«Сармат» становить загрозу не Страсбургу, а Росії: дайджест пропаганди за 24 вересня 2024

Чи існує спосіб домовитись з росіянами?

Регулярні масштабні обстріли Харкова стали, на жаль, вже звичним явищем. До цього вже звикає й Запоріжжя. Це означає лише одне – Росія після Херсону взялася за знищення чергової «столиці свого нового регіону». Навіщо вона це робить? Відповідь проста: бо це і є справжня мета СВО. Що не вдалося захопити або утримати (як у випадку з Херсоном) – підлягає знищенню. А руйнує вона в Запоріжжі, звісно ж, «об’єкти військової інфраструктури», які буцімто становлять загрозу Росії.  

Саме для цього Москва вигадує евфемізми на кшталт «Запоріжжя, яке знаходиться під контролем України». НАСПРАВДІ, зараз багато хто у світі каже про необхідність домовлятися з Росією. Відомий одеський аналітик Юрій Христензен вважає, що «не існує способу домовитися… Тому що Кремль вигадує загрози. Неможливо домовитися про захист від вигаданих загроз. Коли українці обрали собі президентом представника Донецька, Кремль звинуватив їх у тому, що «вони не чують народ Донбасу». Коли Янукович (24 вересня, до речі, виповнилось 20 років з часу «яєчного теракту» проти нього. – Ред.) втік до РФ, Кремль заявив, що його – «повалили внаслідок перевороту». Коли після цього в.о. президента за Конституцією став спікер парламенту, Кремль заявив, що «до влади прийшла фашистська хунта».

Коли єдина іноземна військова база в Україні була російською, коли на кожного представника України в штаб-квартирі НАТО припадало десять російських офіцерів, Кремль казав про – «загрозу НАТО Росії з України».

«Після здобуття незалежності Україна 30 років демілітаризувалася. Передала Росії ядерну зброю, ракетоносці та крилаті ракети. І коли вона це зробила, Кремль почав велику війну під приводом «демілітаризації України».

Коли українці обрали президентом російськомовного єврея з Кривого Рогу, Кремль назвав його «нацистом» і запустив ракети під приводом «денацифікації України». А жертви і руйнування в Кремлі пояснили «захистом від нацистів. Не існує способу домовитися про захист від вигаданих загроз. Кремль завжди знайде «загрозу», щоб виправдати агресію. Тому всі російські ракети будуть випущені по Україні. Крім тих, які вибухнули на складі під Торопцем», – пояснює Христинзен.

Єдина умова, за якої можна домовитись з Кремлем, це демілітаризація за допомогою західної зброї всіх таких «торопців». 

Глобальний Південь не глобально промосковський

А тим часом на Росію продовжує «прилітати» з ООН. Зокрема, з тих країн, у прихильність яких вона вкладає шалені гроші. Ексміністри 11 країн Латинської Америки запропонували взагалі усунути Росію від участі в Генасамблеї ООН до кінця війни з Україною.

Колишні урядовці урядів Болівії, Бразилії, Чилі, Колумбії, Коста-Рики, Еквадору, Гватемали, Мексики, Панами, Перу та Уругваю звернулися з відповідним відкритим листом до генерального секретаря ООН Гуттеріша. Автори звернення, на яке посилається El Pais, пропонують розглянути можливість відсторонення РФ від участі в діяльності Генасамблеї через «систематичні вбивства і переслідування мирних жителів України», які вони назвали «жахливим порушенням Статуту ООН членом Ради Безпеки». 

НАСПРАВДІ, є й механізм. Автори листа запропонували проаналізувати можливість використання досвіду відсторонення ПАР від участі в роботі Генасамблеї ООН 1974 року за проведення політики апартеїду.

Підписанти послалися на дані Комісії ООН з розслідування порушень прав людини і гуманітарного права в Україні, згідно з яким 84% із 10 582 смертей цивільного населення, зареєстрованих до 15 лютого, стали результатом обстрілів населених пунктів. Автори звернення вважають це «не збігом, а скоріше свідченням закономірності злочинної поведінки». Липень і серпень 2024 року стали найбільш смертоносними місяцями війни за кількістю жертв серед цивільного населення України із жовтня 2022 року – свідчать дані Управління ООН з прав людини.

Загалом Росія вбила як мінімум 15 тисяч мирних українців з 2014 року. Це дані ООН, які не враховують загиблих на ТОТ, зокрема, в Маріуполі. Тож фактична кількість загиблих значно більша. 

Ексчиновники латиноамериканських урядів розкритикували й російські удари по цивільній інфраструктурі – кафе в Грозі та піцерії в Краматорську. «Те, що ми спостерігаємо в Україні, виходить за рамки воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Це повне ігнорування Женевських конвенцій», – йдеться у зверненні. 

Росія представляє «особливий випадок» як одна з п’яти членів Ради Безпеки, що володіють правом вето, вважають автори звернення. «Стратегія Росії щодо мирного населення України загрожує перетворити все міжнародне гуманітарне право на порожню оболонку, що матиме наслідки за межами України», – попереджають ексміністри закордонних справ Чилі – Антонія Уррейола, Перу – Дієго Гарсія-Саян, Мексики – Хорхе Кастаньєда та Колумбії – Ноемі Санін та інші. Поява цього листа свідчить про те, що ставлення країн Глобального Півдня до війни в Україні не таке глобально-однозначне, як це намагається представити Москва.

Катування українців стало предметом розгляду ООН

І ще про ООН. Її експерти заявили про тортури та сексуалізоване насильство проти українських полонених і жителів ТОТ. Як пише Бі-Бі-Сі, незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні заявила, що отримала нові свідоцтва «широко розповсюдженого застосування катувань» з боку російських військ щодо українських мирних жителів і військовополонених.

Розслідувальна група повідомила Раді ООН з прав людини, що виявила «послідовне застосування насильства в центрах утримання для ув’язнених з України у РФ і повторення таких практик у кількох великих пенітенціарних центрах на окупованих територіях України».

Комісія також отримала свідчення «повторюваного сексуалізованого насильства» (здебільшого проти чоловіків) практично у всіх центрах утримання. Один цивільний чоловік, який дав свідчення, повідомив: «Найстрашніше, що вони робили все в тиші – і дуже професійно. Я зрозумів, що вони роблять це з багатьма людьми, і вони нас не сприймають за людей».

НАСПРАВДІ, заяви незалежної міжнародної комісії пролунали через кілька годин після того, як спеціальний доповідач ООН щодо Росії оприлюднив доповідь про дотримання прав людини в цій країні.

За даними авторів документа, ситуація у РФ стрімко погіршується: всі форми незгоди жорстоко придушуються. Зокрема, влада засуджує на тривале тюремне ув’язнення вже людей, які просто читають антивоєнні вірші.

Росія не відповіла ні на висновки спеціального доповідача ООН, ні на дані Незалежної міжнародної комісії по Україні. А дипломати РФ взагалі відмовилися зайняти свої місця в залі під час презентації доповіді про Україну. Але свої місця вони зрештою займуть на міжнародному трибуналі. 

Питання денуклеризації РФ – не риторичне

Спікер Держдуми Володін по слідах голосування у Європарламенті із закликом зняти обмеження на удари Києва далекобійною зброєю по території РФ зробив допис-погрозу про те, що міжконтинентальна ракета «Сармат» долітає до Страсбурга за 3 хвилини».

НАСПРАВДІ, сталося це на тлі чисельних повідомлень вже не тільки від OSINT-аналітиків, а й західних впливових ЗМІ, про те, як та сама ракета, що мала «знищити Страсбург», нещодавно рознесла «в труху» шахту, з якої мала вилітати.

Жодних офіційних чи навіть неофіційних спростувань цієї події з Росії не надходило. Отже, з великою долею вірогідності можна припустити, що це правда.  

Раніше західні медіа повідомляли про п’ять невдалих запусків «Сармата». Росія чотири рази випробовувала ракету у 2017 і 2018 роках. За даними каналу CNBC, найдовший політ «Сармата» тривав трохи довше за 120 секунд: тоді ракета пролетіла трохи більше ніж 35 км, перш ніж втратила керування і розбилася. У лютому 2023-го джерела CNN повідомляли про ще один невдалий запуск «Сармата». Єдиний успішний запуск ракети зафіксований 20 квітня 2022 року. Тоді ракета пролетіла 5 тисяч км до Камчатки. Але попри невдалі запуски, Путін доручив два роки тому поставити «Сармат» на бойове чергування, що й було зроблено рівно рік тому.

«Сармат», нагадаємо, є головною ядерною «палицею», якою розмахує  керівництво Росії (цього разу Володін), щоб залякувати Захід. Під час виступу з посланням до Федеральних Зборів у 2018 році Путін демонстрував ролик, на якому ця ракета падає на Флориду. Але цього разу вона не вилетіла навіть з шахтної установки в Плесецьку.  

Це свідчить щонайменше про те, що Захід має остаточно зрозуміти, чому ядерні погрози Кремля не варто брати до уваги, а росіяни – що жодного «ядерного щита», про який так натхненно розповідає Путін та його обслуга, у них немає. 

Ракети, які мають вибухнути десь у Флориді, не злітають і якщо вибухнуть, то перетворять на радіоактивний попіл не США, а Росію. Фактично її мешканці живуть на «ядерній діжці», кнопка від якої в руках 70-річних радянських старців, які давно втратили зв’язок з реальністю. Тому питання «Чи безпечна для росіян їхня «ядерна тріада»» вже далеко не риторичне. Як і питання подальшої денуклеаризації путінської Росії.

Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Джерело