Пропаганда «традиційних цінностей» в Росії та Криму: попередні підсумки
У Російській Федерації та анексованому Криму кілька років поспіль нарощується інтенсивність пропаганди «традиційних сімейних цінностей». Агітатори стверджують, що Росія, як «окрема країна-цивілізація», має особливі якості моральності й закликають захищати і зміцнювати сім’ю та все, що пов’язано з цими стосунками.
У федерації вже кілька років влада проводить «Рік сім’ї». Оголошено боротьбу з явищами, які третирують як антисімейні – соціальна течія чайлдфрі, аборти, розлучення, сімейне насильство тощо. Здавалося б, за такої активної пропаганди «сімейні цінності» мають зміцніти і неухильно дотримуватися усіма. Але чи це так, чи є результат? Проаналізуємо одну зі складових сімейного життя – право на шлюби та розлучення. Як їх застосовують в самій Росії, а також в анексованому нею Криму?
Почнемо з того, що багато джерел підтверджують значне зростання розлучень. Негативна тенденція сягає корінням у 2020 рік. За словами заступника керівника російського Кримстату Людмили Петруненко, чітко окреслилася тенденція скорочення кількості шлюбів та зростання розлучень.
«Сильно впливають на статистику події, що відбуваються навколо. Наприклад, за 2020 рік було зафіксовано найменшу кількість шлюбів – трохи більше 11 тисяч, а розлучень – 7292. Найвищий показник негативного співвідношення числа шлюбів та розлучень за увесь час», – розповіла вона.
Далі ситуація посилювалася. За даними російського Кримстату, за 2022 рік у Криму було укладено 13632 шлюби, водночас зареєстровано 7598 розлучень.
2023 року, за даними російського Мін’юсту Криму, рівень розлучень становив 37%. РІА «Новости- Крым» вказували, що на кожні 100 шлюбів припадало 43 розлучення.
За першу половину поточного року, за даними газети «Кафа», на півострові оформили 4693 шлюби.
«Це стільки ж, як за той самий період минулого року. А розлучилися за цей час вже 3562 пари, – 75% шлюбів розпадаються. У Севастополі за 2024 рік було зареєстровано 1525 шлюбів, розлучилися 1073 пари, – 70% шлюбів розпадаються», – зазначено в публікації.
Автор матеріалу доходить висновку, що різниця між кількістю шлюбів та розлучень із кожним роком скорочується, а люди практикують цивільні шлюби без офіційного оформлення стосунків. Крім того, з 9 вересня 2024 року російське держмито для подання позову про розірвання шлюбу становить 5000 рублів замість колишніх 600 рублів.
За підсумками року портал ForPost пише, що в Росії і Криму розпадається 8 з 10 шлюбів. Тобто рівень розлучень у рік сім’ї впевнено наближається до 80%.
«Цього року в РФ встановлено антирекорд: оформлено 360 тисяч шлюбів та 318 тисяч розлучень. Зараз розлученням закінчуються 80% шлюбів, тоді як раніше розпадалося 60-70%», – повідомляє Telegram-канал 360 із посиланням на статистику РАГС.
«Скільки б депутати Держдуми та чиновники не закликали до традиційних сімейних цінностей, шлюби розпадаються дедалі частіше», – журяться журналісти.
Із цими висновками резонують висловлювання лідера Росії про цінність сім’ї і життя.
«Збереження та примноження народу Росії – наше завдання на майбутнє десятиліття, і одразу скажу більше – на покоління вперед. Це майбутнє руського міра, тисячолітньої, вічної Росії», – заявив на засіданні Всесвітнього російського народного собору президент РФ Володимир Путін, котрий затіяв найзгубніший захід для народу – повномасштабну війну, на якій, за попередніми даними, з боку Росії вже вбито або поранено понад 720 тисяч солдатів. Натомість кожен із них створював чи міг створити сім’ю, виховувати дітей та зберігати «сімейні цінності». Але, на жаль! Політика президента цьому завадила. У Росії вперто не помічають, що війна Росії в Україні — це найсильніший фактор, який погіршує всі аспекти життя російської держави й згубно впливає на сім’ю та її цінності.
Згідно з указом президента «Про національні цілі розвитку Російської Федерації на період до 2030 року» сумарний коефіцієнт народжуваності має збільшитися до 1,6 до 2030 року і до 1,8 – до 2036-го. Минулого року він складав 1,41 в середньому по країні, зокрема 1,36 серед міського населення та 1,57 – серед сільського.
Творців програми чомусь не хвилює той факт, що для зростання чисельності суспільства коефіцієнт 1,6 або 1,8 недостатній. За такого темпу у суспільстві діти не здатні замістити обох батьків, лише півтора, тож потрібно, щоб у кожній сім’ї було як мінімум дві, а то й три дитини, тобто коефіцієнт має перевищувати показник 2,0. Але це завдання для Росії, навіть у «національних цілях», виявилося непосильним.
У «Рік сім’ї» передбачалися конкретні заходи: зміцнення сім’ї з допомогою надання різних соціальних пільг, зокрема сімейної іпотеки; популяризація багатодітності, що підкріплена материнським капіталом та іншими соціальними пільгами; розвиток традиційних сімейних цінностей. Для молодих пар запустили курс навчання «Родинознавство». Як уже згадувалося, із вересня для подружь, що бажають розлучитися, запровадили збільшене в 8 разів держмито розміром 5 тисяч рублів. На жаль, нічого не допомогло. Проти волі милий не будеш, навіть якщо до цього примушує держава.
У справі про шлюби та розлучення в Криму існує ще одна законодавча особливість. За чинним законодавством у багатьох країнах шлюби та розлучення вважаються законними, якщо вони вчинені із дотриманням законодавства тієї країни, в якій відбуваються. І якби в Криму шлюби та розлучення відбувалися за українським законодавством, вони визнавалися б світовою спільнотою, адже за міжнародним правом Крим – це Україна.
Проте реально зараз шлюби й розлучення у Криму відбуваються за російським законодавством, але… не в Росії. Тому ці акти реєстрації громадянського стану, наприклад, вже не визнаються в США, а також і в інших країнах, які не визнали анексію Криму. Тому будь-яка пара, яка уклала шлюб чи розлучення на півострові, за кордоном зіткнеться з юридичним невизнанням цього акта з усіма законодавчими наслідками щодо майна, дітей тощо.
Звичайні міркування про кризові періоди в житті сім’ї – один рік, 6-8 років та 20 років – нічого не доводять, через це розпадається незначна кількість сімей, але 80% пар розходяться не через кризи, а з інших, наприклад, економічних чи соціальних причин. Скільки б у Росії не говорили про «політику сімейних цінностей», це мало впливає на реальний стан справ. Росіяни просто не вірять такій політиці, оскільки вони знають, що сам Путін, який заявляє про сімейні цінності, не намагається їх дотримуватися, тому в країні ось уже багато років немає першої леді, а стосунки самого президента з жінками не відповідають родинним цінностям, які він сам пропагує.
Не є прикладом дотримання сімейних цінностей і люди, на яких росіяни мали б рівнятися в особистому та суспільному плані. Так, ForPost наводить приклад: цього року з сім’ї пішли співак Shaman, співачка Алсу, музикант Сергій Шнуров, екссолістка гурту «ВІА Гра» Анна Седакова, співвласниця Wildberries та мати сімох дітей Тетяна Кім (Бакальчук), а також дитячий омбудсмен Росії, багатодітна мати Марія Львова-Бєлова, яка розлучилася із чоловіком-священиком і вийшла заміж за бізнесмена Костянтина Малофєєва.
По-друге, спроба російського уряду та Держдуми застосовувати силові й заборонні методи призводить до зворотного результату. Взяти ті самі нещодавні рішення щодо заборони пропаганди чайлдфрі.
Росіяни розуміють, що якщо вони створять сім’ю – відразу з’являться чиновники, які змушуватимуть їх народжувати дітей, навіть якщо вони мають зовсім інші наміри. Впливає на ситуацію і заборона абортів, і чутки про запровадження податку на бездітність, а також ініціатива низки депутатів про відповідальність роботодавця за народження дітей його підлеглими. З такою заявою виступила в Держдумі РФ перша заступниця голови комітету із захисту сім’ї, питань батьківства, материнства та дитинства Тетяна Буцька, запропонувавши роботодавцям стежити, щоб їхні співробітниці народжували по дитині на рік.
Усе це відіграє негативну роль у невільній країні , оскільки росіяни бодай уже у ХХІ столітті, нарешті, хочуть бути вільними у питаннях сім’ї та дітей, але держава посилено лізе до них у ліжко й диктує, що робити.
ForPost також вважає, що в федерації існує багато економічних причин для розвалу сім’ї. Серед них – збільшення тарифів ЖКГ. До прикладу, в Бурятії сім’ї зважуються на розлучення, коли дізнаються, що можна оформити субсидію на «золоту» комуналку і хоч якось скоротити витрати на світло і опалення, які суттєво зросли в ціні. От і виходить, що держава тільки на словах підтримує сім’ї, але насправді багато заходів, спрямованих, здавалося б, на допомогу, не працюють.
ForPost цитує психолога Антона Кузнєцова, який пояснює природу розлучень фізіологічними особливостями людини. До полігамії і моногамії додався новий термін – серійна моногамія: «У людей, схильних жити удвох, змінюються партнери. Протягом життя людина одружується декілька разів і в кожному шлюбі зберігає вірність своєму партнерові… Нагадую, що в природі не існує сексуальної моногамії. Є соціальна моногамія – ті ж лебеді, голуби проводять все життя в одній парі і є символами любові. Натомість орнітологи встановили, що навіть у цих міцних пташиних сім’ях більше половини пташенят – не від єдиного партнера. Це черговий доказ того, що сексуальної моногамії не існує, є лише соціальна моногамія. І якщо не існує соціальних факторів стримування, люди розлучаються».
А соціологиня Анна Очкіна розповіла журналістам, що ще одна причина зростання кількості розлучень криється в емансипації росіянок. Як би там не було, але вони стали більш економічно і психологічно незалежними і противляться щоразу, коли держава зневажає їхню свободу і їхнє право вибору. Водночас політика сімейних цінностей цього не враховує.
Існує щодо цієї проблеми й оригінальна думка. Наприклад, цитуються слова ульянівського фермера Олексія Якушева, який переконаний: ще можна повернути моду на міцні родини та багатодітність, для цього потрібно відродити села, які «зараз перебувають у жалюгідному стані».
Формулу відродження «винаходити не треба», вважає співрозмовник севастопольських журналістів. На його думку, владі достатньо переключитися з великих агрохолдингів на невеликі та середні фермерські господарства. Зокрема, позбавити їх електронної звітності, непотрібних зборів та мит. Те, що це кроки назад, фермера не турбує. Ба більше, сучасна молодь навряд чи житиме в умовах російського села без будь-яких зручностей. І щоб заманити росіян туди, треба перетворити його на місто, але тоді там з’явиться міське життя з усіма його характеристиками. І хоча російське село поступово урбанізується, але перетворити його на місто зараз російській державі не під силу.
Джерело: Костянтин Подоляк, для Крым.Реалии