Папа Франциск: у мене на столі є «Новий Завіт і Псалми» загиблого українського воїна

Папа Франциск: у мене на столі є «Новий Завіт і Псалми» загиблого українського воїна

У контексті Року молитви та в рамках циклу роздумів про роль Святого Духа Папа Франциск представив збірку молитов, укладачем яких і є Святий Дух. Йдеться про Книгу Псалмів. У цьому контексті він згадав про видання «Новий Завіт і Псалми» українською мовою, що належало загиблому українському солдатові, яке йому передали і яке він зберігає на своєму робочому столі.

 

«Нехай же Святий Дух, Який подарував Церкві-Нареченій слова для молитви до її Божественного Нареченого, допоможе нам відлунювати їх у Церкві сьогодення, зробивши цей рік приготування до Ювілею справжньою симфонією молитви», – таким побажанням Папа Франциск підсумував свою катехизу під час загальної аудієнції в середу, 19 червня 2024 року. На початку цієї зустрічі з паломниками він нагадав, що в рамках приготування до Святого року він постановив присвятити 2024 рік «великій “симфонії” молитви». Цією ж катехизою з циклу про Святого Духа Святіший Отець хотів нагадати, що «Церква вже має симфонію молитви, композитором якої є Святий Дух». Йдеться про Книгу Псалмів.

«Як і в будь-якій симфонії, в ній є різні “частини”, тобто різні види молитви: хвала, подяка, благання, голосіння, розповідь, розмірковування та інші, як в особистій формі, так і в хоровій формі всього народу. Це пісні, які Сам Дух вклав в уста Нареченої, Своєї Церкви. Всі книги Біблії, як я згадував попереднього разу, натхненні Святим Духом, але Книга Псалмів також є такою в тому сенсі, що вона сповнена поетичного натхнення», – сказав Наступник Святого Петра.

Молитва Ісуса та Його учнів

Як зазначив далі Святіший Отець, псалми займають «привілейоване місце в Новому Завіті», так що навіть існують видання, які містять разом Новий Завіт і Псалми. Папа розповів, що має на робочому столі таке видання українською мовою, про яке він вже згадував давніше і яке належало загиблому українському солдатові, з яким він молився на фронті. Очевидно, що «не всі псалми й не все з поодиноких псалмів» може бути повторене християнином, а ще менше – сучасною людиною, бо вони, іноді, «відображають історичну ситуацію та релігійну ментальність», які вже не є нашими. Однак, «це не означає, що вони не є богонатхненими», а лише те, що в деяких аспектах воно пов’язані з певним періодом і етапом одкровення.

«Найбільшою перевагою псалмів для нашого сприйняття є те, що вони були молитвою Ісуса, Марії, апостолів та всіх християнських поколінь перед нами. Коли ми їх проказуємо, Бог їх чує у великому “аранжуванні”, яким є сопричастя святих», – мовив Папа, нагадавши, що навіть останніми словами земного життя Ісуса були слова псалма. За використанням псалмів у Новому Завіті йде їх використання Отцями Церкви та всією Церквою, яка зробила їх частиною своїх богослужінь.

Молитва, що не втрачає актуальності крізь віки

«Але ми не можемо просто жити спадщиною минулого: необхідно зробити псалми нашою молитвою», – вів далі Наступник святого Петра, зауваживши, що до певної міри, молячись псалмами, ми повинні «самі ставати “авторами” псалмів». «Якщо є такі псалми або просто рядки, які промовляють до нашого серця, варто повторювати їх і молитися ними протягом дня. Псалми – це молитви “на всі пори”: немає такого настрою чи потреби, яка б не знайшла в них найкращих слів, щоб перетворити їх на молитву. На відміну від усіх інших молитов, псалми не втрачають своєї ефективності від повторення, а навпаки, збільшують її. Чому? Тому що вони натхненні Богом і “дихають” Богом щоразу, коли їх читають з вірою», – пояснив Святіший Отець, навівши деякі конкретні приклади такої молитви.

«Псалми дають нам змогу не збіднювати нашу молитву, зводячи її лише до прохань, до безперервного “дай мені, дай нам…”. Вчімося з молитви “Отче наш”, що перед тим, як просити “хліба насущного”, каже: “Нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя!”. Псалми допомагають нам відкритися на менш егоцентричну молитву: молитву прослави, благословення, подяки; вони також допомагають нам стати голосом усього створіння, залучаючи його до нашої прослави», – сказав Папа, побажавши, щоб псалми допомогли зробити цей рік приготування до Ювілею «симфонією молитви».

Джерело