Фейк: Радіоактивна хмара з України рухається на Польщу
Займання лісової підстилки у зоні відчуження локалізоване, радіаційний фон в Україні у нормі.
«Радіоактивні частки з України рухаються на Польщу», – російські медіа масово поширили дезінформаційну новину про лісову пожежу в районі Чорнобильської зони відчуження. Агітпроп максимально швидко підхопив тему цієї пожежі і використав її для залякування західної аудиторії — Україна нібито загрожує світові ядерним забрудненням.
Київська обласна військова адміністрація (КОВА) 3 вересня 2024 року повідомила про те, що на території зони відчуження спалахнула лісова підстилка. Вогонь охопив 550 гектарів лісу у Луб’янському лісництві. Станом на 6 вересня пожежу локалізовано, але боротьба з вогнем триває – у ліквідації задіяно понад 200 осіб та 50 одиниць техніки.
Радіаційний фон у зоні відчуження в нормі – на території країни посилено контроль за радіаційними показниками, зазначає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Автоматизована система контролю радіаційного стану здійснює безперервний моніторинг у 39 пунктах, передаючи дані до диспетчерського центру щогодини, а в умовах надзвичайної ситуації – щохвилини. Також радіаційний фон контролює оперативна група радіаційної розвідки ДСП «Екоцентр». Усі показники радіаційного фону перебувають у нормі.
У Київській міській державній адміністрації також не фіксують жодних відхилень від норми. Рівень забрудненості атмосферного повітря у столиці низький, а радіаційний фон по всьому місту – в нормі.
Українські дані підтверджуються також інформацією незалежного чеського ресурсу моніторингу погоди Windy. Згідно з інтерактивною картою, що працює в режимі реального часу, в Україні основні параметри забруднення повітря, а також рівень радіаційного фону перебувають у допустимих межах. Над Україною немає жодних «радіоактивних хмар», а повітря відносно чисте і не несе жодної загрози здоров’ю людини.
Також варто нагадати, що Міжнародне агентство з атомної енергії уважно стежить за радіологічною ситуацією в Україні та щодня оцінює її. На тлі лісових пожеж у Чорнобильській зоні жодних повідомлень про перевищення норм радіаційного фону чи будь-які інші ядерні загрози від експертів МАГАТЕ не надходило.
Читайте спростування аналогічних російських фейків у матеріалах StopFake «Фейк: На Чорнобильській АЕС стався викид радіоактивних елементів, хмара рухається на Київ» та «Фейк: Аміак із підірваного «українською ДРГ» трубопроводу «накрив позиції ЗСУ».