Фейк: Біля Пентагону з’явилося графіті з втраченим в Україні літаком F-16
Скриншоти з медіа, які нібито поширили цю «новину» — підроблені. Вуличні художники, яким приписують графіті, також не публікували фото цього муралу.
У місті Арлінгтон, де знаходиться Пентагон, з’явилося графіті з втраченим в Україні літаком F-16 та підписом «І за це ми платимо?» — таку новину поширюють проросійські джерела із посиланням на Fox News, CNN та New York Post. Роботу приписують вуличним художникам OSGEMEOS. Таким чином, заявляють пропагандисти, митці буцімто хочуть привернути увагу до «нераціонального» витрачання податків американців для надання зброї Україні.
Однак ця новина — чергова вигадка російської пропаганди, а скриншоти з медіа, які нібито поширили цю «новину», — підроблені. Пошук на сайтах Fox News, CNN та New York Post за наведеними в публікації заголовками не дав жодних результатів. Більш того, жодне інше авторитетне медіа не публікувало таку новину. Не знаходимо фото такого муралу ні на вебсайті, ні в Instagram-акаунті бразильських вуличних художників OSGEMEOS. Також можна помітити, що роботам братів Отавіо та Густаво Пандольфо, які стоять за проєктом OSGEMEOS, притаманний характерний візуальний стиль, зовсім не схожий на графіті з F-16. Їхні графіті зазвичай зображують сюрреалістичні сюжети, а не коментують актуальні політичні події.
Нагадаємо, один з винищувачів F-16 зазнав аварії 26 серпня. У катастрофі загинув пілот літака Олексій Месь з позивним Мунфіш. У ході свого останнього бойового вильоту військовому вдалося знищити три крилаті ракети та один ударний безпілотник. Слідство наразі з’ясовує причини інциденту і розглядає низку версій, втім висунуте раніше припущення, що F-16 міг бути збитим дружнім вогнем з комплексу Patriot, американські партнери вважають малоймовірним.
Ми вже спростовували схожі наративи російської пропаганди у матеріалах Фейк: У Берліні з’явилося графіті з відрубаними головами Зеленського та Макрона – Deutsche Welle та Фейк: У Мюнхені з’явилося «образливе графіті після вильоту збірної України з Євро-2024». Такими фейками Росія намагається створити розкол між Україною та західними партнерами та ставити під сумнів потребу надавати військову допомогу.