Фейк: Українців під загрозою штрафу змушують стати навколішки перед загиблим у Курській області військовим – відео
Відеоролик, що розповсюджується мережею, відредагований – зловмисники наклали на відео сфабриковану аудіодоріжку. Крім того, оригінал відеоролика з’явився в мережі в середині липня – ще до початку операції ЗСУ в Курській області.
Мережею поширюється відеоролик, в якому чути, як під час траурної процесії за загиблим військовим із динаміка нібито звучить наказ усім стати навколішки. У разі непокори, повідомляє чоловічий голос, громадянам буде «виписано» штраф «за образу Збройних Сил України».
У 20-секундному відео можна побачити траурну процесію, яка рухається містом. На чолі – кілька автомобілів, зокрема й машина з написом «На щиті», що перевозить тіло загиблого військового. На відео чути чоловічий голос із динаміка, який оголошує: «У цій машині їде захисник України, який загинув у Курській області. Всім стати навколішки. Громадянам, які відмовляться стати на коліна, буде виписано штраф за образу ЗСУ».
«Ось таке життя у вічно принижених українців. Ніяк не можуть витравити з себе рабів — ми все життя стояли на колінах, тепер решту будемо садити. І, між іншим, це точно не скорбота за мерцем, це тільки і виключно бажання принижувати. А тепер у них взагалі чудово – з тих, хто не хоче принижуватись, можна брати штраф. Рай для поліцаїв. Концтабір для народу», – коментують відео у мережі.
Деякі користувачі мережі, які поширюють це відео, вказують, що подія нібито сталася у Тернополі. Проаналізувавши відео, StopFake вдалося ідентифікувати точне місце зйомки. На 13 секунді відео можна побачити назву вулиці – це вулиця Руська у Тернополі.
Зворотний пошук зображення в Google не дав позитивних результатів. Але проаналізувавши публікації у місцевих ЗМІ, журналістам StopFake вдалося знайти оригінал відеоролика.
Це відео вперше було опубліковано на YouTube-каналі місцевого медіа «Файне місто» 17 липня 2024 року, тобто ще до початку операції ЗСУ в Курській області. В описі відео йдеться: «На щиті» в рідний край назавжди повернувся Ільїн Валентин. Тернополяни на колінах віддали шану Герою».
В оригінальному відео немає «наказу» всім громадянам вставати навколішки – в ньому можна почути лише звук сирени та автомобілів, що рухаються. Найімовірніше, фейкове оголошення було накладено з допомогою штучного інтелекту. Аналіз аудіодоріжки за допомогою інструменту ircamamplify.io також поставив під сумнів автентичність аудіо.
Журналісти StopFake перевірили метадані цього відеоролика і виявили, що файл під назвою «1 щит» востаннє змінювався 12 серпня 2024 року. Незабаром після цього, 15 серпня, за даними інструменту Osavul, відредагований відеоролик почав активно розповсюджуватись проросійськими Telegram-каналами. Наразі нам вдалося виявити більш ніж 500 однотипних публікацій із загальним охопленням понад 2,9 мільйона.
Останнім часом кремлівський агітпроп активно вибудовує пропагандистський наратив про те, що Україна нібито перетворилася на «країну рабів». StopFake неодноразово спростовував різну дезінформацію, що просуває цю тезу, – «Відеофейк: «Через три дні після мобілізації українців відправили на передову», де вони одразу ж загинули», «Фейк: Замість практики київських студентів відправлять копати окопи», «Фейк: В Україні збираються «брати у заручники» родичів та друзів членів своєї Олімпійської збірної» тощо.