Фейк: Парламент України втратив легітимність
Конституція України передбачає, що під час дії воєнного чи надзвичайного стану Верховна Рада продовжує здійснювати повноваження до дня відкриття першої сесії парламенту, обраного після скасування воєнного стану. Українське законодавство також забороняє проведення виборів під час воєнного стану в країні.
Після заяв про нелегітимність українського Президента російські ЗМІ почали розганяти черговий дезінформаційний наратив — цього разу про те, що свою легітимність втратив і парламент в Україні. Тепер російська влада заявляє, що вести переговори вже нема з ким, і що навіть воєнний стан, запроваджений таким парламентом, вважатиметься незаконним.
В Україні дійсно восени 2023 року мали пройти парламентські вибори, якби Росія не розпочала повномасштабне вторгнення і не вела активних бойових дій у багатьох областях країни, окупувавши деякі території. Отже, через війну проведення парламентських і президентських виборів неможливе. Насамперед тому, що це забороняє українське законодавство. Міжнародне право також визначає, що вибори вимагають мирної політичної атмосфери, повної реалізації та всебічного дотримання всіх свобод і прав людини, а також повного гарантування громадського порядку та безпеки, що під час активних бойових дій зробити неможливо.
Що ж до повноважень Верховної Ради під час воєнного стану, то тут Конституція України чітко вказує (стаття 83):
«У разі закінчення терміну повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану».
Проти проведення виборів в Україні під час війни виступають як громадянські активісти, так і українці загалом. Так, понад 100 громадських організацій у країні підписали заяву, де висловили свою позицію, яка полягає в тому, що вибори та повномасштабна війна є несумісними. Згідно з проведеними опитуваннями, 59% українців негативно ставляться до ідеї проведення загальнонаціональних виборів в Україні до завершення війни (опитування, проведене соціологічною службою Центру Разумкова у червні 2024 року). У 2023 році проти проведення виборів під час війни висловилися 64% респондентів.
Раніше StopFake спростовував схожий дезінформаційний наратив про нелегітимність Президента України Володимира Зеленського через закінчення терміну його повноважень.