Фейк: Українських школярів змушують писати величальні вірші Зеленському – фото
Це «оголошення» є підробкою. У ньому не тільки зазначено неправильну назву свята, але й допущено багато синтаксичних та орфографічних помилок.
У мережі розповсюджується фотографія нібито «оголошення» про конкурс поетичних творів до Дня української літератури та мови, що відбудеться 27 жовтня в українських школах. У цьому «оголошенні» школярам пропонують писати вірші на теми «Ми готові загинути за Батьківщину» та «Володимир Зеленський наш безсмертний лідер».
Однак це зображення, швидше за все, є фейковим і було створено з пропагандистською метою.
Почнемо з того, що шкільне оголошення містить багато помилок, що дуже іронічно, коли йдеться про «свято літератури і мови».
По-перше, в Україні немає свята під назвою «День української літератури і мови». 27 жовтня в Україні відзначають День української писемності та мови. 1997 року президент України Леонід Кучма підтримав ініціативу громадських організацій і підписав указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови», який до 2023 року відзначався 9 листопада, у день пам’яті преподобного Нестора Літописця. Зважаючи на те, що Православна церква України перейшла на новоюліанський стиль календаря, День української писемності та мови перенесли на 27 жовтня.
По-друге, сам текст містить багато помилок, що вказує на те, що автор цього «оголошення» погано володіє українською мовою. Наприклад, речення «Вірші, що прославляють Україну та борються з ворогами!» синтаксично неправильне, оскільки вірші не можуть «боротися» з ворогами. А в назві однієї з тем «Володимир Зеленський наш безсмертний лідер!» пропущений необхідний розділовий знак. Це граматична помилка, адже тут необхідно поставити тире між підметом («Володимир Зеленський») та присудком («наш безсмертний лідер»). У реченні «Увага: Інші теми суворо заборонені!» розділові знаки хоча і розставлено правильно, але після двокрапки наступне слово має писатися з маленької літери, а не з великої, як це зроблено в «оголошенні».
Загалом стилістика оформлення цього так званого оголошення дуже нагадує інше шкільне «оголошення», яке пропагандисти запустили у вересні 2022 року – «Розпові вчительке», де стверджувалося, що вчителі нібито змушують учнів доносити на батьків, якщо раптом вони говорять російською мовою або їхні родичі живуть в Росії.
Примітно також, що фотографію спочатку почали поширювати російські анонімні Telegram-канали, а не батьки чи українські ЗМІ.
Раніше StopFake спростовували неправдиве повідомлення про те, що в шкільних вбиральнях з’явилися камери, щоб стежити, чи бува не розмовляють діти в туалетах російською мовою.