Написали казку і розмотали клубок ниток: як Район.Діти зібрав слухачів на Зарічненщині

  • Автор допису:

У селі Млинок Зарічненської громади відбулось заняття гуртка з медіаграмотності у межах проєкту «Район.Діти». Говорили про те, що таке фейки, звідки у них ростуть ноги та як зробити користування інтернетом максимально корисним і безпечним.

Про особливості та лайфхаки юним дослідникам медіапростору розповіла журналістка Район.Вараш Аліна Апончук.

Заняття відбувалося у формі гри-конкурсу. Учасники – діти молодшого шкільного віку, які активно комунікували між собою, охоче дискутували та креативили.

Розпочався гурток забавою, яка наочно проілюструвала, чому інтернет називають Всесвітньою павутиною.

«Аби продемонструвати, як він працює ми скористалися клубком ниток. Діти передавали його з рук в руки, наче уявного віртуального листа. Увесь час вони трималися за нитку. Так нам вдалося створити заплутану сітку, що дійсно нагадувала павутину. Передаючи клубок, діти вигадували собі нікнейми, тож під час цієї забави вони також пересвідчились, що не всі в інтернеті спілкуються під справжнім ім’ям і досить непросто дізнатись, хто саме ховається за певним віртуальним профілем», – розповідає Аліна Апончук.

Затим діти спільно міркували і дискутували про те, з ким безпечно спілкуватись у соцмережах, а яких співрозмовників варто уникати.

Після теоретичного блоку про правила безпечної поведінки в інтернеті, зокрема про те, як розпізнавати фейки, яку загрозу вони несуть і чому варто дбати про інформаційну гігієну, школярі розділились на дві команди («WI-FI» та «Піксель»), аби перевірити, хто краще засвоїв інформацію.

Написали казку і розмотали клубок ниток: як Район.Діти зібрав слухачів на Зарічненщині

Діти відгадували загадки про інтернет і пристрої, які допомагають ним користуватись; пройшли тестову перевірку на знання правил поведінки в мережі та самі (без допомоги викладачки) спробували розібратись, що не так з повідомленням про гігантських риб, яке у червні цього року вже вкотре активно кочувало місцевими пабліками.

Написали казку і розмотали клубок ниток: як Район.Діти зібрав слухачів на Зарічненщині

«Учасники гуртка зауважили часову невідповідність повідомлення (літо у тексті та зима на фото), нетиповий ландшафт і висловили сумнів, що у прісних водоймах водяться аж такі великі риби», – каже викладачка.

Дізнавшись, звідки ростуть ноги у цього фейку, присутні перейшли до батлу капітанів, які повинні були розібратись, які твердження фейкові, а які – правдиві.

Майже з усіма запитаннями юні дослідники медіапростору впорались. Зокрема, вони знали що Православна церква України ніколи не канонізувала пса Патрона, що Колобок в українській народній казці не їв лисицю, що у веселці не п’ять кольорів, що жолуді не ростуть на соснах, що сіль чумаки возили з Криму, а не до Криму, що вітрянка – це заразна хвороба, і що не вся інформація, розміщена в інтернеті, правдива.

На завершення уроку діти спільно з медійницею написали підсумкову казку. Ось що у них вийшло:

Ведмежа (не)безпека

У лісі за Стиром, у великому просторому барлозі жив ведмідь. Він дуже не любив непроханих гостей, тому у вільний час бешкетував – ганяв по лісу кажанів і наводив тим само жаху на все звірство.

Але, якщо чесно, то вільного часу у Бурого було обмаль, оскільки більшу частину доби він проводив за монітором телефона чи планшета, намагаючись навести на усіх страху через соцмережі. Аж поки одного разу сам не на жарт налякався.

Ведмедю написали Руда та Сіромаха і попросили повернути борг – гроші, які позичили йому на нібито лікування втраченого зору.

З’ясувалось, що хтось невідомий, використовуючи особисті дані Бурого, створив двійники його сторінок і розіслав у соцмережах листи з проханнями про допомогу.

Здавалося б, от і казочці кінець, бо хто не перевіряє інфу, той не молодець!

Але оскільки Бурий був не надто гостинним, то і друзів у нього було не густо, і гроші, окрім лисиці і вовка, на щастя, шахраям більше ніхто не переслав.

Почав ведмідь думати-гадати, як цю ситуацію виправити, аби більш ніхто не постраждав, і врешті вирішив звернутись за допомогою до капібар-хакерів. Вони видалили всі фейкові акаунти Бурового, налаштували йому посилений захист профілю, встановили антивірусні програми та порадили не гуляти підозрілими сайтами.

Тепер ведмідь значно менше часу проводить в інтернеті, а натомість часто приймає гостей у барлозі, пригощаючи їх малиновим варенням і чаєм із медом.

Написали казку і розмотали клубок ниток: як Район.Діти зібрав слухачів на Зарічненщині