Митрополит Андрей повертається до Нижнього Вербіжа: відкриття та освячення барельєфу на честь Великого Митрополита
Сьогодні, 1 листопада, біля храму Всіх Святих Українського Народу села Нижній Вербіж відбулася знакова подія – відкриття й освячення пам’ятного барельєфу митрополиту Андрею Шептицькому, приурочене до 80-ї річниці відходу до вічності.
Урочистості розпочалися молебнем до Найсвятішого Серця Христового, який очолив єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ, кир Петро Голіней, у співслужінні з отцем-парохом Михайлом Дзюбою, деканом Печеніжинського протопресвітеріату отцем Юрієм Максим’юком та отцем Олегом Ткачуком. На спільну молитву зібралася численна громада.
Відтак на подвір’ї храму відбулася урочиста мить – відкриття барельєфу, яке здійснили владика кир Петро Голіней, настоятель храму отець Михайло Дзюба та ініціатор встановлення пам’ятної таблиці п. Остап Свищук.
Після відкриття відбувся чин освячення пам’ятного знаку.
У своєму архипастирському слові до вірних владика Петро наголосив:
“Українська нація має багато славних імен, але наш народ стикався з численними викликами, через які ці імена могли бути забуті. Такі барельєфи залишають і увічнюють славні імена навіки. Ім’я митрополита Андрея надзвичайно важливе для нас, адже, зазираючи в минуле, ми бачимо своє майбутнє. Так, як мріяв ‘Великий Митрополит’.
Віримо та молимося, що незабаром настане час, коли він буде проголошений блаженним. Парафіяльна спільнота села Нижній Вербіж матиме великого заступника серед багатьох інших українських святих. І колись скажуть: цей святий чоловік був у нашому селі. Він був тут, між нами. Любіть церкву, любіть свій народ, любіть один одного. Виконайте таким чином заповіт Великого Митрополита. Амінь”.
Увічнити цю історичну подію та втілити її в життя допоміг відомий львівський скульптор-монументаліст Володимир Цісарик. Барельєф, вилитий з бронзи, є унікальним, оскільки, за задумом владики Петра Голінея, митрополита Андрея зображено у молодому віці — таким, яким він був під час свого візиту до Нижнього Вербіжа.
Опісля відбулося нагородження всіх причетних до створення цього барельєфу грамотами від Високопреосвященного Архиєпископа та Митрополита Івано-Франківського Кир Володимира Війтишина, а також подяками від Преосвященного Єпископа Кир Василія Івасюка, Єпарха Коломийського.
Цього дня особливо згадали світлої пам’яті пані Оксану Гайову, уродженку села, яка все своє життя присвятила дослідженню діяльності Великого Митрополита. Протягом десятиліть вона видала безліч важливих документів і видань, серед яких “Пастирські послання митрополита Андрея Шептицького”, “Церква і суспільне питання” та інші. Завдяки її праці Україна має унікальні наукові матеріали про спадщину митрополита Андрея.
“Тішимося та гордимося, що історія нашого села також пов’язана з Великим Митрополитом. Згідно з історичними джерелами, 14 лютого 1900 року преосвященний Андрей Шептицький, тоді ще молодий 34-річний єпископ Станиславівський, прибув з архипастирським візитом до Нижнього Вербіжа, де зустрівся з тодішнім парохом – отцем Михайлом Левицьким. Ця подія є пам’ятною для нашого села, і сьогодні, через понад 125 років, ми ще глибше усвідомлюємо її значущість.
До слова, під час реалізації цього проєкту ми також відреставрували родинний гробівець отця Михайла Левицького, а також могили інших греко-католицьких священників: отця Івана Добрянського та отця Івана Назаревича, які спочивають на місцевому кладовищі”, – сказав у привітальному слові отець Михайло Дзюба.
Під час заходу парафіяльні діти віршовано розповіли присутнім про життя митрополита та про пам’ятний день, коли Андрей Шептицький відвідав їхнє рідне село.
Подія завершилася спільним виконанням державного та духовного гімнів України.
Пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ