Фейк: У дитячу лікарню «Охматдит» у Києві влучила українська ракета

Російська ракета Х-101 вразила головну дитячу лікарню Києва «Охматдит». Про це свідчить відео безпосереднього влучання ракети по території лікарні. На відеозйомці чітко видно, що ракета має характерне хвостове оперення та двигун, притаманні для зовнішнього вигляду саме Х-101, що перебуває на озброєнні армії РФ. Ба більше, влучання в інші українські медичні установи того ж дня свідчать про заплановану і навмисну ​​атаку саме по цивільній медичній інфраструктурі України. Це черговий спланований воєнний злочин РФ в Україні.  

У соціальних мережах та на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що 8 липня 2024 року в дитячу лікарню «Охматдит» («Охорона материнства та дитинства») у Києві нібито влучила українська ракета. У мережі спочатку розповсюджували версію про те, що лікарня потрапила під удар ракети американської системи протиповітряної оборони Patriot. Пізніше з’явилася інша версія, згідно з якою на лікарню впав боєприпас AIM-120 із ЗРК NASAMS.

«Дуже схоже, що режим Зеленського підготував провокацію на кшталт «удару ракети ВКС РФ» по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві. Українська пропаганда вже розносить фото та відео прильоту по медустанові з криками «Орбан! Дивись, що роблять твої друзі!».  Якби російська ракета влучила у лікарню прямим наведенням, знімати там було б нічого», — пишуть у соцмережах. Раніше російські сайти повідомляли, що армія РФ все ж таки здійснила ракетний удар по центру Києва, але не по лікарні, а по «нараді Генштабу ЗСУ». Вона нібито проходила «в будівлі поряд із дитячою лікарнею».

Скриншот – facebook.com

Усі вищезгадані численні версії прокремлівських сайтів є фейковими. Насправді головну дитячу лікарню Києва «Охматдит» було вражено російською ракетою Х-101. Про це свідчить відеозйомка безпосередньо прильоту ракети по будівлі лікарні, на якій чітко зафіксовано зовнішній вигляд цього боєприпасу. Відео також свідчить про те, що ракета не була підбита засобами протиповітряної оборони, а безперешкодно летіла до запрограмованої цілі.

Скриншот – x.com/ostapyarysh

Особливістю російської крилатої ракети Х-101 є характерне хвостове оперення та наявність у хвостовій частині турбореактивного двигуна Р95-300. Ані ракети до Patriot, ані боєприпаси до ЗРК NASAMS такого двигуна не мають. Але саме його чітко видно на ракеті, яка поцілила у «Охматдит». Крім того, передня частина ракети AIM-120 із ЗРК NASAMS має гострішу форму, ніж ракета на відео. Такий заокруглений «ніс» повністю відповідає Х-101.

Скриншот – Момент влучання_x.com/ostapyarysh Скриншот – X-101, zn.ua

Прокремлівські акаунти розповсюджують новини про обстріл «Охматдиту», доповнюючи їх знімками шрапнелі, яку нібито використовують в ракетах до систем протиповітряної оборони. Однак ці знімки були зроблені не в Києві, а в Одесі ще у 2022 році і не мають жодного стосунку до ракетної атаки на столицю 8 липня.

Російська атака на «Охматдит», втім, не стала єдиним влучанням у медичну установу в Україні 8 липня 2024 року, яку можна було б сприйняти як помилку чи неточність зброї. 

Приблизно о 13:00 під час повторної ракетної атаки РФ по Києву прицільним ударом було зруйновано будівлю медичного центру матері та дитини «Адоніс». Ці удари свідчать про заплановану атаку на українську цивільну інфраструктуру, зокрема на дитячі лікарні. За словами авторів акаунту Tatarigami_ua у соцмережі Х, присвяченого військовій аналітиці, цей удар РФ є частиною цілеспрямованої стратегії, що має на меті примус українського цивільного населення до покори. «Ця стратегія поєднується із систематичною руйнацією енергетичної інфраструктури країни. Підхід зрозумілий: позбавити сучасне, індустріально розвинене суспільство таких необхідних послуг, як електрика, інтернет та охорона здоров’я, вселяючи водночас страх за майбутнє дітей. Соціальний тиск, що створюється, покликаний підштовхнути керівництво України до переговорів з ослабленої позиції, що дозволить Росії отримати найбільш вигідні умови», — пише Tatarigami_ua.

Ще однією ознакою фейкової інформації з боку російської пропаганди є поширення численних версій тієї самої події та створення інформаційного шуму, в якому звичайному споживачеві новин було б складно розібратися. Саме таку картину можна спостерігати у прокремлівських медіа та соціальних мережах після атаки на «Охматдит», так само, як і у випадку зі збитим пасажирським лайнером рейсу МН17 у 2014 році та багатьма іншими воєнними злочинами Росії.

StopFake продовжує спростовувати схожі фейки у матеріалах «Фейк: ЗСУ вдарили по центру Харкова, зруйнувавши житловий будинок», «Фейк: Удар по вокзалу Краматорська завдали українські військові» , «Фейк: постраждалі породіллі внаслідок обстрілу пологового будинку в Маріуполі – це постановка.

Джерело