Путіну «пєскови» дорожчі за Псков: дайджест пропаганди за 1 жовтня 2024
Z-ресурси отримають мільярди з держбюджету РФ
«Проєкт бюджету на наступні три роки ретельно збалансований і вивірений», – запевнив 1 жовтня речник Путіна Пєсков.
Загалом, Росія (абсолютно не збалансовано) витратить на «оборону» найбільшу суму з часів Холодної війни. У 2025 — рекордні 13,5 трлн, у 2026-му — 12,8 трлн, а у 2027-му — 13,1 трлн рублів.
НАСПРАВДІ, саме ці цифри найкраще свідчать про те, чи дійсно Путін бажає миру. На війну він витратить більше, ніж на освіту, охорону здоров’я, «соціалку» і економіку разом узяті. Видатки на утримання самого Путіна та його адміністрації (в тому числі й Пєскова) сягатимуть 30,8 млрд рублів.
Окремим рядком прописані витрати на пропаганду:
– Держфінансування у розмірі 4,5 млрд рублів вперше отримає медіаімперія Соловйова.
– Витрати на ВГТРК (де Кисельов регулярно посипає ядерним попелом Захід) – понад 51 млрд рублів. «Первый канал» (який після теракту в «Крокусі» задався питанням «Чи не було у Абдулло напарника Миколи?»), отримає 15 млрд.
– RT (який потроху банять в усьому світі), впродовж трьох наступних років отримає близько 79 млрд. «Россия сегодня», очолювана Симоньян, отримає (зокрема й з кишені сибіряків, на яких вона пропонувала скинути ядерну бомбу) 25 млрд.
– Рекордним за обсягом фінансування стане 2025 рік для АНО (автономна некомерційна організація) «ТВ-Новости», на яку буде виділено понад 33 млрд. Улюблена газета Путіна «Комсомольская правда» (яку заслужено не любить Google), отримає 439 млн.
– І головна новина: держбюджет РФ вперше фінансуватиме Telegram-канал під назвою Readovka. На цей Z-ресурс витратять 49 млн руб. Ще в січні 2022-го його засновник Костильов запевняв, «що не отримує грошей від Кремля». Але його «російський цивілізаційний контроль» таки, здається, припав до душі Путіну. Тепер Костильову, можливо, не доведеться торгувати ватниками.
Такий кошторис чітко доводить, що різноманітні «пєскови» Путіну набагато важливіші, наприклад, за Псков, річний бюджет якого становить лише 7,5 млрд.
Лаврову далі гроші на закордонні бактерії «русского мира»
Особлива увага в наступному 3-річному держбюджеті РФ приділена розповсюдженню бактерій «русского мира» за кордоном.
Так, витрати на підтримку і просування російської мови у світі становитимуть 1,73 млрд рублів. Згідно з аналізом ресурсу «Агентство», це рекордний обсяг фінансування програми з моменту її затвердження на початку 2023 року: торік на неї витратили лише 502,8 млн рублів, у 2023-му — 500 млн.
НАСПРАВДІ, більша частина коштів (майже 1 млрд) — піде на «стимулювання інтересу до російської мови», зокрема через фонд «Русский мир» (408 млн) і портал «Окно в Россию» (171 млн), який розробляє RT.
Заснований Путіним ще 2007 року фонд «Русский мир» займається підтримкою і просуванням російської мови у світі. Роздає для цього гранти, відкриває в різних країнах світу центри та кабінети для її вивчення. Також під брендом «Русский мир» випускають журнал, працюють радіо і телекомпанія. Головою опікунської ради фонду є голова МЗС Лавров.
Зросли витрати й за іншими статтями. На поліпшення інфраструктури додаткової російської освіти за кордоном витратять 224,4 млн рублів. Ще майже 519 млн піде на російські школи та дитячі центри, підтримку закордонних установ РФ, роботу з іноземними ЗМІ.
«Підтримка і просування російської мови за кордоном» – це лише одна з трьох націлених на закордонні країни держпрограм МЗС РФ. Найбільша за обсягом фінансування «Зовнішньополітична діяльність» — отримає 169 млрд. Більша частина (84,3 млрд) піде на фінансування структур МЗС і «Россотрудничества». Ще 33,8 млрд — на участь у роботі міжнародних організацій, 23,8 млрд – у структурах країн СНД, 11,7 млрд — на допомогу Південній Осетії (Абхазії цього разу не пощастило).
Останній держпрограмі МЗС Росії для аудиторії за кордоном — «Сприяння міжнародному розвитку» – дадуть 285 млн рублів. З них 155,6 млн — на інформаційний супровід російських проєктів за кордоном, зокрема у ЗМІ та соцмережах. Кошти за цією статтею витрачаються на престури для іноземних «журналістів» і хвалебні статті про РФ в Азії та Африці.
Що дає найбільший імпульс кремлівським «двійникам»
Але чи працює це все? «Брехня, яку Росія говорить сама собі», так називається стаття у The Foreign Affairs професора Томаса Ріда, який переконує в тому, що пропаганда націлена на Захід, НАСПРАВДІ вводить в оману й Кремль.
Рід зазначає, що на початку вересня дезінформаційний проєкт Doppelganger («Двійник»), знову потрапив у новини. Його вперше викрили 2022 року і потім широко висвітлювали.
Нагадаємо, проєкт клонував сайти відомих ЗМІ, створював фейкові історії, меми та карикатури. Відповідні структури відстежили, задокументували та видалили деякі сліди Doppelganger й викрили московське Агентство соціального дизайну (SDA), яке відповідало за ці кампанії. Але вони тривали й надалі, і 4 вересня Мінюст США оголосив про бан 32 інтернет-доменів (на яких велася кампанія Doppelganger), та опублікував 277-сторінковий документ ФБР.
«12 днів потому, газета Süddeutsche Zeitung повідомила, що ще наприкінці серпня отримала велику кількість внутрішніх документів SDA. Деякі з них збігалися з оприлюдненими ФБР. Видання попросило мене прокоментувати витік для свого розслідування, оскільки я вже майже 10 років займаюся дослідженнями дезінформації», — пише Рід. За його словами:
– До цих викриттів (а це понад 3000 окремих файлів), спостерігачі могли лише здогадуватися про цілі, методи та процедури російських дезінформаційних кампаній. Оприлюднені матеріали містять плани проєктів, пропозиції, бюджети, щоденні завдання, ключові показники ефективності, звіти про виконану роботу, приватні е-мейли дезінформаторів до урядовців, протоколи нарад, які проводять куратори в Кремлі, сотні звітів про моніторинг ЗМІ в цільових країнах, тисячі архівних фейкових історій, ідеї для нових фейків і навіть розкішний рекламний ролик для Путіна.
– За даними російської Федеральної податкової служби, SDA була зареєстрована у грудні 2017 року, її штаб-квартира розташована за 7 хвилин від Кремля. Штат компанії складає понад 100 осіб, серед яких адміністратори, райтери, редактори, моніторщики ЗМІ та соцмереж, перекладачі, карикатуристи, відеомонтажери тощо.
– На своєму сайті SDA перераховує близько десятка російських клієнтів, включно із законодавчими органами та МВС. Путін особисто ознайомився з роботою агентства, принаймні, один раз.
– Тільки з листопада 2023 року по серпень 2024 року Doppelganger створив понад 700 фальшивих сайтів. Meta щонайменше 8 разів повідомляла про його спроби проникнути на свою платформу. У травні OpenAI зачистила Doppelganger із ChatGPT.
– Документи підтверджують, наскільки важливе місце посідають в російській стратегії дезінформації фальсифікація і спотворення, підробка документів і листів, вигадування джерел, створення фальшивих особистостей, пошук підставних організацій і т.д.
– Документи свідчать, наскільки Кремль, як і раніше, спирається на інструменти ще радянських «активних заходів», хоча і за допомогою нових технологій і під новими назвами. У початковому концептуальному плані для Doppelganger так і написано: «Нам потрібен окремий відділ підробок – фабрика!». Але SDA придумала новий термін для старої ідеї, назвавши свій продукт «доповненою реальністю».
– У пропозиціях SDA потенційним замовникам описувалися «багатоформатні інструменти і креативні засоби, які використовуються для дезінформації та провокування емоційних реакцій». Серед них: підроблені відео та документи, сфабриковані телефонні розмови й скриншоти вигаданих чатів. Компанія також обіцяла «фальшиві та справжні» цитати впливових осіб, «інтерв’ю та сфабриковані витоки аудіоповідомлень з приватних чатів».
– В одній із пропозицій детально описувалося, як SDA готуватиме такі фальшивки, виготовляючи фейкові скриншоти та змінюючи реальні документи та листування. В одному із завдань, присвяченому Україні, пропонувалося випускати такі фальшивки щотижня.
Проте, ці ж документи свідчать і про інше: зусилля, спрямовані на обман західної аудиторії врешті призвели до обману керівництва самої компанії й Кремля. SDA обманювала себе і своїх спонсорів у тому, що вона більш ефективна, ніж насправді. Компанія, намагаючись довести свій вплив, реєструвала буквально кожен власний коментар у Facebook, Instagram, Х (Twitter) або Telegram, який вона публікувала у відповідь на справжні коментарі, та фіксувала їх в таблицях, довжина яких становила десятки тисяч рядків.
І головне: найбільший позитивний імпульс російським «двійникам» дало саме тривожне висвітлення їхньої діяльності на Заході. «Це розкриває нову істину тим, хто бореться з дезінформацією — вже необхідно почати думати по-іншому, як протистояти подібним кампаніям», — резюмує Рід.
Історія з Discord: як це роблять в Росії
На цьому тлі справжня шпигунська драма розігралася в Росії. ФСБ 1 жовтня відзвітувала про затримання «39 проукраїнських радикалів віком від 14 до 35 років, що спілкувалися з київськими кураторами, які через платформу-месенджер Discord схиляли підлітків до насильства щодо представників влади, однокласників і вчителів і встановили причетність дев’ятьох затриманих до підготовки збройних нападів».
НАСПРАВДІ, до цього росЗМІ взагалі не згадували Discord як засіб обміну екстремістською інформацією. Але все відбулось дуже миттєво:
Минулого тижня видання «Коммерсант» повідомило, що «найближчими днями» платформу можуть заблокувати у РФ. Після цього боти у соцмережі «ВКонтакте» та X почали інформкампанію з пояснення, чому це потрібно зробити. Тільки за два дні у «ВКонтакте» залишили 1344 коментарі під 30 постами зі згадкою Discord. Це значно більше, ніж під час червневої кампанії, в якій боти переконували росіян у перевагах життя без YouTube.
Потім Таганський районний суд Москви оштрафував Discord на 3,5 млн рублів. Згодом Роскомнагляд направив вимогу Discord видалити з 947 «протиправних матеріалів». І нарешті ФСБ знайшла на сервісі «проукраїнських радикалів».
При цьому Discord — це не тільки платформа для обміну повідомленнями, а й один зі способів обходити уповільнення YouTube у РФ.
Отже, формально вже все готово до бану Discord у РФ: «екстремістський» привід ФСБ знайшло, боти працюють, залишилося переконати, що російські «аналоговнет»-платформи зможуть забезпечити такий самий функціонал.
Але в цьому сумнівається навіть керівниця «Ліги безпечного інтернету» Мізуліна: «Є окремі закриті конференції для перегляду відео з дронів та іншого обладнання. Discord дає найякіснішу картинку. Без пікселів. Немає жодного аналога на поточний момент. Бан платформи був би помилкою».
Але «товариші майори» пояснять їй все про «безпечний інтернет». Тим більше, що сама Мізуліна регулярно каже про «російських підлітків, які отримують з України заклики до тероризму». Тому – які дрони, що летять на «пскови»? «Пескови» — важливіші.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки