Фейк: ТЦК в Україні «взялися за жінок»
Насправді на відео — конфлікт між жінкою та прикордонниками на Закарпатті через те, що вона не захотіла стояти в черзі на блокпості і вирішила його об’їхати. На жінку було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Низка російських Telegram-каналів поширюють відео, на якому кілька чоловіків у військовій формі кудись ведуть жінку, яка активно пручається.
«ТЦК взялося за жінок», — так підписують ці дописи, маючи на увазі начебто примусову мобілізацію до армії жінок в Україні.
Скриншот – yartsevo.readovka67.ru Скриншот – t.me
Мобілізація в Україні є однією з основних тем, яка активно використовується російською пропагандою для поширення дезінформації та дестабілізації ситуації в країні. Так, агітпроп не лише постійно поширює інформацію про зловживання у процесі мобілізації, представляючи їх як «звичне явище», а й створює відверті фейки та постановні відео, щоб деморалізувати українців. Наратив про те, що в Україні вже не вистачає чоловіків, і тому почали мобілізувати жінок, — також один із найпоширеніших останнім часом.
У зазначеному випадку пропагандисти просто використали відео з іншим контекстом для створення фейку. Насправді на відео, що розповсюджується, знято конфлікт між жінкою та співробітниками Державної прикордонної служби України, який стався на Закарпатті.
Прессекретар Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова у коментарі Суспільному уточнила, що інцидент стався 30 червня 2024 року на околиці села Нижня Апша Тячівського району. Водійка мікроавтобуса Mercedes-Benz Vito, який стояв у черзі автомобілів на контрольному посту, виїхала на зустрічну смугу і спробувала уникнути перевірки.
«Законні вимоги прикордонників жінка проігнорувала, аргументуючи свою відмову небажанням стояти у черзі, оскільки поспішала на відпочинок. Під час спілкування з 19-річною прикордонницею жінка поводилася грубо і зневажливо, використовуючи нецензурну лексику та брудну лайку. Далі, здійснивши небезпечний для життя та здоров’я військовослужбовця маневр, на високій швидкості зникла з місця події», — розповіла про ситуацію речниця Мукачівського прикордонного загону.
Прикордонники переслідували автомобіль, який порушив правила, і попри те, що жінка чинила опір, її затримали й доставили до прикордонного підрозділу, де склали протокол про адміністративне правопорушення за статтею 185-10 КУпАП.
Раніше StopFake спростовував також інші фейки, присвячені мобілізаційному процесу в Україні, зокрема у матеріалах «Фейк: На кордоні з Польщею «перестали випускати навіть жінок» — ТЦК перевіряє «наявність чоловіка-ухилянта в сім’ї», «Фейк: Катання на електросамокатах в Україні буде доступним лише після дозволу з ТЦК» , «Маніпуляція: У Харкові обстріляли ТЦК із гранатомета» та інших.