024 року.
Будь-яка евакуація проводиться у тісній співпраці українських військових, волонтерів із правозахисниками та міжнародними організаціями, наприклад, людей з Донеччини евакуювали під егідою USAID. Увесь процес евакуації відбувається відкрито і під наглядом українських та іноземних спостерігачів. Люди транспортуються організованими колонами, евакуйованим сім’ям виділяється безкоштовне житло у безпечніших регіонах України, надаються соціальні гарантії, гуманітарна допомога та психологічна підтримка.
Окремо варто зазначити, що Кімаковський, якого агітпроп використовує для створення антиукраїнських фейків, не може вважатися достовірним джерелом інформації – російський громадянин обіймає фіктивну посаду в неіснуючому органі управління тимчасово окупованих частин Донецької області України. У 2015 році Служба безпеки України звинуватила громадянина країни-агресора у шпигунстві на користь Росії. За даними українських спецслужб, Кімаковський – агент ФСБ Росії, який збирав інформацію про передислокацію українських військових у Донецькій області. Росіянина також звинуватили у зазіханні на територіальну цілісність України. У 2019 році агента ФСБ обміняли на українських політв’язнів, серед яких опинилися Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Станіслав Клих, Роман Сущенко, Володимир Балух, а також низка інших незаконно затриманих громадян України, включно з моряками, викраденими Росією у Керченській протоці в листопаді 2018 року.
Читайте спростування аналогічних фейків російської пропаганди у матеріалах StopFake «Фейк: У Херсоні «без Росії» розпочалася «гуманітарна катастрофа» та «Фейк: Україна «готує викрадення» 523 дітей у Харківській області».