Фейк: Нацгвардієць підпалив Міністерство аграрної політики, переплутавши будівлю з Верховною Радою
Новину з посиланням на невідомі «джерела» вперше опублікувала Страна.UA — проросійське медіа, яке регулярно поширює фейки та маніпуляції. Жоден авторитетний новинний ресурс не повідомляв про цей інцидент.
Військовий з Національної гвардії України начебто намагався підпалити будівлю Верховної Ради, однак переплутав її з Міністерством аграрної політики — таку новину опублікувала низка проросійських ресурсів. Інцидент нібито відбувся 17 червня о п’ятій ранку. Публікації посилаються на неназване «джерело» в правоохоронних органах.
Однак ця інформація, скоріше за все, є фейковою. Про такий інцидент не повідомляли ні офіційні канали комунікації Національної поліції України, ні Міністерство аграрної політики, на яке нібито було скоєно напад, ні жодне авторитетне медіа. Крім того, незрозуміло, як зловмисник міг переплутати будівлі — Міністерство аграрної політики розташоване на вул. Хрещатик, а Верховна Рада — за адресою Михайла Грушевського, 5. Ці локації розділяє як мінімум 20 хвилин пішки.
Першоджерелом новини стала Страна.UA — видання, яке неодноразово викривали в співпраці та отриманні фінансування з Росії, а також публікації замовних матеріалів про проросійського олігарха Медведчука. У 2021 році президент Зеленський запровадив санкції проти видання та його головного редактора Ігоря Гужви, через що сайту довелося переїхати на інший інтернет-домен. Портал texty.org.ua та Інститут масової інформації за результатом моніторингу внесли Страна.UA до антирейтингу українських новинних медіа — значна частина матеріалів на сайті містила маніпулятивні заголовки, ненадійні джерела та мову ворожнечі. За даними Інституту масової інформації за 2020 рік, 32% текстів видання порушують журналістські стандарти. Можна припустити, що за час повномасштабної війни цей показник тільки виріс. Отже, довіряти «анонімним джерелам» пропагандистського видання Страна.UA без будь-яких доказів немає жодних підстав.
Раніше ми уже спростовували схожу дезінформацію від Страна.ЮА з таким самим посиланням на «джерело в СБУ» у матеріалі Фейк: На кордоні з Угорщиною розстріляли чотирьох офіцерів СБУ, а також детально аналізували, як підсанкційний сайт поширює заборонений російський контент та легітимізує погляди Кремля в Україні.