Фейк: Спасо-Преображенський собор у Чернігові перетворили на кінотеатр
На сьогодні Спасо-Преображенський собор у Чернігові не є діючим храмом — це один із музеїв Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». На початку листопада 2024 року в соборі відбулася презентація проєкту Суспільного мовлення «Чернігівське князівство. 1000 років». Саме ця подія стала приводом для поширення дезінформації.
У мережі поширюється твердження про те, що «розкольники», маючи на увазі Православну церкву України, нібито перетворили Спасо-Преображенський собор на кінотеатр. Більше того, деякі користувачі нарікають, що така ж доля спіткала й інші «захоплені» церкви.
«ПЦУ не має стільки парафіян, щоб заповнити відтиснуті в УПЦ (Українська православна церква, Московський патріархат) храми! І відкриває у храмах кінотеатри… хімчистки. Стародавні православні собори стають жертвами розкольників! У Чернігові в Преображенському соборі під прикриттям «влади» забрали ікони й організували кінотеатр», – йдеться у публікаціях.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Почнемо з того, що Спасо-Преображенський собор на сьогодні не є діючим храмом — це один із музеїв заповідника «Чернігів стародавній». З листопада 2023 року представники УПЦ МП втратили право на використання собору, і його повернули в розпорядження заповідника після тривалого періоду тимчасового користування.
Також варто зазначити, що комісія Міністерства культури та інформаційної політики України, яка обстежила собор, визнала його стан незадовільним. Фахівці музейної справи оцінюють, що на повне відновлення собору залежно від бюджету знадобиться не менше ніж десять років.
«Жахливий стан собору демонструє ставлення московського патріархату до українських святинь. Вони не цінували храм, спотворювали його, зробили його лише місцем для заробляння грошей», – заявила гендиректорка заповідника «Чернігів стародавній» Наталія Реброва.
Після прибирання і дрібних ремонтних робіт 28 червня 2024 року собор як музей знову відкрився для відвідувачів. Адміністрація музею повідомляє, що першого дня собор відвідали понад тисячу людей. Напередодні Спасо-Преображенський собор отримав для експонування печатку князя Святослава Ярославовича, сина Ярослава Мудрого. Артефакт передав співзасновник та директор «Музею Шереметьєвих» Олексій Шереметьєв зі своєї приватної колекції.
Генеральна директорка заповідника Наталія Реброва вважає, що собор має використовуватися не лише як музей, а й як майданчик для культурних та наукових заходів. Так, на початку листопада 2024 року тут відбулася презентація проєкту «Чернігівське князівство. 1000 років», що і стало приводом для фейків про «перетворення собору на кінотеатр».
Місце для презентації проєкту було обрано не випадково, оскільки Спасо-Преображенський собор є одним із найдавніших храмів Київської Русі. Його будівництво розпочалося приблизно у 1033-1034 роках за розпорядженням чернігівського князя Мстислава Володимировича.
Крім того, у грудні 2023 року Комітет ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини включив п’ять об’єктів культурної спадщини України до Міжнародного переліку цінностей, що перебувають під тимчасовим посиленим захистом. Спасо-Преображенський собор у Чернігові – серед них.
Кремлівський агітпроп регулярно поширює дезінформацію про те, що в Україні нібито заборонили православ’я», а храми перетворюють на клуби. Раніше журналісти StopFake вже спростовували подібні фейки, наприклад, у матеріалі «Фейк: У вінницькому храмі «розкольники» влаштовують дискотеки – відео».