11 липня у Вашингтоні завершився 75 ювілейний саміт Північноатлантичного альянсу. Одним з ключових питань форуму стало обговорення питання щодо посилення України у контексті російсько-української війни та умов запрошення країни до Альянсу
11 липня у Вашингтоні завершився 75 ювілейний саміт Північноатлантичного альянсу. Одним з ключових питань форуму стало обговорення питання щодо посилення України у контексті російсько-української війни та умов запрошення країни до Альянсу.
Що саме приніс саміт Україні?
По-перше, саміт завершився підписанням «Українського договору» (Ukrainian Compact), який має на меті підтвердити підтримку України протягом ближчих років. Згідно з ним 24 країни НАТО, ЄС і Японія зобов’язалися забезпечувати Україну зброєю, боєприпасами та навчанням військових. Тож Ukrainian Compact об’єднав держав-союзниць у єдиній всеохопній архітектурі безпеки, щоб підтримати Україну не тільки зараз, а й на роки вперед. Важливо, що цей договір відкритий для підписання іншими державами, що дозволяє розширити коло країн, які посилюватимуть українську обороноздатність;
По-друге, спільна декларація, ухвалена за результатами саміту, визначає, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до «повної євроатлантичної інтеграції, що включає членство в НАТО», та визнає, що Україна стає дедалі оперативно та політично інтегрованішою з Альянсом. Державний секретар США Ентоні Блінкен сказав про «неймовірно потужний пакет» для України, який побудує «міцний міст» для членства України в НАТО. Водночас союзники привітали «конкретний прогрес» у виконанні необхідних демократичних, економічних і безпекових реформ, якого країна досягла після тогорічного Вільнюського саміту. На практиці «міст до членства» України в НАТО означає започаткування механізму «Ініціатива НАТО з безпекової допомоги і навчання для України» (NATO Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання українських військових і започаткування Спільного центру аналізу, підготовки та навчання НАТО-Україна (JATEC).
По-третє, країни-союзники зобовʼязалися зробити пропорційні внески для «мінімального базового фінансування» України на 2025 рік загальною сумою €40 млрд. Великі пакети довгострокової безпекової допомоги Україні очікуються від Канади ($367 млн) і Австралії ($170 млн). Керівник канадського уряду Джастін Трюдо наголосив, що його країна готова надати необхідну медичну підтримку постраждалим унаслідок російського удару по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві.
По-четверте, ухвалено деталізоване рішення саміту стосовно поставок західних винищувачів F-16, на які вже багато місяців очікує Україна. Так, Данія та Нідерланди вже почали процес передачі F-16 Україні, Норвегія оголосила, що передасть Україні 6 таких винищувачів.
Крім літаків, партнери нададуть Україні додаткові системи ППО, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM та IRIS T-SLS, а також зенітні установки Gepard. У заяві, розміщеній на сайті Білого дому, зазначено, що для посилення систем протиповітряної оборони Україна отримає додаткові батареї Patriot та комплекси Javelin від США, Німеччини та Румунії, компоненти комплексу Patriot від Нідерландів та систему SAMP-T від Італії. Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен під час саміту заявила, що Данія надасть Україні всі свої засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти їй захиститися від ракетних атак росії. Крім того, Данія профінансувала виробництво 18 українських самохідних артилерійських установок «Богдана» для потреб ЗСУ. Очікується, що перша партія з 18 САУ «Богдана буде доставлена до України найближчими місяцями.
Уряд Норвегії додатково виділив понад $93 млн на посилення протиповітряної оборони України, і разом із Німеччиною передасть Україні повноцінну зенітну батарею IRIS-T.
Якою була реакція кремля на рішення саміту НАТО?
москва очікувано вкрай негативно відреагувала на рішення саміту НАТО щодо України. речник кремля д. пєсков заявив, що Альянс начебто має «конфронтаційну суть», а його рішення, що Україна обов’язково стане членом НАТО, «є загрозою для існування росії», адже має на меті «завдання росії стратегічної поразки». За його словами, у москві будуть «дуже глибоко аналізувати прийняті у Вашингтоні рішення».
Підбиваючи попередні підсумки, можна стверджувати, що ухвалене у Вашингтоні рішення щодо «незворотного шляху» вступу України до Альянсу стало головним результатом саміту та чітким сигналом путіну, що намір приєднати Україну до НАТО є невідворотнім, а об’єднані зусилля союзників не дозволять росії перемогти Україну. Така оцінка перспектив членства України в Альянсі у підсумковому документі саміту є найсильнішою за весь час євроатлантичної інтеграції України. Навіть якщо кремль «дозріє» до готовності вести переговори про припинення війни, російські умови навряд чи зможуть включати відмову України від повноцінного членства в НАТО, оскільки перегляд політики Альянсу потребує консенсусу, якого буде складно досягти через загрозу російської агресії для європейців навіть після закінчення війни.
Хоча тільки фактична інтеграція України в НАТО здатна розв’язати проблеми безпеки України та забезпечити сталий мир у Європі, певним розчаруванням стала відсутність офіційного запрошення України до членства в НАТО. Водночас запрошення приєднатися до Альянсу Україні надішлють, коли будуть виконані необхідні умови, з якими погодяться всі члени Альянсу, йдеться у підсумковій декларації саміту. Тож робота з переконання лідерів західних суспільств у необхідності офіційного запрошення України до вступу в НАТО лишається актуальною. Важливим політичним кроком у цьому напрямі стала зустрічі на «полях саміту» Президента Володимира Зеленського зі спікером Палати представників Конгресу США Майком Джонсоном та лідерами країн, які підписали угоди з Україною у сфері безпеки. Під час переговорів обговорено ключові аспекти українсько-американської співпраці, а саме прогрес України на шляху до членства в ЄС і НАТО, економічну стабільність, необхідність подальшої бюджетної підтримки США у боротьбі з повномасштабною агресією рф, а також скасування обмежень на завдання ударів американською зброєю по росії. Очікуємо, що практичним кроком наступних самітів стане вже офіційне запрошення Україні приєднатися до Альянсу.