Маніпуляція: Українці роблять 80% запитів у Google «російською мовою»
На сьогодні саме українська мова переважає у пошуку Google в більшості регіонів України. На це вказує аналіз актуальних даних Google Trends. Дослідження свідчать про те, що з початком повномасштабної війни РФ проти України пошукові запити Google українською мовою значно зросли і стали основними практично для всієї території країни. Ба більше, некоректно робити висновки про популярність використання тієї чи іншої мови, базуючись лише на одному пошуковому запиті Google.
Користувачі соціальних мереж та російські сайти розповсюджують інформацію про те, що 80% запитів у Google українці нібито здійснюють російською мовою. Ініціатором такого лінгвістичного аналізу виступив Telegram-канал Малевич, повідомляє російський сайт EurAsia Daily. Користувачі стверджують, що пошуковий запит «купить билеты» в Google російською мовою вводять 80% жителів України, а ту ж саму фразу українською «купити квитки» — лише 20% українців, які живуть переважно в західній частині країни. Ці дані буцімто взято з відкритого сервісу Google Trends.
«На заході України не українська мова, а суржик, гуцульські, посанські, бойківські, лемківські та інші говірки. Західна говірка з додаванням польських слів лягла в основу державної штучної української мови. Підручник української мови написаний у Канаді нащадком вихідців із Галичини», — пишуть російські сайти, вкотре намагаючись поширити наратив про штучність та непопулярність української мови.
Насправді ця інформація є маніпуляцією. Аналіз останніх даних у Google Trends вказує на те, що в більшості регіонів України пошук Google українською мовою превалює. Російська мова переважає в окупованих регіонах України: на півострові Крим та в Луганської області, які практично повністю перебувають в інформаційному полі РФ. Ба більше, некоректно робити висновки про популярність використання тієї чи іншої мови в країні, базуючись лише на одному пошуковому запиті Google.
За допомогою Google Trends StopFake перевірив, чи відповідає інформація в соцмережах дійсності. Для порівняння ми взяли запропоновані варіанти пошукових запитів «купить билеты» російською та «купити квитки» українською мовою для України за період 12 останніх місяців. У результаті розподіл за регіонами виглядає не так, як про це заявляють у соцмережах і на російських сайтах. У всій центральній, північній та західній частинах України переважають пошукові запити українською мовою. І лише в анексованих РФ Луганській області та в Криму 100% таких запитів здійснювалися російською мовою. Слід зазначити, що ці українські регіони тривалий час перебувають під інформаційним впливом Росії і, отже, послуговуються переважно російськомовними джерелами інформації.
Щодо деяких областей на півдні та сході України, то там справді переважали пошукові запити російською мовою у співвідношенні до української – 70% на 30% або 60% на 40% – але це зовсім не відповідає твердженню, що 80% пошукових запитів у Google українці роблять російською. Крім того, Google Trends відображає відносну популярність запитів певною мовою, але не кількість користувачів, які шукають інформацію російською або українською.
Для більш повної картини ми порівняли в Google Trends також використання пошукових запитів «олимпийские игры» російською та «олімпійські ігри» українською на території України за останні 30 днів. Результати виявилися ще більш далеким від тверджень у соцмережах: запитів українською виявилося втричі більше, ніж російською. І лише у шести регіонах України із 25 запити російською мовою переважали, включно із Кримом та Луганською областю, що перебувають під повною окупацією РФ.
Скріншот – trends.google.com
Крім того, після повномасштабного вторгнення РФ до України кількість пошукових запитів до Google українською мовою почала зростати. Так, дослідження компанії Serpstat від 2022 року показало, що до початку повномасштабної війни три чверті запитів у Google були російською мовою, а після початку російської агресії в Україні частка запитів українською зросла до 35% (+10% до попереднього показника). Отже, інформації про те, що 80% українців гуглять російською мовою, немає в жодному достовірному джерелі, вона з’являється лише на прокремлівських сайтах та облікових записах у соцмережах.
StopFake продовжує спростовувати схожі фейки у матеріалах «Фейк: В Україні «світить кримінальна відповідальність» за спілкування російською «навіть на кухні», – Лавров», «Маніпуляція: Запит «З Днем Перемоги» став першим у Google Trends в Україні», «Маніпуляція: Українська влада почала вивозити жителів Курської області на територію України»