Фейк: Український біженець загинув у димарі під час спроби пограбувати будинок у Польщі – Euronews
Черговий «новинний» сюжет агітпропу, що поширюється в мережі, – сфальшований. Інформаційний телеканал Euronews не публікував такий сюжет ні у себе на сайті, ні у своїх соціальних мережах.
У мережі поширюється відеосюжет із символікою відомого європейського інформаційного телеканалу Euronews, в якому йдеться про те, що український біженець нібито намагався проникнути в будинок через димар, застряг там і помер. Тіло чоловіка нібито виявили лише через місяць після того, як власники повернулися додому. Інцидент, як повідомляється у відеоролику, нібито стався у Польщі.
Цей відеоролик також поширювався проросійськими профілями та в англомовному сегменті мережі.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Мета цього фейку – дискредитувати біженців із України в очах поляків.
Відео, що поширюється в мережі, імітує дизайн відеороликів європейського інформаційного телеканалу Euronews – зокрема, у правому верхньому кутку відео можна помітити логотип компанії. Однак ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах медіакомпанії такого сюжету немає.
На те, що ця історія є цілковитою вигадкою, вказує і той факт, що жоден із польських ЗМІ також не повідомляв про схожі випадки. Востаннє ЗМІ висвітлювали схожу подію ще у жовтні 2023 року – тоді зловмисник, намагаючись пограбувати будинок у Сан-Антоніо (США), застряг у димарі. Громадяни України до цього епізоду також не були причетними.
Для створення фейкового відео зловмисники використовували відеофрагменти із безкоштовних відеостоків. А фотографії димаря було взято з публікації про смерть жителя штату Колорадо (США) Джошуа Меддакса у травні 2008 року. Його тіло було знайдено в димарі покинутого будинку.
Варто зазначити, що цей фейковий репортаж, найімовірніше, створений за допомогою штучного інтелекту, активно поширюють прокремлівські Telegram-канали. Це вже не перший випадок навмисної спроби дискредитації українських біженців за кордоном. Раніше журналісти StopFake аналізували схожий наратив у матеріалах: «Фейк: Український біженець підпалив центр ДНК-досліджень у Каліфорнії – Al Jazeera», «Відеофейк: Телефонні шахраї з України крадуть гроші у ізраїльтян», «Фейк: Українка обіцяла позбавити громадянок Польщі від целюліту – Euronews».