Фейк: Україна має намір зробити бомбу з ядерних відходів АЕС
Україна не має ядерної зброї і не веде жодних робіт із її створення. Зараз для цього немає ні технологічних можливостей, ні бажання порушити низку міжнародних документів, вимог яких Україна продовжує дотримуватися.
Росія знову поширила дезінформацію про те, що Україна готується зробити брудну ядерну бомбу — цього разу заявляючи, що для створення нібито використовуватимуться ядерні відходи АЕС.
«Ці відходи можна використовувати не лише для детонації, а й для забруднення місцевості на десятки кілометрів», – запевняє агітпроп.
Наратив про створення брудної ядерної бомби в Україні — один із найпоширеніших, які російська пропаганда використовує, щоб дискредитувати українців та аргументувати ведення російської агресії проти мирної країни.
Але інформація про те, що Україна може створити ядерну зброю з відходів атомних електростанцій, не має жодного підґрунтя. 1996 року Україна відмовилася від ядерної зброї і відтоді не розвивала відповідні технології. Раніше, 1994 року, Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Цими діями було затверджено, що Україна є власником усієї ядерної зброї, яку вона отримала у спадок від СРСР, і має намір повністю її позбутися, використовуючи надалі атомну енергію тільки в мирних цілях. В обмін на це найбільші ядерні держави мали забезпечити Україні безпеку та недопущення будь-яких форм агресії чи тиску, але порушили цю обіцянку і не виконали зобов’язань.
Зараз Україна не має можливостей для створення такого типу зброї, як і бажання порушити попередні домовленості.
Керівник Центру нерозповсюдження ядерної зброї Поліна Синовець пояснила у коментарі для ВВС Україна, що «уран у нас не збагачують для отримання високого вмісту ізотопу 235U, який необхідний для створення уранової ядерної зброї».
Ядерну зброю також можна створити шляхом збагачення плутонію в ядерних реакторах, що в Україні також не практикується. «У нас немає збагачення урану — це головне, і у нас не переробляють ядерне паливо для отримання плутонію — тобто немає можливостей ні для уранового, ні для плутонієвого шляхів розробки ядерної зброї», — підсумовує Поліна Синовець.
Крім того, президент Володимир Зеленський спростував інформацію про наміри України відновити ядерний арсенал, наголосивши на важливості членства в НАТО як основної гарантії безпеки.
Також створення такої зброї не може залишитись непоміченим. Так, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) стежить за ядерними програмами країн і постійно моніторить ситуацію в Україні. Водночас НАЕК «Енергоатом» заявляв, що Росія може готувати акт ядерного тероризму на окупованій ЗАЕС, порушуючи всі можливі правила безпеки.
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що США нібито готують за допомогою України «новий Чорнобиль», а також, що на ЧАЕС начебто стався викид радіоактивних елементів і хмара рухається на Київ.