Фейк: Перед Олімпіадою-2024 у Парижі кількість вуличних крадіжок «зросла в 10 разів, – AFP»
Ні на французькому сайті AFP, ні на RFI, ні на якомусь іншому достовірному ресурсі немає інформації про те, що кількість вуличних крадіжок у Парижі зросла більше ніж у 10 разів за кілька днів до відкриття Олімпійських ігор. «Скриншоти французьких медіа», що поширюються в соцмережах, сфальсифіковані за допомогою програм для редагування зображень. Такі новини є частиною російського наративу, спрямованого на дискредитацію і зрив Олімпійських ігор-2024 у Парижі.
У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що кількість крадіжок на вулицях Парижа перед відкриттям літніх Олімпійських ігор 2024 року зросла більше ніж у 10 разів. Про це нібито свідчать дані, опубліковані французьким виданням «AFP спільно з національною поліцією Франції».
«Із прибуттям зарубіжних гостей до відкриття Олімпіади зростання просто жахливе. Якщо тиждень тому було близько 800 зареєстрованих випадків крадіжок, то за два дні до відкриття – вже понад 9 тисяч. І це лише зареєстровані випадки», — пишуть у соцмережах. При цьому користувачі поширюють скриншоти матеріалу, нібито розміщеного на сайті AFP, з інфографікою, що показує зростання кількості крадіжок, із заголовком «Статистика вуличних крадіжок у Парижі». Крім цього, в соцмережах публікують нібито скриншот статті з іншого сайту – RFI, на якому також є подібний матеріал з інфографікою.
Насправді ні на сайті AFP, ні на RFI немає матеріалу, який поширюється в російському сегменті соцмереж. А «скриншот із французького сайту» було змінено за допомогою фоторедактора – це помітно навіть неозброєним поглядом.
По-перше, пошук англійською мовою за запитом AFP street crime statistics in Paris, а саме так, згідно з соцмережами, має називатися оригінальна стаття, не дає ніяких результатів. Більше того, на французькому сайті RFI також немає статті від 24 липня 2024 року, яка повідомляла б про величезне зростання крадіжок у Парижі напередодні Олімпійських ігор. Зворотний пошук за зображенням опублікованої статистики в Google Lens також не приводить до жодного достовірного джерела інформації.
Однак навіть під час використання Google Lens можна помітити, що зображення було змінене: і логотип AFP, і заголовок про зростання крадіжок, і цифри над стовпцями були додані на оригінальне зображення. Такий самий результат показує сайт для аналізу справжності зображень Forensically. За допомогою розділу ELA (error level analysis – аналіз рівня помилок) стає чітко видно, що деталі «скриншоту», такі як заголовок та цифри на графіку, були додані на зображення пізніше.
Скриншот – 29a.ch/photo-forensics
Крім того, цікаво, що на сайті RFI від 24 липня цього року матеріалу про зростання крадіжок у Парижі немає, але є стаття про те, що поліція заарештувала росіянина у зв’язку з планом «дестабілізації» Олімпійських ігор у Парижі.
«Повідомляється, що було розпочато розслідування у справі про «передачу розвідувальних даних іноземній державі з метою викликати воєнні дії у Франції», і що за цей злочин передбачено покарання до 30 років позбавлення волі. Прокурори заявили, що під час відвідування будинку цієї людини на прохання міністерства внутрішніх справ було виявлено докази передбачуваних планів», – пише RFI.
Таким чином, російська пропаганда є лише частиною механізму рф зі дестабілізації літніх Олімпійських ігор у Парижі. StopFake вже спростовував фейки, націлені на дискредитацію Олімпіади-2024, у матеріалах «Фейк: Паризьке метро безлюдне через ризик терористичних атак – BBC», «Фейк: Олімпіада в Парижі стала «найбільш негативно обговорюваною Олімпіадою за останні 10 років» – Microsoft», «Фейк: У Франції усунули від супроводу естафети Олімпійського вогню всіх поліцейських-мусульман – TF1».