Фейк: Російська пшениця «врятує ЄС від неврожаю та голоду»
Жодної загрози голоду в ЄС не передбачається. Рівень падіння виробництва зернових у європейських країнах зовсім не є «катастрофічним», оскільки знизився лише на 3,9% щодо середнього показника. Падіння врожайності зернових було спричинене несприятливими погодними умовами навесні-влітку 2024 року і спостерігається у всьому світі, зокрема й у самій Росії, де виробництво пшениці впало на 10% порівняно з минулим сезоном.
На тлі закінчення збирання врожаю зернових російські ЗМІ почали поширювати дезінформацію про «голодну Європу». Агітпроп заявив, що цього сезону в європейських країнах спостерігається «катастрофічний» неврожай зернових — звісно ж, через «антиросійські санкції». Пропаганда робить висновок, що на тлі «голоду в Європі» Росія тепер стала «гарантом продовольчої безпеки ЄС», а росЗМІ поширюють ці маніпуляції.
Агітпроп маніпулює даними, спотворюючи реальність. Цього року в усьому світі, включно із самою Росією, справді спостерігається падіння рівня врожайності зернових. Це пов’язано з несприятливими погодними умовами на початку посівної, а не санкційною політикою Європейського Союзу, як запевняє російська пропаганда. Дуже дощова весна і літо стали причиною затримок у збиранні врожаю та негативно вплинули на ріст пшениці у Західній Європі, тоді як Центральна та Східна Європа страждали від нестачі вологи, що також вплинуло на налив зерна.
Згідно з даними Європейської Комісії, опублікованими наприкінці вересня 2024 року, через несприятливі погодні умови загальний обсяг виробництва зернових в ЄС прогнозується на рівні 269,9 млн тонн. Це лише на 3,9% нижче від середнього показника.
Натомість в Росії, згідно з жовтневим звітом Міністерства сільського господарства США, виробництво пшениці впало аж на 10% порівняно з минулим сезоном. Агітпроп усвідомлено не наводить дані щодо російських зернових, акцентуючи увагу лише на падінні врожайності в європейських країнах, хоча й сама Росія постраждала через погодні умови на початку року.
Також агітпроп свідомо замовчує, що до трійки провідних експортерів зернових у світі входить не лише Росія. Європейський Союз та Україна також є одними з найбільших у світі виробників і експортерів сільськогосподарської продукції, відіграючи важливу роль у постачанні олійних та зернових культур на світовий ринок.
Раніше StopFake уже розбирав аналогічні наративи російської пропаганди. Читайте докладніше у матеріалах «Антиросійська змова»: наративи Росії про українське зерно» та «Маніпуляція: Українське зерно вивозять «на Захід, а не до країн Африки, які його потребують».