Фейк: На кордоні з Польщею «перестали випускати навіть жінок» – ТЦК перевіряє «наявність чоловіка-ухилянта в сім’ї»

Інцидент, показаний на відео пропагандистів, справді трапився на кордоні з Польщею, але не має жодного стосунку до ТЦК. Причина тимчасового призупинення оформлення пасажирів — налаштування онлайн бази даних у пункті пропуску «Грушів-Будомєж».

Агітпроп продовжує поширювати фейки про мобілізацію в Україні. Так, низка пропагандистських Telegram-каналів та користувачі соціальних мереж розповсюдили відео, на якому чоловік у формі та група жінок емоційно спілкуються на камеру. У тексті до відео йдеться, що нібито «на кордоні з Польщею перестали випускати навіть жінок…тцк перевіряє на наявність чоловіка-ухилянта в сім’ї».

Скриншот – Facebook

Справді, в Україні трапляються інциденти за участю представників ТЦК, але пропагандисти заповнюють інформаційний простір не лише реальними, а й вигаданими випадками. Часто в діло йдуть навіть такі абсурдні фейки, як цей, щоб посіяти страх і паніку, зірвати мобілізацію, викликати гнів щодо української влади та спровокувати протести й соціальну напругу. 

Щоб викрити цей фейк, знадобиться не більше 5 хвилин. На відео ми бачимо логотип Суспiльне.Львiв, локацію — «ПП Грушів-Будомєж» та дату — 26.06.2024. 

Скриншот – Facebook

Використовуючи ці дані, ми легко можемо дізнатися, що сталося насправді: 26 червня Суспiльне.Львів повідомило, що через технічні несправності пункт пропуску «Грушів-Будомєж» призупинив роботу і люди стояли в черзі понад 12 годин.

У Telegram-каналі видання можна побачити те саме відео, яке поширюють пропагандисти, але в тексті немає жодного слова ані про ТЦК, ані про «ухилянтів». 

«Сьогодні, 26 червня, на пункті пропуску «Грушів-Будомєж» зафіксовано технічні проблеми у роботі бази даних. Через це прикордонники не можуть пропустити автобуси на в’їзд до України», – йдеться у публікації. 

Скриншот — Telegram

Чоловік у формі на відео є не представником ТЦК, а прикордонником. Він пояснює людям, що причина затримки пов’язана з роботою програмного забезпечення. Жінки обурені тим, що до них раніше не вийшли і не пояснили, чому їх не пропускають.

Тобто цей інцидент не має жодного стосунку до мобілізації, і у випадку, показаному на відео, проблеми були із в’їздом до України, а не виїздом, як намагається нас у цьому переконати агітпроп.

Журналісти StopFake неодноразово спростовували фейки, пов’язані з мобілізацією в Україні. Наприклад, про те, що катання на електросамокатах в Україні буде доступне лише після дозволу ТЦК або що у психіатричній лікарні Миколаєва проводять військово-лікарську комісію – для подальшої мобілізації пацієнтів.

Джерело