Фейк: Українців «масово арештовують» та «катують» за дзвінки на російські телефонні номери — Reporters Without Borders

  • Автор допису:

Французька неурядова організація з захисту прав журналістів Reporters Without Borders не випускала такого ролика, а інформація в ньому не відповідає дійсності.

Проросійськими джерелами поширюється відеосюжет, буцімто створений Reporters Without Borders: у ньому йдеться про те, що правоохоронні органи масово затримують та жорстко допитують громадян України, які контактують з російськими телефонними номерами або навіть за те, що здійснюють пошук у мережі російською мовою. У ролику наводиться «статистика», що лише в Сумах станом на початок жовтня нібито було відкрито 56 кримінальних справ за колабораціонізм, а від тортур загинуло 27 осіб, заарештованих за такими звинуваченнями (примітно, що у тексті публікацій чомусь фігурують уже 12 загиблих — пропагандисти заплуталися у власних вигадках). 

Скриншот — Telegram

Однак, насправді Reporters Without Borders не випускали цього ролика. Ми звернулися до керівника відділу розслідувань організації, Арно Фроже, який заперечив, що видання публікувало такий матеріал. «Це вже третій випадок за останні кілька місяців, коли прокремлівські акаунти в соціальних мережах використовують бренд і співробітників RSF для надання достовірності своїй пропаганді. Вони використовують західні ЗМІ або неурядові організації, такі як RSF, щоб додати цінності своєму наративу і подолати прогалину довіри, від якої страждають їхні власні пропагандистські видання. Такою дезінформацією Росія та афілійовані з нею тролі маніпулюють тим, що лежить в основі будь-яких людських взаємин: довірою» — прокоментував він.

Цікаво, що кадри з обличчям Фроже у пропагандистському ролику насправді запозичені з відео, де Reporters Without Borders розвінчують інший російський пропагандистський сюжет про масове використання українськими військовими нацистської символіки на Курщині. Ми також спростовували цю дезінформацію в одному з попередніх матеріалів. 

І спілкування з родичами в Росії, і російськомовні запити в мережі — абсолютно легальні і ніяк не регулюються законодавством України. Згідно з Кримінальним кодексом, колабораційною діяльністю вважаються: 

  • Дії, спрямовані на заперечення збройної агресії проти України, публічні заклики в підтримку держави-агресора, співпраця з агресором, його збройними формуваннями чи тимчасовою адміністрацією.
  • Добровільне зайняття громадянином України посади у незаконних органах влади на окупованих територіях.
  • Здійснення пропагандистської діяльності у будь-яких закладах освіти України, метою якої є сприяння збройної агресії проти нашої держави.
  • Передача матеріальних ресурсів збройним формування агресора або провадження господарської діяльності у взаємодії з ворогом.
  • Участь у мітингах, зборах, демонстраціях, а також одержання, зберігання та розповсюдження інформації, яка направлена на підтримку держави-агресора.
  • Добровільне зайняття посади в незаконних судових чи правоохоронних органах на тимчасово окупованих територіях, участь у будь-яких воєнізованих ворожих формуваннях. 

Як бачимо, в жодному з цих пунктів не йдеться про приватне спілкування з громадянами Росії або використання російської мови в мережі. Водночас, в самій РФ мешканців регулярно затримують та засуджують до тривалих тюремних термінів за будь-яку антивоєнну риторику чи підтримку України, від коментарів у соцмережах до покладання квітів біля пам’ятників українським письменникам. 

Спростування ще одно фейка про «авторитарний режим» України читайте в матеріалі Фейк: Українських школярів змушують писати величальні вірші Зеленському – фото.

Джерело