Фейк: Мобілізацією українців займуться польські військові – United24
Військовослужбовці з Польщі не займаються і не займатимуться мобілізаційним процесом в Україні. Російський агітпроп скористався фірмовим стилем оформлення української мультимедійної платформи United24, щоб створити черговий фейк для дискредитації українських збройних сил та мобілізаційної кампанії в країні.
Кремлівські Telegram-канали і користувачі соціальних мереж почали поширювати фейкову інформацію про те, що мобілізаційною компанією в Україні тепер займуться польські військові. У таких новинах агітпроп посилається на платформу United24, яка нібито й опублікувала відео з відповідною інформацією.
У фейковому відео повідомляється, що територіальні центри комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП) вже нібито складаються на 47% із польських військових, які підписали контракт із Міністерством оборони України. А до грудня 2024 року заплановано збільшити кількість таких іноземних військових до 70%. Таке рішення, як заявляють пропагандисти, було ухвалено для «боротьби з корупцією та підвищення ефективності мобілізації».
«Мобілізацією українців візьмуться польські військові. Повідомляється, що київський режим планує до грудня збільшити кількість поляків у ТЦК до 70%. Українським військкомам раніше загрожували відправкою на фронт через низькі темпи мобілізації», – описує відео агітпроп.
Скриншот – facebook.com Скриншот Telegram-каналу Медведь
Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді в Україні вирішили делегувати мобілізаційний процес польським військовим. Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Поширюване відео United24 – насправді підробка пропагандистів. Вони скористалися фірмовим стилем оформлення платформи для створення чергового фейку, який дискредитує ЗСУ та мобілізаційну кампанію в країні. У справжніх інформаційних відеороликах United24 підписують джерело кожного відео, яке вони використовують. Пропагандисти ж не врахували цього, коли створювали фальшивку, і в їхньому відео такої інформації немає.
Скриншот YouTube-каналу United24 Скриншот X-акаунту United24 Скриншот фейкового відео
Також у своїх останніх інформаційних відеороликах United24 використовує дрібніший шрифт для тексту супроводу, який практично не заважає дивитися відеоряд. На агітпропівському відео цей текст значно більший.
Порівняння шрифтів: фейкового відео (зліва) та оригінального (справа)
Порівняння шрифтів: фейкового відео (зліва) та оригінального (справа)
Крім цього, на офіційному сайті, в соціальних мережах X, Facebook і YouTube платформи United24, як ми й очікували, відео, яке поширює агітпроп, не виявилося. Немає ніяких публікацій про таку «співпрацю» України та Польщі й на сайтах міністерств оборони України і Польщі. В управлінні масової інформації Міністерства оборони України в коментарі StopFake заявили, що інформація в поширюваному відео неправдива.
Агітпроп вже не вперше використовує фірмовий стиль оформлення авторитетних українських та іноземних ЗМІ для надання правдоподібності своїм фейкам. Раніше вони намагалися поширювати фальшиве відео, в якому стверджувалося, що ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито отримав 53 мільйони доларів за відмову від політичних амбіцій в Україні. Тоді пропагандисти використали стиль британської корпорації мовників ВВС.