Фейк: Українські спортсмени на Олімпіаді в Парижі зобов’язані носити електронні браслети для запобігання втечі
Ані в Міністерстві молоді та спорту, ані в Національному олімпійському комітеті України не робили таких заяв. Спортсмени, які представляють Україну на міжнародних змаганнях, мають броню від мобілізації та право виїжджати за кордон. Отже, відстежувати їхнє перебування «для запобігання втечі» було б абсурдом. Такі новини поширюють лише пропагандистські акаунти в соцмережах.
У соціальних мережах та на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що українські спортсмени на Олімпіаді в Парижі нібито зобов’язані носити електронні браслети для запобігання спробам втечі. «Усі українські спортсмени, які виступають на Олімпійських іграх у Парижі, будуть зобов’язані носити на нозі персональні GPS-трекери. Це має запобігти спробі втечі, розповіли у Мінспорту України. «Вимушений захід, який виключить ризик неповернення наших спортсменів», — повідомляють у соцмережах, нібито цитуючи «очільника Міністерства молоді та спорту України Вадима Гутцайта».
Насправді ця інформація є фейком. Президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт ніколи не робив таких заяв, а українські спортсмени не повинні носити «GPS-трекери для запобігання втечі» на літніх Олімпійських іграх-2024 у Парижі.
Ані на офіційному сайті Міністерства молоді та спорту України, ані в інших відкритих джерелах інформації, ані в заявах ексміністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта немає згадок про те, що українські спортсмени будуть змушені носити електронні браслети на нозі під час проведення Олімпіади у Парижі. Пошук такої цитати в Google, яка б належала Вадиму Гутцайту, не дав жодних результатів, як і пошук новини про відповідне нововведення для української олімпійської збірної. Такі повідомлення розповсюджують лише пропагандистські ресурси.
Ба більше, багато українських спортсменів, які беруть участь у міжнародних змаганнях, можуть бути заброньовані від мобілізації і для них виїзд за кордон дозволено. Тобто немає жодної необхідності відстежувати їхнє пересування за кордоном за допомогою GPS-трекерів. Також, незважаючи на можливість бронювання, багато атлетів добровільно пішли захищати країну з перших днів повномасштабної війни.
Крім того, наразі виконувачем обов’язків міністра молоді та спорту України є Матвій Бідний, а Вадим Гутцайт обіймав цю посаду з березня 2020 по 9 листопада 2023 року. Тепер Гутцайт є президентом Національного олімпійського комітету України. Тобто прокремлівські пропагандисти не змогли навіть правильно вказати очільника Міністерства молоді та спорту України, перш ніж придумати черговий абсурдний фейк про українську олімпійську збірну.
В інтерв’ю агентству AFP в.о. міністра молоді та спорту України Матвій Бедний підкреслив, що з початку війни росіяни вбили приблизно 500 українських спортсменів і тренерів, серед них десятки чемпіонів світу та Європи. Спортивна інфраструктура також зазнала значних втрат. РФ пошкодила і зруйнувала понад 500 спортивних об’єктів, включно з 15 базами олімпійської підготовки по всій Україні. «Але спортивні об’єкти можна відновити, а ось повернути загиблих спортсменів — ні. (…) Сам факт, що ми виступаємо під українським прапором, вже є великим здобутком», — наголосив Матвій Бідний.
StopFake продовжує спростовувати фейки, спрямовані на дискредитацію українських спортсменів на Олімпіаді-2024 та інших українських діячів культури у матеріалах «Фейк: В Україні збираються «брати в заручники» родичів та друзів членів своєї Олімпійської збірної», «Фейк: Музиканти Київського симфонічного оркестру втекли з України», «Фейк: Олег Сенцов «утік з України» до Чехії».