Фейк: В Україні заборонили православ’я

Про жодну заборону православ’я не йдеться. Ухвалений законопроєкт забороняє діяльність на території України релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу церкви, керівництво якої знаходиться у Російській Федерації. Відповідно до закону, громади Української православної церкви (Московського Патріархату) матимуть дев’ять місяців на те, щоб розірвати зв’язки з Російською Православною Церквою. 

Після того, як Верховна рада України ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії, кремлівський агітпроп активно розповсюджує дезінформацію про те, що в Україні нібито «заборонили православ’я». 

«Ми часто називаємо ідеологію київського режиму «укронацизмом». Це правильно, але не зовсім. Українська русофобія – не просто ненависть до всього російського. Насамперед це сатанинська ненависть до Православ’я. І спроби знищити його будь-що, замінивши симулякрами греко-католицької унії та псевдоправославної секти ПЦУ», – коментують новину так звані Z-канали в Telegram.

Скриншот – threads.net/@tamirsheyh

Проте метою Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» (проєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій № 8371) є заборона діяльності в Україні лише Російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих із нею. 

Відповідно до закону релігійні організації, які підозрюються у співпраці з Російською православною церквою (РПЦ), перевірятимуться відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення, ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації. Крім того, РПЦ не може бути власником чи учасником юридичних осіб, які зареєстровані в Україні.

Щойно ухвалений закон передбачає заборону на пропаганду ідеології «руского міра», зокрема забороняється використання релігійних організацій для просування цієї ідеології. 

Закон набуде чинності через 30 днів з дня оприлюднення, крім одного пункту, згідно з яким громади Української православної церкви (Московського Патріархату) матимуть дев’ять місяців на те, щоб розірвати зв’язки з РПЦ. 

До травня 2022 року Українська православна церква чітко визнавала себе частиною РПЦ. Втім, після вторгнення Росії в Україну, на соборі у Києві 27 травня 2022 року церква ухвалила рішення про самостійність (без оголошення повної автокефалії), і після цього заперечує підпорядкування Москві. Наразі у реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має додатку «Московського патріархату». Проте РПЦ продовжує вважати УПЦ своєю частиною. 

У січні 2023 року Державна служба з етнополітики та свободи совісті оприлюднила висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви щодо наявності церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом. Вони вважають, що зазначений у Статуті УПЦ статус («незалежна та самостійна у своєму управлінні») не існує як поняття у православному канонічному праві. Для позначення самостійності церкви слід використовувати терміни «автокефальна» або «автономна». Тільки автокефальна церква, яка на підтвердження цього статусу отримує відповідний документ – томос, може бути повністю «незалежною в управлінні». Відсутність томосу є ключовою ознакою статусу підлеглої релігійної організації.

Окрім цього, розслідування українських правоохоронців та незалежних журналістів доводять антидержавну діяльність окремих членів УПЦ.

Пресслужба Служби Безпеки України в коментарі Суспільне повідомила,щоз початку повномасштабного вторгнення РФ за матеріалами СБУ порушено кримінальні провадження щодо більш ніж 100 священнослужителів УПЦ (МП), 50 з них вже повідомлено про підозру, а 26 отримали судові вироки. Зокрема, у березні 2024 року СБУ викрила агентурну мережу Федеральної служби безпеки РФ, яка діяла «під прикриттям» УПЦ. Члени групи розповсюджували кремлівську пропаганду з метою дестабілізації ситуації в Україні. СБУ повідомила про підозру 14 учасникам групи, четверо з них було затримано, серед них — і одного з керівників храму УПЦ у Києві.

У листопаді 2022 року в низці храмів УПЦ (МП) було проведено обшуки. У Києво-Печерській Лаврі було знайдено пропагандистську літературу, а також виявлено громадян Росії, які переховувалися в приміщеннях лаври. У храмах УПЦ на Рівненщині та Буковині, крім проросійської літератури, знайшли фінансові засоби незрозумілого походження, а в Тернопільській єпархії УПЦ (МП) виявили російські пропагандистські матеріали, що заперечують існування України. Схожі матеріали, підроблені документи, російські паспорти та інші докази співпраці місцевих працівників та керівництва з російськими окупантами також знаходили на інших об’єктах УПЦ (МП) у Київській, Херсонській, Черкаській, Житомирській та Волинській областях. У приміщеннях Харківської єпархії СБУ знайшли, крім прокремлівської літератури, російські сухпайки.

У квітні 2023 року видання «Українська правда» оприлюднило результати свого розслідування, в якому йшлося, що Митрополит УПЦ (Московського патріархату) Онуфрій та понад 20 священнослужителів цієї церкви мають російське громадянство. Тоді в УПЦ (МП) спростували цю інформацію. Втім, незабаром митрополит УПЦ (МП) Онуфрій все ж таки визнав, що мав російський паспорт, проте начебто ніколи ним «не цікавився», а після вторгнення РФ в Україну «вийшов з російського громадянства».

Також численні розслідування доводять, що діяльність окремих священнослужителів УПЦ сприяла вторгненню Росії на схід України ще у 2014 році, зокрема храми УПЦ МП на Донбасі служили складами зі зброєю для російських військ, а деякі священики УПЦ (МП) мали тісні зв’язки з терористами із російських окупаційних військ. 

Більшість українців також із недовірою ставляться до діяльності УПЦ на території України. За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у травні 2024 року, 83% українців вважають, що держава так чи інакше має втрутитися у діяльність УПЦ. 63% респондентів заявили, що ця церква має бути повністю заборонена в Україні.

Станом на липень 2022 року, за даними центру Разумкова, до УПЦ, залежно від регіону, себе зараховували 3–6 % опитаних або 4% усіх українських вірян. Опитування Info Sapiens у січні 2023 року підтвердило ці результати – 69% українців вважали себе православними, з них лише 4% вважають себе парафіянами УПЦ (МП).

Раніше журналісти StopFake спростовували неправдиву інформацію про те, що в Україні радикали палять ті храми, які відмовилися переходити з МП до УПЦ КП — більше про це у матеріалах «Фейк: На Волині горів храм, де «настоятель відмовився переходити з МП до УПЦ КП» — відео» та «Фейк: На Миколаївщині «радикали» спалили церкву УПЦ МП».

Джерело