Глава УГКЦ зустрівся з новопризначеним Послом Італії в Україні
20 серпня 2024 року Блаженніший Святослав, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, прийняв у своїй резиденції в Києві новопризначеного Посла Італії в Україні Карло Формозу. Зустріч була присвячена гуманітарній ситуації в Україні в контексті російської агресії, ролі Церкви в суспільстві та питанням державно-церковних відносин.
Під час зустрічі Блаженніший Святослав ознайомив посла з історією УГКЦ та її діяльністю під час війни. Він детально розповів про відновлення УГКЦ в різних регіонах України після її ліквідації російською імперією в 1839 році, а також про роль Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві, освяченого 11 років тому напередодні Революції Гідності, передає Департамент інформації УГКЦ.
Глава УГКЦ висловив подяку Італії за прийом українських біженців, підкресливши, що в Італії нині проживає близько пів мільйона українців. Блаженніший Святослав також розповів про Апостольський екзархат в Італії та українського єпископа в Італії, зазначивши, що глобальна мережа УГКЦ є важливим елементом міжнародної підтримки та взаємодопомоги. Через цю мережу, додав він, УГКЦ веде діалог з різними країнами світу від імені страждаючого українського народу.
Посол Італії відзначив загальний розвиток УГКЦ і поцікавився, яким чином Церква залучає нових вірних. Блаженніший Святослав зазначив: «Ми є місійною Церквою, відкритою на проголошення Євангелія. Під час війни ми намагаємося бути насамперед Церквою, а не лише соціальною структурою. Наші люди в Україні зараз переживають велике навернення, ставлять основоположні питання і шукають Євангельських відповідей».
Окремо обговорювалися питання релігійної ситуації в Україні в контексті війни та державно-церковних відносин. Блаженніший Святослав підкреслив, що релігійні спільноти України об’єдналися перед лицем загрози. Він також наголосив, що «релігійна свобода і мир є запорукою майбутнього України», зазначивши, що на окупованих територіях відсутня релігійна свобода і немає жодного католицького священника.
Щодо Закону № 8371 про заборону діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з державою-агресором, Блаженніший Святослав зауважив, що Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій не брала участі у розробці самого тексту законопроєкту, але озвучила чотири принципи, на яких він має базуватися:
Співпраця і партнерство між державою і Церквами.
Відсутність державної Церкви і рівність всіх релігійних організацій.
Невтручання держави у церковні справи.
Право і обов’язок держави гарантувати національну безпеку, реагуючи на можливу інструменталізацію релігійних організацій державами-агресорами.
«Ці принципи стосуються всіх Церков та релігійних організацій, які діють на території України», — підкреслив Глава УГКЦ.
Варто зазначити, що рішення у Всеукраїнській раді Церков і релігійних організацій приймаються методом консенсусу. Озвучені вище принципи 11 квітня 2023 року на зустрічі ВРЦіРО з Головою Верховної Ради України підтримала і Українська Православна Церква, яку на цій зустрічі представляв архиєпископ Віктор Коцаба.
На завершення зустрічі Блаженніший Святослав вручив новопризначеному Послу Італії пам’ятну медаль з нагоди освячення Патріаршого собору Воскресіння Христового, ілюстративне видання про УГКЦ та послання Архиєрейського Синоду УГКЦ щодо війни і справедливого миру, перекладене шістьма мовами, включаючи італійську.
Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ