Фейк: В Україні «зросла кількість сектантів після заборони УПЦ МП» – Deutsche Welle
Цей черговий «новинний» сюжет агітпропу, що шириться мережею, сфальшований. Німецька служба новин Deutsche Welle не публікувала таких сюжетів ні у себе на сайті, ні у своїх соціальних мережах. А асоціація FECRIS, що об’єднує низку антикультових організацій, неодноразово критикувалася у зв’язку з проросійськими поглядами та антиукраїнською діяльністю. До березня 2023 року FECRIS мала представництво у Росії.
У мережі поширюється відеосюжет із символікою відомої німецької новинної служби Deutsche Welle, в якому йдеться про те, що понад 4 млн українців перебувають у релігійних «сектах» або якось пов’язані з такими організаціями. В однохвилинному відеосюжеті стверджується, що міжнародний центр з дослідження та інформування про сектантство FECRIS підрахував: приблизно два мільйони українців нібито пов’язані із «сектантськими рухами», а після «церковного розколу та гоніння держави на представників православ’я» це число взагалі зросло вдвічі.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Мета цього фейку – дискредитувати спроби України посилити національну безпеку, і зокрема рішення щодо заборони діяльності на території України Російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих з нею.
Відео, що розповсюджується в мережі, імітує дизайн відеороликів відомої німецької новинної служби Deutsche Welle – так, у правому верхньому куті відео можна помітити логотип компанії. Втім, ані на офіційному сайті, ані в соціальних мережах медіакомпанії такого сюжету немає.
У самому відеоролику вказано, що його було створено 2 вересня 2024 року, проте цього дня про Україну Deutsche Welle випустив лише один відеоролик – у ньому йдеться про масований російський обстріл українських міст та українську операцію на території РФ у день початку нового навчального року, 1 вересня.
Сам по собі відеоролик є компіляцією стокових фотографій, це також вказує на те, що перед нами підробка – справжні відеоролики Deutsche Welle містять оригінальні відео- та фотоматеріали.
Журналістам StopFake не вдалося знайти на офіційних ресурсах FECRIS дані про те, що в Україні нібито зростає кількість прихильників культів, особливо після ухвалення Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій».
Слід зазначити, що асоціація FECRIS, яка об’єднує низку антикультових організацій, неодноразово зазнавала критики у зв’язку з проросійськими поглядами та антиукраїнською діяльністю частини її членів. До березня 2023 року FECRIS мав представництво у Росії. Аналітики відзначають, що Центр релігійних досліджень імені святого Іринея Ліонського, який об’єднував членів і кореспондентів російського представництва FECRIS, був однією із найбільших та найактивніших філій асоціації. Із 2014 року її члени систематично підтримували російську агресію проти України. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну FECRIS видалила зі свого сайту інформацію про російські організації-члени асоціації, і лише через рік війни, у березні 2023 року, FECRIS офіційно розірвала зв’язок зі своєю філією в Росії. Втім, це не заважає колишньому віцепрезиденту російського відділення протоієрею Олександру Новопашину під егідою FECRIS і далі поширювати дезінформацію про Україну.
Правозахисники також критикують організацію за дискримінаційне ставлення до груп, які вони таврують як «культи», зокрема й за те, що FECRIS нібито підтримує репресії, які Росія та Китай здійснюють щодо релігійних меншин. Міжнародна організація «Права людини без кордонів» наголошує, що багато членів асоціації входять до православних місіонерських організацій, безпосередньо пов’язаних із Російською православною церквою, – вони активно виступають проти ЛГБТ руху і одностатевих шлюбів у Росії та світі.
В результаті подальших пошуків журналісти StopFake з’ясували, що інформацію про нібито «виявлене зростання впливу та присутності різних сатанинських сект» в Україні було опубліковано на російському пропагандистському сайті «Другая Украина» 2 вересня 2024 року. У публікації йдеться, що «український вчений і дослідник Володимир Рогатін, член Європейської федерації дослідницьких центрів та інформації про культи і секти (FECRIS)» підрахував, що в Україні діє «понад 100 сатанинських спільнот із більш ніж 2 тисячами послідовників». Примітно, що цю саму цитату Рогатіна пропагандистські ресурси поширювали ще 2014 року.
StopFake з’ясував, що Володимир Рогатін активно відвідує російські «науково-практичні конференції» (тут , тут і тут), і на поточний момент є доцентом кафедри релігієзнавства Інституту соціально-філософських наук та масових комунікацій Казанського федерального університету. Невідомо, коли Рогатін залишив територію України і змінив позицію на проросійську. Втім, у 2012 році Володимир Рогатін публікувався у науковому виданні Чорноморського державного університету імені Петра Могили та Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України «Історичний архів. Наукові студії: збірка наукових праць». У розділі «Про авторів» зазначається, що Володимир Рогатін на момент публікації своєї статті був аспірантом кафедри історії Чорноморського державного університету імені Петра Могили. Остання наукова публікація Рогатіна на території України датується 2013 роком.
Журналістам StopFake не вдалося знайти актуальних даних про кількість деструктивних культів в Україні, і тим більше про зростання їхнього впливу після заборони діяльності на території України Російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих з нею.
Діяльність релігійних організацій в Україні регулює закон «Про свободу совісті та релігійні організації». Кожна людина має право на власний світогляд, зокрема й релігійний. Тому, згідно зі статтею 16, припинити діяльність релігійної організації можна лише у таких випадках: якщо обрядова чи проповідницька діяльність посягає на життя, здоров’я, свободу і гідність особистості; якщо громадян спонукають до невиконання конституційних обов’язків, до грубого порушення громадського порядку чи зазіхання на права і майно державних, громадських чи релігійних організацій; якщо релігійна організація загрожує національній безпеці.
Станом на липень 2022 року, згідно з даними центру Разумкова, 72% респондентів в Україні ідентифікують себе як православні – 54% серед усіх респондентів відносять себе до Православної Церкви України, лише 4% ідентифікують себе з Українською Православною Церквою Московського Патріархату, ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації Патріархату.
Також дослідження показують, що більшість українців із недовірою ставляться до діяльності УПЦ на території України. За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у травні 2024 року, 83% українців вважають, що держава так чи інакше має втрутитися у діяльність УПЦ. 63% респондентів заявили, що ця церква має бути повністю заборонена в Україні.
Більш докладно про те, чому заборона діяльності Російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих з нею, не є забороною православ’я в Україні, можна прочитати у матеріалі «Фейк: В Україні заборонили православ’я».