Фейк про 100 гривень: в Україні немає ліміту на зняття готівки для чоловіків призовного віку
Нещодавно в проросійських медіа поширилася неправдива інформація про те, що в Україні нібито встановлено добовий ліміт зняття готівки у розмірі 100 гривень для чоловіків призовного віку. Насправді, зображення, яке використовувалось для підтвердження цього твердження, показує термінал обслуговування, а не банкомат, та не призначений для видачі готівки. Є офіційне підтвердження, що спеціальних обмежень на зняття готівки для чоловіків призовного віку не існує.
Російська пропаганда систематично поширює фейки, які мають на меті дискредитувати мобілізаційний процес в Україні. Цього разу пропагандисти на своїх ресурсах поширюють повідомлення про те, що в українським чоловікам, які не оновили свої дані в ТЦК, заборонено знімати в банкоматах більше, ніж 100 гривень.
Як «доказ» пропагандисти поширюють фотографію банкомату. Однак є нюанс: росіяни переплутали банкомат із терміналом самообслуговування, який взагалі не проводить операції зі зняття готівки. Деталі цього ворожого вкиду розбираємо далі.
У проросійських пабліках та ворожих сайтах поширили інформацію про те, що в українських банкоматах нібито встановили ліміт на отримання готівки для чоловіків призовного віку.
«В украинских банкоматах установили лимит для мужчин призывного возраста – 100 гривен в день (примерно 250 рублей). Чтобы снять лимит, нужно «обновить данные в ТЦК», – йдеться у поширених дописах мовою оригіналу.
На підтвердження до інформації додається фотографія нібито банкомату одного з українських банків, на екрані якого можна прочитати таке повідомлення: «Увага! Ваш ліміт зняття готівки становить 100 грн на день. Для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП».
Однак це – фейк. Перш за все, зауважуємо, що насправді на фотографії зображений не банкомат, а термінал самообслуговування, який взагалі не здійснює операції з видачі готівки, бо немає отвору для видачі грошей. Термінал самообслуговування призначений для поповнення банківської картки, мобільного телефону, переказу грошей, оплати рахунків тощо.
Окрім того, наразі в Україні немає обмежень щодо видачі готівки для чоловіків призовного віку чи тих, хто ухиляється від призову. Проте після початку повномасштабної війни, щоб уникнути дефіциту готівки, були встановлені ліміти на зняття готівки через банкомати. Кожен банк встановлює свій власний ліміт суми. Про це свідчить інформація від Нацбанку України.
Різниця між банкоматом і терміналом
Додамо, що ці правила поширюються на усіх клієнтів банків, незалежно від того, чи вони призовного віку і чи оновили дані в ТЦК.
ВИСНОВКИ
В Україні не передбачено обмеження фінансових операцій із банківської картки для чоловіків призовного віку чи тих, хто ухиляється від призову. Подібні фейки російські пропагандисти поширюють, аби зірвати процес мобілізації в Україні. Відверто маніпулюючи на темі мобілізації, росіяни експлуатують вразливість українців, оскільки ця тема стосується майже кожної родини.
Матеріал підготовлено в рамках проєктної співпраці з проєктом з протидії дезінформації «БезБрехні».