Фейк: У Києві для молоді відкрилася послуга «полежати у труні», з повісткою із ТЦК – знижка
Ця інформація не відповідає дійсності. У коментарі для StopFake власниця похоронно-ритуальної служби «Траур» повідомила, що вони не надають таких послуг і рекламний флаєр виготовляли не вони. Компанія має намір притягнути винних у поширенні хибної та дискредитаційної інформації до відповідальності через суд.
У мережі поширюється інформація про те, що в Україні нібито з’явилася нова послуга – «полежати в труні», щоб «перебороти страх смерті» та «набути внутрішнього спокою і впевненості». Згідно з публікаціями, послуга орієнтована переважно на молодь, а для призовників, які пред’являють повістку з Територіального центру комплектування та соціальної підтримки передбачена навіть 50% знижка.
Для підтвердження цієї інформації користувачі діляться зображенням рекламного флаєра. На ньому зазначено, що компанія пропонує «полежати в комфортній труні» протягом 60 хвилин, також є контакти служби — номер телефону та її адреса.
«Зважаючи на те, що лише в Києві діють три такі «пункти релаксу» з лежанням у трунах, послуга має популярність… Клієнти вказані абсолютно конкретно – це ті, кому через певний час доведеться вирушити на передову. І з великою ймовірністю звідти повернутися вже не в бутафорській труні, а в справжній. І полежати в ній доведеться вже не 60 сплачених хвилин, а вічність», – пише російське видання «Аргументы и Факты».
Насправді ця інформація є хибною. Пояснюємо, чому.
На рекламному флаєрі з пропозицією «полежати у труні» вказано номер телефону для зв’язку – 093 728-90-99, а також три адреси: «м. Київ, вул. Миропольська, 4; пер. Лужевского, 14; вул. Стеценка, 18».
StopFake встановив, що цей номер належить київській похоронно-ритуальній службі «Траур». Компанія дійсно має три філії, адреси яких збігаються із зазначеними на флаєрі.
Проте на офіційному сайті служби «Траур» інформація про послугу «полежати у труні» відсутня. Компанія надає стандартні ритуальні послуги: транспортування, організацію похорону, кремацію, оформлення документів, догляд за могилами, а також продаж ритуальних товарів (труни, вінки, пам’ятники).
Коментар власника компанії
StopFake зв’язався із власницею похоронно-ритуальної служби «Траур». Під час телефонної розмови вона заявила, що компанія не пропонує таких послуг, а флаєри, зображені на фото, їм не належать. За словами власниці, інформація, що розповсюджується в мережі, має провокативний і дискредитаційний характер, спрямований проти її бізнесу. Компанія має намір подати до суду на винних. Також власниця зазначила, що наразі вони не використовують таку рекламу.
Хто розповсюдив цей фейк?
За даними сервісу Osavul, вперше інформація про таку послугу з’явилася у пропагандистському Telegram-каналі «Укропский фреш» увечері 19 листопада. Після цього її підхопили російські новинні сайти, зокрема Аргументи і Факти, а також схожі на ботів акаунти в X (колишній Twitter), поширивши цей фейк вже англійською мовою.
Telegram-канал «Укропский фреш» неодноразово фігурував у розслідуваннях StopFake як джерело та розповсюджувач неправдивої інформації (докладніше можна подивитися тут, тут, тут).
Скриншот – x.com/SororInimicorum
Ймовірно, пропагандисти створили цей фейк, надихнувшись нещодавньою новиною з Японії. Там 120-річне похоронне бюро Kajiya Honten справді запустило послугу «Coffin cafe», де відвідувачі можуть полежати в труні, щоб поміркувати про життя і смерть.
StopFake вже викривав аналогічний фотофейк, у якому на рекламній листівці пропонувалася акція: «Купи дві труни – отримай третю у подарунок» для військових та їхніх сімей.