Єпископи Польщі: особиста свобода не дає право приймати рішення про життя іншого

У контексті дебатів у країні про декриміналізацію абортів польські єпископи звернулися до вірних з «Листом щодо захисту життя».

«Життя нової, унікальної людської особи починається в момент зачаття, тобто зі злиття клітин матері і батька. Від цього моменту кожна людина повинна мати повне право на захист життя», – йдеться у Листі Польської Єпископської Конференції про захист життя, текст якого був затверджений під час 398-го пленарного засідання єпископату, що в червні цього року відбувалося у Варшаві. У ньому єпископи нагадали, серед іншого, слова святого Івана Павла ІІ з енцикліки Evangelium vitae (№ 101) про те, що «справжня демократія не може існувати, якщо не визнається гідність кожної людини і не поважають її права».

Цінність, що стоїть понад особисту свободу

Ієрархи підкреслили, що право кожного на життя захищене Загальною декларацією прав людини, Хартією ЄС про основні права, Конституцією Польщі та законодавчими нормами. «Це базовий принцип, вписаний в природу людини, який не можна порушувати», – йдеться в листі, автори якого звертають увагу на те, що ми є свідками зростання «спрямованого на зміну правового захисту людського життя в бік легалізації вбивства дитини в утробі матері». «Це дуже тривожно і надзвичайно загрозливо для суспільної безпеки. Кожна людина доброї волі повинна протистояти цьому», – пишуть єпископи, зазначаючи, що життя, «як найвища цінність кожної людини і фундаментальний елемент спільного блага, є фундаментальним благом, яке переважає індивідуальну свободу інших». «Ніхто, отже, – наголошують вони, – в ім’я особистої свободи не має права приймати рішення щодо життя іншої людини».

Обов’язок, який стосується всіх

«Як пастирі Католицької Церкви в Польщі, а водночас громадяни нашої країни, ми маємо право і обов’язок нагадати – як вірним Католицької Церкви, так і всім людям доброї волі – про те, що ми зобов’язані поважати людину, особливо найслабшу і беззахисну», – пишуть єпископи. Вони наголошують, що особлива відповідальність за життя лежить на тих, «хто силою суспільного мандату зобов’язаний дбати про спільне благо».

На фундаменті міцної сім’ї

Єпископи зазначили, що любляча сім’я, побудована на міцному подружжі батьків, має велике значення для захисту зачатого життя, і що «вбивство зачатої дитини спричиняє серйозні психофізичні та духовні страждання, часто призводячи до розпаду сім’ї». Вони віддали шану матерям, які захищають своїх дітей навіть у найскладніших ситуаціях, а також звернулися до батьків, роль яких полягає в тому, щоб захищати сім’ю. «Ви не повинні дистанціюватися від своїх зобов’язань щодо правового захисту людського життя», – закликали вони. Ієрархи підкреслили, що в ситуаціях, коли мати опиняється в скруті і потребує спеціалізованої допомоги, Церква, громадські організації та місцеві інституції приносять цю допомогу, організовуючи, наприклад, «Доми для одиноких матерів» або «Вікна життя», а також надаючи різні види підтримки. «Цієї допомоги, – додають вони, – ніколи не повинно забракнути і з боку держави. Ми всі зобов’язані до цього».

Польські єпископи також виступили проти дій, які порушують право на свободу совісті, а наприкінці листа подякували всім, хто служить життю, і закликали всіх «непохитно і жертовно захищати Євангеліє життя».

Джерело