Російським ЗМІ надіслали з Кремля нову методичку про «мирний план» Путіна. Навіщо пропаганда змінює лексику щодо війни
У цитаті з нової методички, яка була розіслана співробітникам російських державних медіа, йдеться: «Ініціатива Росії може у найкоротші терміни завершити конфлікт в Україні». За даними видання «Медуза», документ підготувала адміністрація президента Росії, пише телеканал «Настоящее Время» (створений компанією RFE/RL за участю «Голосу Америки»).
У новій методиці для російських державних ЗМІ пояснюється, як саме вони мають висвітлювати «мирні ініціативи» російського лідера Володимира Путіна.
Вже не вперше Кремль вносить корективи у те, як саме потрібно висвітлювати і – головне – називати війну проти України. Ось лише кілька прикладів: «український конфлікт», «Росія не відмовляється від діалогу щодо мирного врегулювання», «Україна та Захід розмовляють мовою ультиматумів».
А Володимира Путіна, який розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, на сторінках російських видань та у телеефірах держканалів подають як «миротворця».
Про обстріл українських мирних міст в ефірах російських телеканалів не згадують, увага зосереджена лише на тому, як «страждає мирне населення Донбасу» та прикордонні російські регіони.
Найчастіше після таких новин в ефірах російського держТВ з’являється Володимир Путін, який прагне «вирішити українську кризу». До слова, фраза «спеціальна військова операція» з ефірів російських державних телеканалів не зникла. Але за останні кілька тижнів дедалі частіше держЗМІ почали використовувати нові формулювання – «українська криза», «український конфлікт» та «мирні ініціативи».
На сторінках російського держагентства «Интерфакс» тільки за період із 1 по 9 липня з’явилося 200 статей, у яких зустрічається фраза «українська криза». І майже 150 свіжих статей із фразою «мирні ініціативи».
Дмитро Дубровський, соціолог, співробітник факультету соціальних наук Карлового університету, розповів в ефірі «Настоящего Времени», навіщо Кремлю вкотре знадобилося міняти методичку для держЗМІ.
ДУМАЮ, ЩО ОСНОВНА ІДЕЯ, яка СТОЇТЬ ЗА ЦИМ, – ЩО ПУТІН НАМАГАЄТЬСЯ НАТЯКНУТИ АБО ПОКАЗАТИ СЕБЕ МИРОТВОРЦЕМ
ДМИТРО ДУБРОВСЬКИЙ
«Думаю, що це такий суто тактичний хід, бо не випадково Орбан злітав уже й до Китаю та збирається до Вашингтона. Я думаю, що основна ідея, яка стоїть за цим, – що Путін намагається натякнути або показати себе миротворцем, чого раніше йому було не дуже треба, – припускає експерт. – А зараз, мабуть, треба, бо він, схоже, намагається підготувати якусь чергову перемогу, але перемогу, яка б передбачала певний тиск на Україну з боку Європи».
Втім, кому конкретно адресований меседж про миротворчі ініціативи Путіна – Заходу чи Росії – визначити досить важко, зазначає Дубровський, оскільки самі методички спрямовані насамперед на російську аудиторію.
«Для авторитарних режимів теж дуже важлива народна підтримка, хоч би як дивно це не звучало, тому вони теж намагаються дивитися на те, що відбувається серед людей, – каже соціолог. – Я думаю, що така лексика має трохи утихомирити: «Ми намагаємося, ми пробуємо. Це клятий Захід. А ми якраз миротворці, ми хочемо зупинити війну. Хоча дивним чином ми її щойно розпочали».
ЦЕ, Радше, ГОВОРИТЬ ЩОСЬ НАМ ПРО ТЕ, ЯК ВОНИ БАЧАТЬ ЕКОНОМІЧНУ СИТУАЦІЮ ТА СИТУАЦІЮ З МОБІЛІЗАЦІЄЮ
ДМИТРО ДУБРОВСЬКИЙ
ДМИТРО ДУБРОВСЬКИЙ
Як вважає Дубровський, чергова зміна риторики Кремля пов’язана радше з економічними чинниками, аніж зі втомою росіян від війни в Україні: «У цьому сенсі Путіну дуже плювати, втомилися люди в Росії від війни чи ні».
«У Кремлі коригують зовнішню політику, насамперед військову, та риторику, виходячи з якихось економічних показників. Вони, мабуть, теж на щось дивляться, – упевнений соціолог. – Я думаю, що це швидше говорить нам про те, як вони бачать економічну ситуацію та ситуацію з мобілізацією. Можливо, це не так райдужно, як вони повідомляють. І, швидше за все, йдеться про те, що вони намагаються, принаймні зараз, досягти перемир’я, аби перепочити, тому що війна йде на виснаження не тільки щодо України – щодо Росії теж».
Джерело: Олексій Александров, Іван Гребенюк, для телеканалу «Настоящее Время»